Ćwiczenia obiektowe strażaków z JRG Ruda Śląska w zakładzie ZEKON przy ul. Szyb Walenty. Trening w realnych warunkach przemysłowych pozwala lepiej przygotować się na sytuacje kryzysowe.
Szkolenie w warunkach przemysłowych
W dniach 28–30 października 2025 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rudzie Śląskiej uczestniczyli w ćwiczeniach obiektowych zorganizowanych na terenie firmy ZEKON Sp. z o.o., mieszczącej się przy ul. Szyb Walenty. Ćwiczenia odbyły się w przestrzeni czynnego zakładu przemysłowego, co pozwoliło służbom przećwiczyć realne scenariusze działań ratowniczo-gaśniczych w warunkach zbliżonych do tych, które mogą wystąpić podczas rzeczywistego zagrożenia.
Znaczenie zakładu ZEKON
Zakład ZEKON specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i montażu konstrukcji stalowych, wykorzystywanych m.in. w energetyce i budownictwie przemysłowym. Obiekt, ze względu na swoją wielkość i specyfikę, stanowi istotne wyzwanie logistyczne i organizacyjne w przypadku pożaru lub innego zagrożenia. Strażacy podczas ćwiczeń mieli okazję zapoznać się z układem zakładu, rozmieszczeniem hal, dróg wewnętrznych i punktów poboru wody, co znacząco podnosi efektywność ewentualnych przyszłych działań.
Głównym celem trzydniowego szkolenia było doskonalenie procedur operacyjnych w środowisku przemysłowym oraz koordynacja działań ratowniczych w obiektach wielkopowierzchniowych. Dzięki takim ćwiczeniom strażacy nie tylko szlifują swoje umiejętności, ale również budują nawyki działania w sytuacjach wysokiego ryzyka, które mogą mieć miejsce w tego typu zakładach pracy.
Ćwiczenia nie odbyłyby się bez zaangażowania i otwartości ze strony kierownictwa firmy ZEKON. Współpraca między służbami a lokalnymi przedsiębiorstwami to istotny element systemu bezpieczeństwa w mieście.