Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Na cmentarzach zapłonęło tysiące zniczy

 • Dodano: 2019-11-01 10:00, aktualizacja: 2019-11-02 11:05

Dzisiaj obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. 1 listopada tłumnie odwiedzamy groby swoich bliskich. Na cmentarzach zapłonęło tysiące zniczy.

Dzień Wszystkich Świętych to w tradycji chrześcijańskiej uroczystość ku czci tych zmarłych, którzy dostąpili chwały zbawienia. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

Wszystkich Świętych to jedno z najpopularniejszych świąt w Polsce. Ponad 90% Polaków odwiedza na początku listopada groby swoich bliskich. Kwiaty i znicze pojawiają się też na mogiłach osób zasłużonych. Dla katolików to ważne święto nakazane, mające ten sam status, co Trzech Króli albo Boże Ciało. Wierni mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej. Nie mają tego obowiązku w Zaduszki, choć w praktyce wielu katolików również tego dnia odwiedza cmentarze i kościoły.

1 listopada kościół wspomina nie tylko osoby uznane za święte, ale i te, które swoim życiem dawały świadectwo wiary i miłości bliźnich. Uroczystość wywodzi się z tradycji oddawania czci męczennikom, o których nie wspomina kanon mszy świętej. Początkowo ich święto obchodzone było 1 maja, na pamiątkę poświęcenia przez papieża Bonifacego IV w 610 r.świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Dopiero od 731 r. zgodnie z wolą papieża Grzegorza III, dniem pamięci o tych, którzy oddali życie za wiarę stał się 1 listopada. Grzegorz IV w 837 r. zdecydował, że w tym dniu Kościół wspominać będzie nie tylko męczenników, ale wszystkich swoich świętych.

Wszystkich Świętych obchodzą katolicy, luteranie, ewangelicy reformowani anglikanie, metodyści i inni protestanci.

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Karminadel

  Mam pytanie do tych co to planują ruch samochodowy w ten dzień. Ul. Hlonda czy 11 listopada jeden kierunek ruchu przy cmentarzu kilku strażników miejskich, jest bezpieczne. Ul. Chorzowska, przy cmentarzu ruch dwukierunkowy, duży ruch, pełno pieszych i ZERO strażnika miejskiego czy policjanta!!! Przecież taki strażnik mógłby tu piechotą podejść! Ludzie chodzą jak popadnie ta ulica, kierowcy jadą też swoim przyzwyczajeniem. Wyjazd z Kolistej na Chorzowską, paranoja, ulica przy cmentarzu, wąska i dwukierunkowa! Czy osoby planujące ruch w tym miejscu wiedzą jak tam wygląda 1 listopada!?

 • Ola

  Kobieto to jest okazja żeby porozmawiać z dawno nie widzianą rodziną ,po prostu takie nowoczesne czasy mamy.

 • Oliwia

  No to zyczę Olu żeby przy Twoim grobie w nowoczesnych czasach bylo smiechu co niemiara... bo to przeciez nowoczesne czasy

 • gorsza zmiana

  Lepszą datę wprowadził Papież Bonifacy bo w maju cieplej jest niż w listopadzie.

 • Anita

  Tak sobie obserwuję ludzi udajacych sie na groby i co zauwazylam groby pokryte wieńcami, stroikami, lampkami, ale za to zero modlitwy przy grobie, a nawet luzne rozmowy wśrod krewnych , nierzadko podbarwione uśmieszkami, choćby na grobie bylo za setki zlotych ozdób a zabraklo modlitwy to wszystko mija się z celem.

 • Iks

  Ty chyba też nie byłaś zbyt zatopiona w modlitwie, skoro dałaś radę zaobserwować co robią inni...

 • Leon

  Ja lubiłem pogadać z zmarłym, osobą która to nie była wierząca i jak przychodzę to zwyczajnie sobie gadam, bez modlitwy. Więc dlaczego mam nie uszanować pamięci o tej osobie i zaczynać mam modlitwę skoro wiem, że zmarły byłby takim zachowaniem rozczarowany. Właśnie w ten sposób okazuję mu szacunek, a nie przez modlitwę! Moja też sprawa ile wydaję na znicz! Anita jak przeczytałem Twój wpis poczułem, że jesteś jakaś katotalibka!

 • znicz

  Ja ja nwo moda.

 • kamys

  Jakbyś była taka wierząca to byś wiedziala że Wszystkich Świętych to wesołe święto za tych którzy doznali już życia wiecznego w Raju. Dziś, 2 listopada jest Dzień Zaduszny, refleksyjny dzień z modlitwą za dusze będące w czyścu. Zgadzam się na grobach mało modlitwy ale 1 listopada nie jest dniem smutku

 • Reguła

  Bo Anita to KatoTalib! Idzie na cmentarz by objadać jakie to sąsiadki mają nowe ciuchy, kościół to samo pierwsza ławka, świętoszka niesamowita a po wyjściu z kościoła każdego na języki, taka to wiara!

 • Anita

  Do Reguła....sluchaj kochana ciuchy sąsiadek mnie nie interesuja, a do kościola musze przyznac chodzę okazyjnie żeby nie bylo niedomówien i nie rob ze mnie dewotki bo mam ponad 30 lat

 • Olo

  Nie mieszajmy do tego wiary...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.