Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzień Wcześniaka w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2022-11-17 18:45, aktualizacja: 2022-11-17 20:23

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Jest to nie tylko święto dzieci, ale także neonatologów i rodziców. Głównym celem święta jest podniesienie świadomości problemu wcześniactwa. Maluchy rodzą się pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży i wymagają specjalnej opieki.

Światowy Dzień Wcześniaka

Według danych każdego roku na świat przychodzi około 15 milionów wcześniaków, oznacza to, że przedwcześnie rodzi się co 10. dziecko. 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. W Polsce liczba wcześniaków urodzonych każdego roku to około 26 tysięcy.

Każdego roku 17 listopada cały świat przybiera barwę fioletową. Ten kolor, który symbolizuje wyjątkowość i delikatność, to symbol dzieci przedwcześnie urodzonych. Światowy Dzień Wcześniaka został zainicjowany, aby zwiększyć świadomość o porodach przedwczesnych, o problemach, z jakimi zmagają się wcześniaki (nie tylko po urodzeniu, ale i przez całe ich życie), a także ich rodziny. 

Pierwsze święto przedwcześnie urodzonych maluchów odbyło się 17 listopada 2008 roku. Organizatorem było Stowarzyszenie Rodziców Europejskich (European Parents' Association) Od 2011 roku obchodzony jest oficjalnie jako Światowy Dzień Wcześniaka.

Światowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu Miejskim

To właśnie dla wcześniaków i ich rodziców Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej cyklicznie organizuje obchody Światowego Dnia Wcześniaka. W tym wyjątkowym dniu Oddział Neonatologiczny, w obecności prezes szpitala Ewy Krych, odwiedziła wiceprezydent Miasta Ruda Śląska - Anna Krzysteczko, która przekazała wyrazy uznania dla personelu i rodziców oraz życzyła wszystkim Małym Pacjentom szybkiego powrotu do zdrowia.

-  Dziś Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji odwiedziłam oddział neonatologiczny w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Muszę przyznać, że to niezwykle ciepłe i pełne pozytywnej energii miejsce, w którym każdego dnia dzieją się cuda. Na tym szczególnym szpitalnym oddziale, ratowane są wcześniaki nie tylko z Rudy Śląskiej, ale i z całego regionu. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że dla tych urodzonych przedwcześnie maluszków, kluczowe są nie tylko pierwsze godziny życia, ale także dni, miesiące, a nawet lata. Dlatego tak ważna jest opieka medyczna na najwyższym poziomie, którą zapewnia im właśnie rudzka neonatologia - napisała Anna Krzysteczko. - W dniu święta wszystkich wcześniaków chciałabym zwrócić się także do rodziców, dla których szpital na jakiś czas staje się drugim domem. Domyślam się, że targają Wami różne emocje, ale możecie być z siebie dumni, bo dajecie radę. Jesteście tu dla swoich dzieci, a każdy kolejny dzień jest powodem do radości - dodała. 

W 2022 roku w rudzkim szpitalu przyszło na świat 275 wcześniaków

Warto dodać, że w tym roku przyszło na świat 275 wcześniaków i 39 skrajnych, które ważyły poniżej kilograma. Dla maluszków kluczowe są nie tylko pierwsze godziny, oraz dni, lecz kolejne miesiące i lata. Stąd też tak ważny jest kontakt rodzin, w których urodziły się wcześniaki i wymiana doświadczeń.

Od lat w swojej pracy personel rudzkiego szpitala stawia na kontakt rodzica z dzieckiem, karmienie mlekiem matki oraz bezpieczeństwo pacjenta. Od 2011 roku rudzki Oddział Neonatologiczny posiada prestiżowy III stopień referencyjności. To oznacza, że jego lekarze ratują życie i zdrowie najciężej chorych noworodków i wcześniaków z całego Śląska.

- Serdecznie dziękuję pracownikom oddziału za ogromne serce i poświęcenie, jakie wkładają w swoją pracę. Podczas dzisiejszej wizyty w szpitalu zrozumiałam, dlaczego rodzice wcześniaków nazywają personel neonatologii aniołami. Nie mam wątpliwości, że jesteście właśnie nimi. Jestem wdzięczna za Wasze zaangażowanie, empatię i też za to, że dbacie o kontakt rodzica z dzieckiem, co chyba jest najważniejsze - napisała wiceprezydent Krzysteczko.

Komentarze (5)    dodaj »

  • Frotarsella

    A ja słyszałam, że tam na siłę u każdego dziecka chcą się doszukać jakiejś nieprawidłowości i choroby. Zazwyczaj skarżymy się na zaniedbania ze strony ochrony zdrowia, ale przegięcie w drugą stronę też jest bardzo niebezpieczne.

  • NaBotsztajnie

    A niy wjysz po co sie tak na siła doszukujom, bynajmni niy skuli tego, że sie tak martwjom. To biznes! Taki jak i inne. Wjela zrobjom rostomajtych badań, tyla kasy dostanie szpital. Im wjyncy, tym lepi.

  • Rudi

    ladne panie

  • Achim

    co za cyrk

  • NaBorsztajnie

    Dobrze prawicie cyrk! Bo ,,właściciel,, tego cyrku trenuje ponoć personel jak afy i niyźle mo ulone, chyba z poł kelni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również