Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców

  • Dodano: 2015-03-19 08:45, aktualizacja: 2015-10-27 10:30
Od 40 tys. zł do nawet 400 tys. zł dofinansowania może otrzymać z ZUS przedsiębiorca, który przystąpi do programu obejmującego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. Program adresowany jest do wszystkich płatników składek, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
 
 
Poziom dofinansowania został zróżnicowany ze względu na rodzaj przedsiębiorstwa.
 
 
ZUS finansuje projekty o charakterze doradczym, zorientowane na poprawę zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, w tym w szczególności m.in. realizację oceny ryzyka zawodowego, wprowadzenie procedur bezpiecznej pracy oraz planowanie i monitorowanie działań prewencyjnych w zakresie bhp, a  także dokonanie doboru środków ochrony indywidualnej do zidentyfikowanych zagrożeń i wykonanie oceny bezpieczeństwa maszyn i instalacji technicznych.
 
 
Dofinansowaniu podlegają także projekty inwestycyjne, które odnoszą się przede wszystkim do bezpieczeństwa, w tym zakup i instalacja osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń, optoelektrycznych urządzeń ochronnych (kurtyn świetlnych, skanerów), urządzeń ochronnych czułych na nacisk (mat, podłóg, obrzeży, krawędzi itp.) i inne.
 
 
W programie przewidziano również wsparcie dla powyższych działań łącznie, czyli obejmujących projekty doradczo inwestycyjne. 
 
 
Poziom dofinansowania został zróżnicowany ze względu na rodzaj przedsiębiorstwa. 
 
 
Co zrobić by otrzymać dofinansowanie z ZUS? 
Przedsiębiorcy zainteresowani przyznaniem dofinansowania powinni złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek płatnika składek o udzielenie dofinansowania projektu dotyczącego utrzymania zdolności pracowników do pracy przez cały okres aktywności zawodowej (etap I) – dostępny na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl/prewencja. Kolejny krok to ocena wniosku (etap II) przez eksperta z dziedziny, która ma być przedmiotem działań naprawczych i prewencyjnych (zadanie ZUS). Po pozytywnej ocenie wniosku podpisywana jest umowa (etap III) na realizację projektu. Przekazanie środków (etap IV) następuje po podpisaniu umowy w dwóch transzach. Pierwsza transza wypłacana jest w ciągu 14 dni od podpisania
umowy. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia następuje odbiór projektu (etap V) przez eksperta z dziedziny, której dotyczyła realizacja projektu. 30 dni od pozytywnego odbioru projektu następuje wypłata drugiej transzy.
 
WNIOSKI NALEŻY PRZESYŁAĆ:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Departament Prewencji i Rehabilitacji
ul. Szamocka 3, 5, 01-748 Warszawa
 
 
O czym przedsiębiorcy powinni pamiętać? 
Jak wypełnić wniosek, na jakie działania można uzyskać dofinansowanie, a także jakie firmy mogą się o nie ubiegać, te wszystkie informacje znajdują się w wyjaśnieniach do wniosku, które dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl/prewencja.
 
 
 
 

Komentarze (2)    dodaj »

  • bakt

    od zusu jak najdalej zaraz zrobia kontrole

  • as

    Za darmo nic nie ma, lepiej nie mieć nic wspólnego z zusem bo potem i tak trzeba będzie dopłacać do tego całego interesu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również