Pomimo epidemii koronowirusa festiwal PolskaEire w Rudzie Śląskiej odbył się także w tym roku, aczkolwiek tym razem w świecie wirtualnym! Były warsztaty, wystawy, pokazy i koncerty. Festiwal trwał trzy dni.
Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii "Czarna Koniczyna", we współpracy z lokalnymi partnerami, po raz kolejny zorganizowali festiwal polsko-irlandzki. Tradycyjnie już hasłem przewodnim imprezy było "Kaj Ślonsk trefio sie z Irlandjom".
- IV edycja Polska Eire Festival Ruda Śląska zakończona. Miesiące przygotowań, planowania, dyskusji nad kształtem programu, dopieszczania festiwalowej szaty graficznej oraz walki z koronowirusem, odwdzięczyły się niezapomnianymi trzema dniami, w ramach których festiwalowa ekipa pokazała, że jest nie do zdarcia! To właśnie dzięki ludziom dobrej woli, skupionym wokół festiwalu, mogliśmy zrealizować festiwal w czasie kiedy wszystkie inne wydarzenia kulturalne w Rudzie Śląskiej (a nawet na całym świecie) zostały odwołane! Serdeczne podziękowania należą się Wszystkim członkom festiwalowej ekipy - napisał Wojciech Kostka - organizator festiwalu.
Pierwszy dzień festiwalu pełen atrakcji
Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się video-mostem pomiędzy obydwoma krajami z ambasadorami Polski w Irlandii oraz Irlandii w Polsce w rolach głównych. Była to bardzo ciekawa rozmowa o stosunkach polsko-irlandzkich.
Atrakcją dnia dla miłośników śląskiej historii był niewątpliwie spotkanie z Kamilem Kartasińskim - historykiem z Uniwersytetu Śląskiego - poświęcone trudnym żołnierskim losom Ślązaków z perspektywy 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Kolejne dwa dni miały nie mniej do zaoferowania
Widzowie mogli wziąć udział w szeregu wykładów oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, w tym z doktorem Pawłem Hamerą, który opowiedział o Pawle Edmundzie Strzeleckim i jego roli w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii. Prof. Leszek Drąg i Justyna Cwojdzińska, opowiedzieli natomiast o swojej miłości do zachodniej Irlandii, a Zespół Tańca Irlandzkiego ERIU zaprosił wszystkich na potańcówkę.
W kolejnym punkcie programu Katarzyna Kos oraz Grzegorz Chudy zaprosili widzów do rozmowy o cudownym świecie akwareli wraz z prezentacją swoich obrazów. Fani sportu mieli natomiast okazję wysłuchać opowieści trenerów oraz zawodników Klubu Sportowego Rugby Ruda Śląska o tym, jak doszło do zaistnienia tej dyscypliny sportu w Rudzie Śląskiej.
Podczas tych trzech wyjątkowych dni nie zabrakło też dobrej muzyki. Widzowie zaproszeni zostali do spotkania ze śląskim zespołem 032, rudzką wokalistką Martą Mansfeld oraz irlandzkim muzykiem Gregiem Cliffordem.
Wszystkie filmy z tegorocznego festiwalu znajdziecie na Facebook'owym profilu https://www.facebook.com/PolskaEireRuda/ oraz na stronie internetowej: http://www.polskaeire.rudaslaska.pl.
Festiwal PolskaEire w Rudzie Śląskiej
Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii "Czarna Koniczyna”, przy wsparciu szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy. PolskaEire Festiwal to coroczne świętowanie przyjaźni polsko-irlandzkiej. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem.
W poprzednich trzech edycjach Festiwalu PolskaEire w Rudzie Śląskiej wzięło udział około 10 tys. osób, a informacje o festiwalowych atrakcjach corocznie docierały poprzez media społecznościowe do ponad 250 tys. osób.