W sobotę 24 maja otwarto Lokalne Centrum Tradycji – miejsce, które łączy historię z nowoczesnością i przypomina o bogatym dziedzictwie naszego regionu.
Lokalne Centrum Tradycji już otwarte!
Od dziś mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą odwiedzać Lokalne Centrum Tradycji, które powstało w pomieszczeniach, w których dawniej mieścił się budynek administracyjny szybu "Franciszek". Obecnie miejsce odzyskało dawny blask i jest swego rodzaju "żywym muzeum", czyli takim, które tworzą przede wszystkim ludzie.
Warto wspomnieć, że jeszcze do niedawna pomieszczenia zlokalizowane przy zabytkowym Szybie Franciszek popadały w ruinę, jednak dzięki inicjatywnie mieszkańców Rudy Śląskiej projekt zwyciężył w konkursie Most the Most "Nasz Zabytek", co pozwoliło na przywrócenie im dawnej świetności.
– Dzięki temu mamy dziś przestrzeń, w której przeszłość spotyka się z teraźniejszością – gdzie każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, może poczuć dumę z naszych korzeni, poznać historię regionu, a w przyszłości brać udział w warsztatach i wydarzeniach kulturalnych – przekazał prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.
Oficjalnego otwarcia dokonano podczas Fajeru u Pana Franza, podczas którego uczestnicy mogli nie tylko zobaczyć oddane do użytku Lokalne Centrum Tradycji, ale także między innymi posłuchać koncertu Orkiestry Dętej Pokój, wziąć udział w rodzinnej grze terenowej, pokazach oraz warsztatach.
Lokalne Centrum Tradycji – co warto wiedzieć?
Lokalne Centrum Tradycji składa się z kilku tematycznych izb. Wewnątrz budynku znajduje się m.in.: „"zba kapelmajstra", "izba śląskiego master chefa", "izba szycia" oraz "izba bajtla". W planach jest także "działek", który ma pełnić funkcję zewnętrznego ogródka warzywnego.
Pomimo tego, że centrum zostało już otwarte, to jednak w najbliższym czasie jego działalność będzie tymczasowo okazjonalna. Jest to związane z kompleksową rewitalizacją wszystkich obiektów zespołu szybu "Franciszek", która wiąże się pracami budowlanymi.