Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dopalacze zabiły ponad 160 osób! Najwięcej interwencji w woj. śląskim

  • Dodano: 2019-07-03 11:15, aktualizacja: 2019-07-03 13:54

Dopalacze zabiły w ubiegłym roku 162 osoby, zanotowano także 4260 interwencji medycznych związanych z zatruciem substancjami psychoaktywnymi i środkami zastępczymi – wynika z raportu opublikowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Najwięcej zgonów w łódzkiem, najwięcej interwencji w śląskiem

Najwięcej zgonów po dopalaczach było w województwie łódzkim, ale najwięcej interwencji medycznych w 2018 roku, związanych z dopalaczami, miało miejsce w województwie śląskim, to aż 1117 z 4260. Kolejne są województwa łódzkie (1094) i mazowieckie (304). Najmniej takich interwencji było w województwach opolskim (16), podkarpackim (52) i podlaskim (52).

Liczba zatruć dopalaczami spada, ale rośnie liczba zgonów

GIS poinformował, że dzięki zmianom prawnym i większej współpracy służb sanitarnych z policją liczba zatruć spada. W poprzednich latach notowano około trzystu zatruć miesięcznie, w tym roku liczba ta nie przekracza dwustu miesięcznie. 

- Delegalizacja nowych narkotyków odbywa się przy pomocy prawa generycznego – to już nie jest lista wskazująca pojedyncze substancje, ale całe grupy substancji. Handel stacjonarny został praktycznie całkowicie zlikwidowany. Nie ma już sklepów z tzw. dopalaczami i całej patologii, która wokół tych sklepów funkcjonowała. Handel nadal funkcjonuje w internecie – powiedział PAP Tomasz Białas z Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi.

Według informacji inspekcji sanitarnej nadal rośnie jednak liczba zgonów po użyciu nowych substancji psychoaktywnych

Komentarze (3)    dodaj »

  • Rudzianka

    Ja bym takich delikwentow nie ratowala. Chcesz to bierz ale nie szukaj pomocy.

  • n4u

    powinny być mandaty za dopalacze, np dwukrotność kosztów leczenia - wtedy przestaniemy płacić za tych idiotów, kolejki w szpitalach i tak już są za duże

  • Iza

    Są meliny gdzie 24h są dostępne dopalacze i nie tylko policja zna to miejsca i co z tym rąbią?!!!Nic,chwycą takiego dilera na gorącym uczynku i taka kostucha dostanie karę grzywny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również