Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów

  • Dodano: 2024-05-14 11:00

568 tegorocznych absolwentów szkół podstawowych w Rudzie Śląskiej rozpoczyna dziś egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z zakresu języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Liczba uzyskanych punktów zdecyduje o dalszej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Egzamin Ósmoklasisty 2024

We wtorek 14 maja rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie kończący szkołę podstawową muszą podejść do trzech egzaminów: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego. 

DZIEŃ PRZEDMIOT GODZINA ROZPOCZĘCIA CZAS TRWANIA
14 maja  język polski 9:00 120 minut
15 maja  matematyka 9:00 100 minut
16 maja  język obcy nowożytny 9:00 90 minut

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Uczniowie, którzy z ważnych powodów nie mogą zmierzyć się z egzaminem w pierwszym terminie, mogą do niego przystąpić w terminie dodatkowym, wyznaczonym na 10 - 12 czerwca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 3 lipca.

Egzamin ósmoklasisty w liczbach  

W 2024 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych:

  • ponad 214 500 uczniów z ponad 11 190 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 643 500 arkuszach
  • ponad 11 600 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 3 400 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 34 800 arkuszach.

Na tegoroczny egzamin Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 215 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

  • 58 arkuszy z języka polskiego, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim i języku polskim,
  • 59 arkuszy z matematyki w języku polskim, litewskim oraz ukraińskim,
  • 98 arkuszy i 26 płyt z nagraniami z języków obcych nowożytnych, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim i języku polskim.

Egzamin z języka obcego nowożytnego

Największa grupa ósmoklasistów (97,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,4 proc. ósmoklasistów. 

Spośród uczniów - obywateli Ukrainy największa grupa (75,4 proc. ) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpi 23,4 proc. uczniów będących obywatelami Ukrainy. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego) przystąpi łącznie 1,2 proc. spośród wszystkich zgłoszonych uczniów obywateli Ukrainy. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również