Kilka dni temu w sieci pojawiło się wideo, na którym patrol policji prowadzi kontrolę drogową w Rudzie Śląskiej. Na nagraniu widzimy, że radiowóz stoi na pasie włączającym do ruchu na trasie N-S w kierunku Rudy. Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy krytykujących miejsce przeprowadzenia kontroli drogowej. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicielkę KMP w Rudzie Śląskiej.
Film wywołał burzę w komentarzach
Film pojawił się 29 lipca na kanale Stop Cham na YouTubie. Pod nagraniem pojawił się następujący opis:
" Policja zatrzymała się w połowie pasa rozbiegowego, mającego z założenia umożliwić bezpieczne włączenie się do ruchu. Dwupasmowa, bezkolizyjna droga z ograniczeniem do 80 km/h. Zjazd z ul. Bukowej na Trasę N-S w kierunku północnym w Rudzie Śląskiej" - czytamy w opisie filmu.
Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy oburzonych internautów sugerujących, że kontrola prowadzona w tym miejscu jest niebezpieczna, a radiowóz powinien mieć włączone sygnały świetlne.
" Policjanci do natychmiastowego zwolnienia. Radiowóz bez włączonych błysków."
"Co do miejsca niestety nie da się nic zrobić , ale bez świateł błyskowych w tym miejscu powinni dostać tak, jak ktoś już zauważył wypowiedzenie i to dyscyplinarne za stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym."
Czy policjanci mogli w tym miejscu prowadzić kontrolę prędkości?
Jak się okazuję, policja może stać wszędzie. Na drodze lokalnej, krajowej, ekspresowej, a nawet na autostradzie. Warunek jest jednak jeden: ma być bezpiecznie. W listopadzie 2019 roku zmieniły się przepisy o kontroli drogowej. Stanowią one wprost, że radiowóz może stanąć w autobusowej zatoczce czy tuż obok znaku zakazu postoju.
Przy doborze miejsca kontroli funkcjonariusze muszą skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie i zachowaniu dobrej widoczności. W przypadku gdy policjant zatrzymuje do kontroli pojazd w miejscu niedozwolonym, to w takich okolicznościach radiowóz powinien mieć włączone niebieskie światła błyskowe. Mówi o tym paragraf 3 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego:
"W przypadku zatrzymania pojazdu na jezdni lub poboczu, w miejscu, gdzie jest to zabronione, kierujący pojazdem Policji przed przystąpieniem do kontroli włącza niebieskie światło błyskowe."
"Nie stwierdzono, aby takie zagrożenie występowało"
Czy policjanci dokonujący kontroli drogowej na trasie N-S powinni mieć włączone sygnały świetlne? Postanowiliśmy poprosić rzecznika prasowego Komendy Miejskiej w Rudzie Śląskiej o komentarz w tej sprawie. Jak poinformowała nas st. sierż. Martyna Szeja - zastępca Oficera Prasowego KMP w Rudzie Śląskiej, miejsce zatrzymania radiowozu nie stwarzało zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, dlatego policjanci nie używali niebieskich świateł błyskowych.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego pojazd Policji może zostać unieruchomiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego (par. 2 pkt 6). W związku z powyższym w tym przypadku policjanci nie mieli obowiązku używania sygnałów uprzywilejowanych. W odniesieniu do przedmiotowego nagrania (w warunkach wówczas panujących tj. pora dzienna oraz niewielkie natężenie ruchu) miejsce kontroli zostało zweryfikowane przez funkcjonariuszy podejmujących czynności kontrolne pod kątem stworzenie ewentualnego zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, jak również samych funkcjonariuszy. Nie stwierdzono, aby takie zagrożenie występowało - poinformowała st. sierż. Martyna Szeja.
A co Wy sądzicie na ten temat? Piszcie w komentarzach!