Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dofinansowanie rudzkich organizacji pozarządowych drastycznie obniżone

 • Dodano: 2020-01-17 12:00

Sytuacja finansowa Rudy Śląskiej w 2020 roku nie będzie należała do najlepszych. Konieczne są cięcia. Najdotkliwiej odczują to działające w mieście organizacje pozarządowe oraz rudzkie kluby sportowe.Budżet miasta 2020 został niezwykle uszczuplony. Jak podaje magistrat, przewidziano w nim aż o 89 mln zł mniej na inwestycje. Pojawiły się także cięcia wydatków m.in. na sport, zabytki i kulturę. Zaistniałą sytuację urzędnicy tłumaczą wprowadzeniem ustawowych zmian w prawie, które wymusiły zmiany w wydatkach miasta. Wskazują głównie na nowelizację systemu podatkowego, która przełożyła się bezpośrednio na zmniejszenie dochodów bieżących (27 mln zł), podwyższenie pensji nauczycieli czy pensji minimalnej.


W 2020 roku nie przewidziano środków na działanie ok. 42 organizacji pozarządowych – czytamy na facebookowym profilu NGOP Ruda Śląska. - Już w październiku, słysząc plotki o takich cięciach, pierwsi wyciągnęliśmy rękę do władz naszego miasta. Zorganizowaliśmy spotkanie, bo chcieliśmy poznać, czy plotki są prawdziwe. Niestety, zostało to potwierdzone. Wychodząc tym problemom naprzeciw, NGO nawiązały wspaniałą nić porozumienia. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie chcemy, aby 2020 rok był końcem NGO w Rudzie Śląskiej. Znaleźliśmy oszczędności dokonując ekstremalnych cięć i wypracowaliśmy kompromis – dodają przedstawiciele rudzkiego NGO.

Okazuje się, że podczas sesji budżetowej radni dokonali zmian w przedłożonym przez prezydenta miasta projekcie budżetu miasta. Dzięki temu udało się zwiększyć pulę środków na dofinansowanie sportu przez tzw. „małe granty” o 300 tys. zł oraz wygospodarować 250 tys. zł na organizacje pozarządowe.

Przedstawiciele NGO przyznają jednak, że kwota minimalna dla organizacji pozarządowych powinna wynosić 500 tys. zł. Jak argumentują:

500 tys. złotych wystarczy, by organizacje mogły przeżyć i dalej działać w bardzo okrojonej postaci – czytamy w komunikacje opublikowanym w mediach społecznościowych przez NGO Ruda Śląska.

To niewiele zważywszy na fakt, że kwota ta zostanie podzielona pomiędzy poszczególne organizacje. Wiele NGO już teraz poinformowało o zawieszeniu realizacji niektórych swoich flagowych projektów. Przykładowo, fundacja Aktywni My poinformowała na początku stycznia, że w tym roku nie będzie w stanie zrealizować czterech dużych projektów. Chodzi o „Dzwonię i jadę” dedykowany zwłaszcza seniorom, „Bezpłatny Punkt Porad Obywatelskich”, „Punkt Pomocy Rzeczowej (w pewnej części)” oraz warsztaty i zajęcia dla seniorów.

W kiepskiej sytuacji znalazły się także rudzkie kluby sportowe. Wiele z nich już zorganizowało zbiórki na sfinansowanie bieżącej działalności.

Komentarze (36)    dodaj »

 • boluś

  Kasy w Rudzie nie brakuje"PreZero co dwa dni przy dodatniej temperaturze i braku oblodzeń soli jezdnie i pobocza na cołkij Rudzie. Powinni jeszcze popieprzyć" asfalt bydzie smaczniejszy i utrzymanie miasta droższe. No i śmieci bydom musiały zdrożeć!

 • Krzysztof

  Niech te [...] radni się opedni prezydent

 • Rosa Andrzeja

  Śmieci - budżet. Mam jedo pytanie do wladz miasta mego. Czy każda złotówka płacona za wywóz śmierci trafia w momencie wpłaty na konto firmy zabierającej smieci?

 • moimzdaniem

  Ważne ,że znalazły się pieniądze na podwyżkę płac dla nauczycieli .Należy im sie

 • Klara

  A należy. Wywalczyli to się należy

 • gks

  Dla nich ani złotówki.

 • Hana

  Dlaczego? Dlaczego inne grupy mają 13,14, a nauczyciele mają zarabiać śmieciowe pensje?

 • kosa

  Bo nie spędzają w pracy tyle czasu co inni. Na skalę europejską polski nauczyciel i wymiar jego pracy to ewenement.

 • Kamień.

  Bo nie spędzają, a pracują. Jak taki Kosa idzie do roboty i spędza tam 8 godzin, a robi godzina, a ja idę, spędzam dajmy na to 3 i pracuję te 3 to ile procent pobytu ciężko pracuję ja, a ile Kosa?Podpowiem, by cymbał pewnie nie potrafi policzyć do trzech. Ja 100%, Kosa12,5%.

 • boluś

  Tam kaj kasa mo płynońć" dolij swobodnie płynie. Bieda dolij płaci za bogatych " bogate firmy i byznesmenty nie płacom na Rudzie podatków i prespektywie 10cioletniej płacić nie bydom. A koszty utrzymania infrastruktury Miasta i rozbudowa wzmiankowanej ponoszą szaraczkowie. Ku chwale globalnych KONCERNÓW

 • boluś

  Tam kaj kasa mo płynońć" dolij swobodnie płynie. Bieda dolij płaci za bogatych " bogate firmy i byznesmenty nie płacom na Rudzie podatków i prespektywie 10cioletniej płacić nie bydom. A koszty utrzymania infrastruktury Miasta i rozbudowa wzmiankowanej ponoszą szaraczkowie. Ku chwale globalnych KONCERNÓW

 • PYJTER

  Zlikwidować MOPS!

 • patolo

  Odwal się od mojej jadłodajni za free.

 • Ryl

  Bądź błogosławiony Pisie za niszczenie samorządu, bądź błogosławiony ministrze T. Za zniszczenie ludzkiego górnictwa, bądź błogosławiony dulce Adrianie za to że walczysz z tymi którzy w innych językach zmieniają ustrój Polski. Zawalcz jeszcze, żeby w obcych walutach nie wspomaganiu Polski

 • Angelina Jolie

  tę panią prezydent PO poparło akurat, a nie Pis zapomniałeś Rylu?

 • rex

  "tą panią" , angelina

 • Anioł

  NIE WSZYSTKO upada RYDZYK rośnie w siłę---i kościoły też dobrze stoją,,,,Religia w szkołach ,to też duży koszt ale skoro rodzice są za -ich wola.

 • Realista

  Nie tak do końca. Są w Polsce samorządy które sobie radzą, a nie mają tak gigantycznych zakładów jak kopalnie!!! Niestety, ale nasze miasto jest źle zarządzane i obecne zmiany prawne ukazały ten problem. W Rudzie Śląskiej kompetencje się nie liczą jest typowe kolesiostwo. A inwestycje są czesto nieprzemyślane. To miasto nie potrafi utrzymać parków które zastano w 2010r. a ciągle robi nowe inwestycje. Infrastrukrure trzeba później utrzymać, oświetlić itd.

 • Kalina

  Ktore sobie tak świetnie radzą? Może BYtom i Świętochłowice?

 • bileter

  Pewnie wycieczki ,przyjecia, podwieczorki,poczenstunki,koła taneczne,komputerowe,ato zdodatków gminy,koniec niema to niema,robicza własne składki balangi,kryzys to kryzys.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również