Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzień Wcześniaka w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2021-11-17 13:00

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Jest to nie tylko święto dzieci, ale także neonatologów i rodziców. Głównym celem święta jest podniesienie świadomości problemu wcześniactwa. Maluchy rodzą się pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży i wymagają specjalnej opieki.

Zbyt wczesne porody nie są rzadkością. Statystyki pokazują, że co dziesiąte dziecko, które przychodzi na świat, jest wcześniakiem. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Z danych GUS wynika, że co roku na świat przychodzi niemal 24 tys. wcześniaków. Oznacza to, że około 6 proc. ciąż kończy się przedwcześnie. Na początku poprzedniej dekady odsetek wynosił nieco mniej, bo 5,5 proc.

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie 17 listopada. W Polsce wydarzenie zainicjowane przez Fundację Wcześniak obchodzone jest od 2011 roku.

Światowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu Miejskim

To właśnie dla wcześniaków i ich rodziców Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej cyklicznie organizuje obchody Światowego Dnia Wcześniaka. W tym roku uroczystości z powodu trwającej pandemii nie odbyły się jednak, jak w latach poprzednich, na sali.

- Nie możemy spotkać się w gronie kilkuset osób. To niebezpieczne dla naszych małych pacjentów w dobie Covid-19. Chcemy jednak uczcić ten wyjątkowy dzień i pokazać, że pamiętamy historie naszych wcześniaków i ich rodzin - wyjaśnia prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, dr Katarzyna Adamek.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00, kiedy to w parku przy Szpitalu Miejskim w Goduli maluszki oraz ich rodzice wypuścili w niebo symboliczny, fioletowy balon. 

- To szczególne święto dla byłych i obecnych pacjentów Oddziału Neonatologicznego oraz ich rodziców. W tym roku symbolicznie i w wąskim gronie spotkaliśmy się z nimi. Życzymy wszystkiego dobrego i dużo zdrowia - czytamy na stronie Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. 

Rocznie w rudzkim szpitalu przychodzi na świat ok. 170 wcześniaków

Rocznie w rudzkim Szpitalu Miejskim przychodzi na świat ok. 70 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 poniżej 1500 g. Najmłodsze dziecko urodziło się dwa lata temu w 22. tygodniu ciąży (plus jeden dzień), a najmniejsze ważyło 420 g. Dla maluszków kluczowe są nie tylko pierwsze godziny oraz dni, lecz kolejne miesiące i lata. Stąd też tak ważny jest kontakt rodzin, w których urodziły się wcześniaki i wymiana doświadczeń.

Od lat w swojej pracy personel rudzkiego szpitala stawia na kontakt rodzica z dzieckiem, karmienie mlekiem matki oraz bezpieczeństwo pacjenta.

- W trakcie naszych działań staramy się wyeliminować ryzyko zakażeń szpitalnych oraz innych powikłań. Przekłada się to na bardzo rzadkie stosowanie antybiotyków oraz ilości leków w naszym ośrodku. Wspieramy pracę niewydolnych narządów, ale nie stwarzamy przez to dodatkowych niestabilności dla dziecka. Na przykład - skóra tak małego dziecka w 24. tygodniu ciąży jest jak pergamin, więc staramy się unikać dodatkowych wkłuć, aby nie przeszkadzać i nie traumatyzować dziecka. Stosujemy za to specjalne opatrunki, żeby wzmocnić i nie uszkodzić skóry. Pozwalamy dziecku na sen i odpoczynek, bo to podstawa regeneracji i rozwoju. Nieszkodzenie i naturalność jest dla nas podstawą działania – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Janusz Świetliński, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Przypomnijmy, że od 2011 roku rudzki Oddział Neonatologiczny posiada prestiżowy III stopień referencyjności. To oznacza, że jego lekarze ratują życie i zdrowie najciężej chorych noworodków i wcześniaków z całego Śląska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również