Wiadomości z Rudy Śląskiej

Najmłodszy i najzdrowszy wcześniak urodził się w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2020-03-20 10:00, aktualizacja: 2020-03-20 12:43

Neonatolodzy oraz położnicy Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej leczą na światowym poziomie! Za kilka dni Oddział Neonatologiczny rudzkiej placówki opuści Paulinka, która urodziła się po 22. tygodniach i jednym dniu ciąży swojej mamy, Klaudii. Co najważniejsze – maluszek jest w pełni sił i prawidłowo się rozwija. Przy tak skrajnym wcześniactwie można mówić o cudzie!

22. tydzień ciąży określany jest przez lekarzy jako “poza granicami możliwości przeżycia”. Dzieci, które rodzą się w tym czasie i które udaje się uratować, a później umożliwić prawidłowy rozwój, to jednostkowe przypadki na całym świecie. I tego właśnie udało się dokonać lekarzom z rudzkiego szpitala.

Pani Klaudia z Chorzowa do Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej trafiła w październiku ubiegłego roku, będąc w 21. tygodniu ciąży, a więc z zagrożeniem poronienia.

– W tej sytuacji nie mieliśmy możliwości utrzymania ciąży metodami zabiegowym, a jedynie jej obserwację. Ciążę udało się podtrzymać do 22. tygodnia ciąży i następnego dnia po jego zakończeniu rozpoczął się poród – mówi dr hab. n. med. Wojciech Cnota, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w rudzkim szpitalu.

Co ważne, mama urodziła siłami natury, a nie przez cesarskie cięcie.

– Z naszych obserwacji wynika, że dzieci, które rodzą się naturalnie, lepiej się rozwijają. W naszym ośrodku kładziemy na to nacisk – tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Cnota.

Maluszek od razu po przyjściu na świat trafił w ręce rudzkich neonatologów. Rozpoczęła się walka o każdy dzień.

– Najważniejsze było to, żeby w jak najmniej inwazyjny sposób zabezpieczyć dziecko po porodzie. Dzięki temu udało się uniknąć poważniejszych powikłań. Dziecko nie ma dysplazji oskrzelowo-płucnej ani krwawień w mózgu. Ma także prawidłowy wynik badania obrazowego ośrodkowego układu nerwowego. Dziecko jest aktywne, dobrze się rozwija. Myślę, że po opuszczenia szpitala na pewno będzie potrzebowało wsparcia i rehabilitacji, ale jest w bardzo dobrym stanie, co ułatwi jego rozwój – ocenia dr Marta Twardoch-Drozd, lekarz neonatolog z rudzkiego Szpital Miejskiego. – Jest to sukces na skalę światową. W bazie Vermont Oxford Network, która skupia placówki z misją prowadzenia jak najlepszej opieki nad noworodkami, prawdopodobnie znajdziemy pojedyncze przypadki dzieci, które urodziły się tak wcześnie bez powikłań – dodaje.

Mała Paulinka urodziła się 27 października 2019 roku jako piąte dziecko pani Klaudii. Dziewczynka na rudzkiej neonatologii przebywa już ok. 150 dni. Pięć miesięcy temu Paulinka miała 600 g. Dziś waży 3300 g i ma 51 cm wzrostu. Cały czas przybiera na wadze, chętnie je. W przyszłym tygodniu dziewczynka ma opuścić Oddział Neonatologiczny.

– Jesteśmy dumni, że to właśnie lekarze z Rudy Śląskiej ratują życie i zdrowie najmłodszych, najmniejszych i najbardziej chorych wcześniaków z całej Polski. To osoby, które są fachowcami w swoich dziedzinach, ale najważniejsze, że w swoją pracę wkładają całe serce – podkreśla dr Katarzyna Adamek, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Najmłodszy i najzdrowszy wcześniak urodził się w Rudzie Śląskiej!

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Sister

  Nic nie piszą czy zaaplikowano maluszkowi całą serię szczepionek na wszystkie choroby .

 • Aga

  Taaak ten szpital stawia na naturalny poród szkoda tylko, że kosztem dzieci. Od początku ciąży miałam mieć cc przez swój stan zdrowia co lekarze oczywiście zlekceważyli. Po tygodniu podawania dzień w dzień oksytocyny (miałam około 10 kroplówek) stwierdzili, że to jeszcze nie ten czas. Ten szpital to jakaś pomyłka.

 • Mag

  Super że się wszystko dobrze skończyło!! W szczególności że jakość usług w tym szpitalu jest na bardzo niskim poziomie. Rok temu z głupoty dwóch położnych o mały włos nie straciłam córki. Szpital kładzie nacisk na poród naturalny za wszelką cenę, nawet kosztem zdrowia matki i narażając życie dziecka ☹️

 • MAMA 2

  Liczę na to że losy Paulinki nadal będą śledzone i publikowane.Niestety po wyjściu ze szpitalu to już inna bajka lekarze ,rehabilitacja.... itd.ti jest droga przez mękę!!! z jakim skutkiem czas pokaże?Jeśli będzie dzieckiem sprawnym i samodzielnym wtedy można mówić że to Cud...Ratowanie życia na siłę ....tylko jak to życie wygląda po latach ? No właśnie ,też tego się boję jestem mama wcześniaka i również urodziłam w tym szpitalu.Niejednokrotnie sukces dla lekarzy a krzyż dla rodziców i dziecka.Osobiscie w cuda nie wierzę....!!!

 • Mama

  Gratulacje dla rodziców. Niestety jako mieszkańcy Rudy Śląskiej nie macie najmniejszych szans na miejsce w żłobku chyba że prywatnym za około 15tys rocznie. To miasto ma gdzieś rodziców i najmłodszych mieszkańców.

 • Mama

  Co ma piernik do wiatraka? Swoją drogą wcześniak w żłobku???

 • Rudzianka

  Gratulacje dla lekarzy.Dla Paulinki i rodziców powodzenia i dużo zdrówka dla całej rodziny.

 • sąsiedzi

  Gratulacje i zdrowia życzymy.

 • K.

  Dużo siły i zdrowia mała!!

 • Grześ

  Dużo zdrowia dla maluszka i samych radosnych chwil dla całej rodziny.

 • Grześ

  Dużo zdrowia dla maluszka i samych radosnych chwil dla całej rodziny.

 • Marijon

  Fajnie coś pozytywnego dzisiaj usłyszeć!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.