Możliwe, że obiło Ci się o uszy już pojęcie DDA. Problem alkoholowy jest powszechnie znany i niezwykle rozprzestrzeniony, choć często ignorowany lub nawet normalizowany. Jego efektem jest między innymi powstanie syndromu Dorosłych Dzieci Alkoholików, w skrócie DDA. Kim są osoby nim dotknięte? Jakie są przyczyny i możliwości leczenia? W tym artykule przybliżymy syndrom i pokażemy, co może czuć osoba nim dotknięta.
Definicja i przyczyny DDA
DDA to skrót od syndromu Dorosłych Dzieci Alkoholików. Dotyczy osób, które wychowywały się w domu, w którym jeden lub oboje rodziców byli uzależnieni od alkoholu albo innych używek, a nałóg był w centrum uwagi domowników. Alkohol potrafi wpływać negatywnie nie tylko na bezpośrednio korzystających z trunku. Często również osoby niepijące, które są w bliskim kontakcie z człowiekiem w chorobie alkoholowej, mogą być współuzależnione. Zazwyczaj jest to drugi rodzic, który skupia swoją uwagę głównie na piciu partnera.
W takim środowisku dziecko i jego potrzeby pozostają niezauważone. Jest to sygnał dla dorastającego człowieka, że to, co czuje i czego pragnie. jest nieważne. Dziecko ma wrażenie, że nie może na nikogo liczyć i znikąd nie dostanie pomocy. Ciągłe uczucie zagrożenia przed niespodziewanym zachowaniem rodziców odbijają się na jego dorosłym życiu.
Problemy osób z syndromem Dorosłych Dzieci Alkoholików
Nie każda osoba, która wychowała się w środowisku z problemem alkoholowym wykazuje objawy DDA. Jednak duża część doświadcza negatywnych skutków nałogu rodziców każdego dnia. Wstyd, bezradność, poczucie nieważności, brak umiejętności wyrażania emocji i zaufania innym to częste problemy Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Osoby z DDA obawiają się utraty kontroli nad zachowaniem i uczuciami własnymi, a także innych ludzi. Wynika to z chęci poczucia, że ma się na coś wpływ. Skrywanie emocji mogło być też niezbędne do przetrwania w dzieciństwie Dorosłego Dziecka Alkoholika. Z tego względu również w dorosłym życiu ich odczuwanie może budzić lęk i być uznawane za słabość. Osoba doświadczająca syndromu DDA często także unika konfliktów. Z tego względu na krytykę reaguje złością lub lękiem, a w innych sytuacjach jest uległa, natomiast sama dla siebie potrafi być bardzo surowa. Dorosłe Dziecko Alkoholika może mieć również wysokie poczucie odpowiedzialności lub odwrotnie – jest nieodpowiedzialne. Często towarzyszy mu poczucie winy, brak umiejętności odprężenia się i zachowania kompulsywne, którymi próbuje rozładować stres. Może mieć trudności w nawiązaniu relacji i duży lęk przed porzuceniem.
Należy jednak zaznaczyć, że każdy inaczej reaguje na bodźce. Osobowość, temperament i środowisko, w którym się ktoś wychował, różni się w zależności od osoby. Z tego względu również objawy i problemy kilku osób z DDA mogą być zupełnie inne.
Leczenie syndromu DDA
Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z problemami, jakie wynikły z syndromu DDA, może być wizyta u psychologa lub terapeuty. O tym, do którego specjalisty powinieneś się wybrać, możesz poczytać we wpisie: https://www.psychoterapia-skawinska.pl/roznice-miedzy-psychologiem-a-psychoterapeuta/. Psychoterapia umożliwia dotarcie do źródła problemu i przepracowanie go. W trakcie sesji, klient ma szansę odkryć negatywne mechanizmy, jakimi się kieruje, zrozumieć swoje problemy, a także nauczyć się, jak radzić sobie z trudnościami w zdrowy sposób i zapobiegać im w przyszłości. Terapia DDA (https://www.psychoterapia-skawinska.pl/terapia-dda-krakow/) przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę może znacznie poprawić jakość życia.