Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dopalacze zabiły ponad 160 osób! Najwięcej interwencji w woj. śląskim

  • Dodano: 2019-07-03 11:15, aktualizacja: 2019-07-03 13:54

Dopalacze zabiły w ubiegłym roku 162 osoby, zanotowano także 4260 interwencji medycznych związanych z zatruciem substancjami psychoaktywnymi i środkami zastępczymi – wynika z raportu opublikowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Najwięcej zgonów w łódzkiem, najwięcej interwencji w śląskiem

Najwięcej zgonów po dopalaczach było w województwie łódzkim, ale najwięcej interwencji medycznych w 2018 roku, związanych z dopalaczami, miało miejsce w województwie śląskim, to aż 1117 z 4260. Kolejne są województwa łódzkie (1094) i mazowieckie (304). Najmniej takich interwencji było w województwach opolskim (16), podkarpackim (52) i podlaskim (52).

Liczba zatruć dopalaczami spada, ale rośnie liczba zgonów

GIS poinformował, że dzięki zmianom prawnym i większej współpracy służb sanitarnych z policją liczba zatruć spada. W poprzednich latach notowano około trzystu zatruć miesięcznie, w tym roku liczba ta nie przekracza dwustu miesięcznie. 

- Delegalizacja nowych narkotyków odbywa się przy pomocy prawa generycznego – to już nie jest lista wskazująca pojedyncze substancje, ale całe grupy substancji. Handel stacjonarny został praktycznie całkowicie zlikwidowany. Nie ma już sklepów z tzw. dopalaczami i całej patologii, która wokół tych sklepów funkcjonowała. Handel nadal funkcjonuje w internecie – powiedział PAP Tomasz Białas z Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi.

Według informacji inspekcji sanitarnej nadal rośnie jednak liczba zgonów po użyciu nowych substancji psychoaktywnych

Komentarze (3)    dodaj »

  • Rudzianka

    Ja bym takich delikwentow nie ratowala. Chcesz to bierz ale nie szukaj pomocy.

  • n4u

    powinny być mandaty za dopalacze, np dwukrotność kosztów leczenia - wtedy przestaniemy płacić za tych idiotów, kolejki w szpitalach i tak już są za duże

  • Iza

    Są meliny gdzie 24h są dostępne dopalacze i nie tylko policja zna to miejsca i co z tym rąbią?!!!Nic,chwycą takiego dilera na gorącym uczynku i taka kostucha dostanie karę grzywny.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.