Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj w Orzegowie odbyły się obchody 98. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

  • Dodano: 2019-05-02 14:30, aktualizacja: 2019-05-03 13:00

Dzisiaj w Orzegowie odbyła się uroczystość upamiętniająca Powstańców Śląskich pochodzących z tej dzielnicy. Obchody zaczęły się o godz. 10:00 mszą świętą w intencji orzegowian w kościele św. Michała Archanioła.

- Jak co roku w Orzegowie, w rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego oddajemy hołd wszystkim Powstańcom, a szczególnie pragniemy upamiętnić walczących o polski Śląsk orzegowian - mówiła radna Agnieszka Płaszczyk.

Po mszy przy Pomniku Obrońców Ojczyzny złożone zostały wieńce oraz odbył się apel poległych oddający hołd Powstańcom Śląskim wraz z odczytaniem nazwisk osób, które zginęły w Powstaniach Śląskich.

- Dziś mija 98. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Myślę, że to tylko jeden z punktów dążenia do Niepodległej Polski. Wspominamy dzisiaj tych, dla których patriotyzm był rzeczą nadrzędną. Pamiętajmy o Powstańcach, którzy poświęcili się, abyśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Pamięć to jedyne co my możemy im przekazać, dlatego bardzo dziękuję Państwu za obecność podczas dzisiejszej uroczystości - mówiła wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Trzecie Powstanie Śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku.

Na jego czele stanął znany działacz społeczny - Wojciech Korfanty. Efektem Powstania było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano. Powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, walki trwały dwa miesiące do 5 lipca.

W III Powstaniu Śląskim wzięło udział około 60 tys. Polaków. W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Ruda Śląska, Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

Oto lista niektórych mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy zginęli w III Powstaniu Śląskim:

  • Ignacy Kupka - poległ w dniu 7 maja 1921 r. w walkach o Stare Koźle w czasie III powstania;
  • Antoni Przybyła - zginął w dniu 9 maja 1921 r. w walkach pod Birawą;
  • Teodor Sładek - zmarł 31 maja 1921 r. wskutek rany, odniesionej w dniu 18 maja 1921 r. w walkach pod Rozwadzami;
  • Karol Brachaczek, Wiktor Jopert, Maks Kinder, Wiktor Mucha, Wilhelm Saternus, Antoni Skop, Franciszek Szczyrba - zginęli w dniu 21 maja 1921 r. w walkach pod Zakrzowem.
Dzisiaj w Orzegowie odbyły się obchody 98. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.