Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ciężki czas dla rudzkiego sportu. "Małe granty" okazały się jeszcze mniejsze niż zakładano

 • Dodano: 2020-01-16 14:30, aktualizacja: 2020-01-24 14:35

Ostatnio pisaliśmy o ciężkim czasie dla rudzkiego sportu. Rada Miejska w Rudzie Śląskiej zabezpieczyła kwotę 300 tys. zł na tzw. "małe granty" dla klubów sportowych. Większość klubów ubiegała się o maksymalną kwotę 10 tys. Jak się okazuje na konta, niektórych klubów wpłynie dużo niższa kwota.

Czarne chmury zawisły nad rudzkimi klubami sportowymi

Uchwalony w grudniu budżet początkowo w ogóle nie przewidywał dofinansowania dla sportu. Na tak napięte finanse miasta złożyła się wiele czynników, ale wśród tych najważniejszych władze wskazują między innymi na zmiany w podatku PIT, którzy po obniżce generuje od 27 milionów złotych mniej dla miejskiej kasy.

Problemem są też wysokie koszty utrzymania systemu zarządzania odpadami. Pomimo rosnących cen, a także coraz większych kar za niewystarczające progi segregacji odpadów, radni nie zgodzili się na podwyżkę opłat za wywóz śmieci, a to oznacza spore obciążenie finansowe dla miasta. Ponadto samorządy muszą w tym roku zmierzyć się także z podwyższeniem płacy minimalnej, bo to oznacza również wzrost wynagrodzenia dla urzędników.

- Środki na podstawowe zadania związane ze sportem mamy zabezpieczone. Trzeba przecież utrzymać całą miejską bazę sportową, a to kosztuje naprawdę ciężkie pieniądze. Zabrakło jednak środków na dotacje dla klubów. Proszę mi wierzyć, że ich "obcięcie" było jedną z najtrudniejszych decyzji, z jaką przyszło mi się zmierzyć. Nie było jednak innego wyboru, bo żeby "dopiąć" budżet po tych wszystkich zmianach, które "zafundował" nam rząd, trzeba było radykalnie ograniczyć tzw. wydatki bieżące. To jest prosta matematyka – żeby gdzieś dołożyć, to trzeba skądś zabrać - mówiła Grażyna Dziedzic w wywiadzie dla Wiadomości Rudzkich.

300 tysięcy na sport

Radni zaproponowali poprawkę, która zakłada tymczasowe przerzucenie kwoty 300 tysięcy złotych z działu "Zakup materiałów i wyposażenia" i obniżenie tych wydatków z 1 mln 595 tys. zł. Do 1 mln 295 tys. zł., do specjalnego działu z przeznaczeniem na małe granty dla klubów sportowych działających na terenie miasta.

Po burzliwej dyskusji ostatecznie Rada Miasta i obóz prezydencki doszli do porozumienia. Kwota 300 tysięcy została zabezpieczona, a kluby sportowe mogą starać się o małe granty.  Wczoraj na Facebook'u radny Łukasz Wodarski opublikował listę klubów, którym zostały przyznane już granty. Są to:

 • Zgoda Bielszowice - 10 tys.
 • ZKS Slavia - 2,2 tys. i 4,15 tys. = 6,35 tys.
 • KS Slavia Ruda Śląska - 2,75 tys.
 • GKS Urania Kochłowice - 2,5 tys.
 • Tenisowy Klub Sportowy Slavia 2,5 tys.
 • SPR Grunwald Ruda Śląska - 0
 • KPKS Halemba - 3 tys
 • Grot Ruda Śląska- 2,5 tys.

Większość klubów ubiegała się o maksymalną kwotę 10 tys. Jak się okazuje na konta, niektórych klubów wpłynie dużo niższa kwota. Te kilka tysięcy złotych jest kroplą w morzu potrzeb rudzkich kubów. Jak informuje portal sportrudzki.pl część zarządów rozważa rezygnację z grantu na znak protestu przeciw traktowaniu w taki sposób klubów przez władze miasta.

Brak środków oznacza ogromne problemy dla klubów

Część z nich wprowadziła lub podniosła opłaty za udział w zajęciach. Inne rozważają rezygnacje z udziału w rozgrywkach, gdyż po prostu ich na to nie stać. Wiele z nich prowadzi internetowe zbiórki pieniędzy. Prosząc fanów i sympatyków o datki.

Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic w związku z wątpliwościami dotyczącymi podziałem środków zaprosiła prezesów klubów sportowych na spotkanie. Spotkanie odbyło się dzisiaj w południe w rudzkim magistracie. W mediach społecznościowych prezydent podziękowała wszystkim za przybycie i rzeczową, merytoryczną dyskusję podpartą argumentami, a nie emocjami.

Podczas tego spotkania bardzo mocno wybrzmiała sprawa, o której głośno mówię już od dawna - konieczność opracowania dla naszego miasta strategii sportu oraz wyznaczenia wiodących dyscyplin sportowych. Dziękuję wszystkim, którzy zadeklarowali chęć uczestniczenia w pracach nad tym dokumentem, bo do jego stworzenia potrzeba będzie spojrzenia na sport z różnych perspektyw. Jestem również wdzięczna, że przy tej okazji mogłam wytłumaczyć, jaka jest sytuacja finansowa Rudy Śląskiej oraz z czego wynikają trudności, z którymi obecnie muszą się mierzyć samorządu w całej Polsce.

Natomiast wczoraj prezydent Rudy Śląskiej gościła prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Henryka Kulę.

- To była bardzo owocna rozmowa. Cieszę się, że mogę liczyć na merytoryczne wparcie, a także świeże spojrzenie z zewnątrz. Jestem za to bardzo wdzięczna. Zarówno Panu Prezesowi, jak i mnie, leży na sercu dobro rudzkich klubów, bo mamy wspaniałych, utalentowanych sportowców, którzy są chlubą naszego miasta. Jestem przekonana, że uda się wyjść z trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się rudzki sport. Ale do tego potrzebny będzie kompromis ponad podziałami i będą musiały zostać podjęte trudne decyzje. Wierzę jednak, że wszystko "wyjdzie na prostą" - napisała Grażyna Dziedzic.

Czy nie ma szans dla rudzkiego sportu?

W wywiadzie dla Wiadomości Rudzkich prezydent mówiła, że będzie starała się przekonać radnych, żeby jednak zgodzili się na podwyższenie stawki opłaty śmieciowej. Dzięki temu kluby sportowe miałyby otrzymać większe dotacje.

- Nie możemy dłużej utrzymywać obecnego stanu rzeczy, gdyż tak naprawdę będą tracić przez to nasi mieszkańcy, bo jakość życia w mieście będzie się pogarszała. To oczywiście nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, bo dziur budżetowych do załatania mamy wiele. Ale na pewno dzięki temu mielibyśmy większe pole manewru, szybciej pokrylibyśmy podstawowe potrzeby i jakieś dodatkowe pieniądze na dotacje też prędzej by się znalazły - mówiła prezydent.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Czy Rada Miasta powinna zgodzić się na podwyżki cen wywozu śmieci? Czy rudzkie kluby przetrwają ten ciężki czas? Piszcie w komentarzach.

Zobacz także

Komentarze (77)    dodaj komentarz »

 • Mariusz

  Wstyd mi trochę, słabo liczę - uruchomiłem autosumowanie - dane z artykułu:=suma(10000;6350;2750;2500;2500;0;3000;2500) i wyszło 29600.Czyli 30 koła, a nie 300. Albo mi się coś pozajączkowało, abo redaktorom.

 • xyz

  Nie przyznano jeszcze wszystkim... "Wczoraj na Facebook'u radny Łukasz Wodarski opublikował listę klubów, którym zostały przyznane JUŻ granty"

 • Zosia

  W poście nie wymieniono wszystkich przyznanych grantów. Z tego co słyszałam rzeczone 300 tys. podzielone zostało na 4 kwartały, po około 75 tys. na każdy, i taką właśnie kwotę podzielono pomiędzy kluby, które złożyły oferty (bez wad formalnych i których zasadność została uznana )

 • Padre

  "Kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą". Motto Krzysia. Czego to jeszcze nie zrobi żeby przecisnąć podwyżki za śmieci? Najlepiej wziąść dzieci za zakładników. A może tak zmniejszyć dotacje na kościoły i premie dla szefostwa spółek miejskich.

 • Mamy  dość

  Szantaż -albo podwyżka za śmieci i tak drogie--- albo sport ------ A może premia dla wybrańców,albo wywież na taczkach ,,,,

 • Realista

  No przykład takiej Uranii co tam działa niejaki Marceli M. Skoro ta osobowość tak gorąco popierała Grażynę D. to niech sobie teraz z tą Panią ugaduje co do kasy a nie jakies zbiorki robi! Pozatym ten osobnik ma tylu majętnych towarzyszy, że taka zbiorka w necie to zwyczajna kpina!

 • Mieszkaniec

  Zamiast na sport proponuje zatrudnić jeszcze 5 -vice prezydentów .

 • Klaudia

  Aha to ja mam płacić za śmieci czy fundowac kluby sportowe?

 • ???

  A co ma piernik do wiatraka???

 • Klaudia

  Przeczytaj tekst a nie tylko tytuł

 • BN

  Nie, ty masz segregować , przez tego brak koszta znacznie wzrastają .

 • Takie tam

  Pierwsze to niech dają wszystkie hasioki na segregacja na blokach 1 blok ma 5 nastepnych nie mo ani jednego i to zie nazywo segregacja w rudzie slazkiej jeszcze moze mieszkancy maja sie sami zainwestowac ze swoich pięniedzy w hadioki!

 • w [...]u

  Nie rozumiem oburzenia. Tymi klubami ktoś zarządza nie ma kasy zamykamy. Dlaczego prywatna firma jeśli nie ma kasy jest zamykana a nie udolnie prowadzone kluby przez potomków komunistów dofinansowane

 • Alojzy

  Komunistyczne dopłacanie to jest do kopalni!!!

 • ruda to wies

  zgadza się i wynika z tego samego co wyżej układy, milion związków zawodowych, milion pośredników tylko po to by córki wnuczki i prawnukowie komuchów dosiedzieli do emerytury. Powinni sprywatyzować kopalnie i nie przeszkadzać w sprzedaży. Czesi się z tym poradzili wyrzucili wszystkich po komunie i nas wyprzedzili pod każdym kątem. U nas dalej sądy urzędy itp poustawianie głosujcie dalej no POPIS

 • Neutralny

  Tylko kopalnie dają kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy do tego dochodzą pracownicy z prywatnych firm a i rynek zbytu towarów dla innych firm. Ile kluby sportowe w Rudzie dają miejsc pracy myślę, że nie więcej jak 200.

 • Zenek

  Kluby sportowe nie służą do tworzenia miejsc pracy

 • Truda

  To niech się same utrzymują jak nie są własnością miasta. Dotacje na sport tak ale w szkołach.

 • zainteresowany tematem

  Nie rozumiesz, bo się nie interesujesz tematem, a pozwalasz sobie na komentarz. Kluby działają na zasadzie stowarzyszeń i fundacji-NIE SĄ NASTAWIONE NA ZYSK!!! To nie jest działalność gospodarcza. Działają w oparciu o dofinansowanie miasta i składek członkowskich od dzieciaków. I tyle w temacie....

  • zainteresowany tematem
   2020-01-17 10:27
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Lola

  To niech sobie składki członkowskie podniosą

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.