Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fauna radzi: co robić w pierwszych dniach po adopcji ze schroniska?

  • Dodano: 2024-02-29 12:45, aktualizacja: 2024-02-29 13:59

Adopcja to piękny początek więzi, która rodzi się między właścicielem a zwierzakiem. Nie jest to jednak łatwy proces – obie strony muszą się to siebie przekonać i przyzwyczaić. Rudzkie schronisko przygotowało mini poradnik z radami dla świeżo upieczonych psich rodziców.

Złote rady przy opiece nad adopciakami

Adoptując psa ze schroniska należy pamiętać o tym, że dla czworonoga jest to ogromna zmiana – nagle pies zostaje zabrany do innego domu, gdzie wszystko jest dla niego nowe. Pierwsze dni po adopcji mogą być szczególnie trudne. Dlatego TOZ „Fauna” przygotowało poradnik, w którym wskazuje, co robić, a czego nie robić w pierwszych dniach po adopcji psa.

  1. Stopniowo przyzwyczajaj psa do samodzielnego pozostawania w domu – na początku warto zostawiać psa samego na krótko, aby mógł stopniowo przyzwyczajać się do samotności. Czas można stopniowo wydłużać – ważne, aby psiak zaczął czuć się bezpiecznie i komfortowo.
  2. Kup odpowiednią smycz – pierwsze spacery po adopcji mogą stanowić wyzwanie dla świeżo upieczonych właścicieli. Na początek warto zaopatrzyć się w smycz z solidnym karabińczykiem, aby nie został zerwany przy mocniejszym pociągnięciu. Przy obroży powinna znajdować się adresówka z aktualnymi danymi właściciela, w razie gdyby piesek zerwał się ze smyczy.
  3. Nie spuszczaj psa ze smyczy! W pierwszych dniach po adopcji nie jest to wskazane. Pies nie zna jeszcze terenu, więc łatwo może się zgubić. Aby zapewnić psu więcej przestrzeni, lepiej zakupić długą, kilkumetrową smycz. 
  4. Zapewnij mu przestrzeń – pozwól, aby piesek mógł swobodnie poznawać swój nowy dom i jego okolice. 
  5. Ustal rytm dnia – wyznacz konkretne pory na posiłki, spacery, zabawę czy trening. Dzięki powtarzalności, piesek poczuje się bezpiecznie, a co za tym idzie – będzie spokojniejszy.
  6. Daj mu czas – jedne psy potrzebują więcej czasu na aklimatyzację w nowym miejscu, inne mniej. Uzbrój się w cierpliwość. Gdy piesek Ci zaufa, stworzycie silną więź na lata!

Wszystkie pieski, które znalazły się na zdjęciach w mini poradniku, czekają na kochający dom!

Wesprzyj rudzkie schronisko!

Schronisko „Fauna” jest placówką społeczną – oznacza to, że utrzymuje się głównie dzięki pomocy sponsorów i darczyńców. Aby wspomóc schronisko, przy okazji corocznego rozliczenia, można przekazać mu 1,5% podatku, wysłać darowiznę, zawieźć do placówki dary w postaci karmy, koców, legowisk czy zabawek lub - jeżeli jest to możliwe - adoptować zwierzaka! Na stronie rudzkiego schroniska znajdziecie katalog zwierząt do adopcji – wiele czworonogów czeka, aby poznać swoich nowych właścicieli!

ADOPTUJ!

Komentarze (1)    dodaj »

  • jo

    Chciałem przekazać 12 kg żywności dla psa ponieważ mój pies jest na nią uczulony. Dzwoniąc do Fauny by umówić się jak, kiedy i czy ogólnie są zainteresowani to albo telefon jest zajęty lub nie odbierają. Dzwoniąc do schroniska w Chorzowie chętnie przyjmą nawet zaproponowali że po nią przyjadą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również