Wiadomości z Rudy Śląskiej

Funkcjonariusze Policji i SOK udaremnili próbę kradzieży kabla telekomunikacyjnego

  • Dodano: 2024-04-12 07:15, aktualizacja: 2024-04-12 07:48

Policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei kolejny już raz prowadzili działania mające za zadanie eliminację przestępczości na terenach kolejowych. Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach międzynarodowej organizacji państw członkowskich UE- RAILPOL. Wspólne patrole sokistów i policjantów zaplanowano ze szczególnym uwzględnieniem terenów, gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej oraz węgla z wagonów.

Wspólne działania policji i SOK

Działania miały na celu kontrolę osób przemieszczających się na obszarze kolejowym, sprawdzanie ich tożsamości i legalności pobytu, kontrolę przestrzegania przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym oraz przeciwdziałanie niszczeniu mienia i kradzieży infrastruktury kolejowej. W trakcie ich realizacji, policjanci z rudzkich komisariatów i funkcjonariusze SOK-u z posterunku w Gliwicach, zwracali szczególną uwagę na ewentualne próby dewastacji, wandalizmu, nanoszenia na elewacje budynków kolejowych graffiti, włamań do wagonów kolejowych oraz kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. Podczas działań zatrzymano dwóch mieszkańców Świętochłowic w wieku 44 i 27-lat, którzy na terenie dzielnicy Chebzie próbowali ukraść kabel służący do transmisji danych pomiędzy nastawniami kolejowymi. Sprawcy zostali złapani na gorącym uczynku, gdy po przecięciu próbowali go wyrwać z ziemi. Uszkodzenie tego kabla spowodowało utrudnienia w kursowaniu pociągów. Śledczy z rudzkiej jedynki zabezpieczyli dowody i przedstawili sprawcom zarzuty zniszczenia kolejowej linii telekomunikacyjnej powodując utrudnienia w jej działaniu, za co grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Zespołowe patrole obu służb nie należą do rzadkości

Mają one służyć wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu podczas ewentualnych interwencji. To, gdzie znajdują się najbardziej ustronne miejsca, gdzie mogą ukrywać się przestępcy lub osoby poszukiwane, jak odróżnić pozbawione już otuliny okablowanie i wreszcie,  jak poruszać się bezpiecznie w rejonie torów wiedzą bowiem najlepiej funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Tą wiedzą chętnie dzielą się z policjantami, opisując najczęstsze zagrożenia, rodzaje kradzionych sprzętów i sposoby działania sprawców. Taka wymiana spostrzeżeń stanowi później bogatą bazę informacji i wyjściową do planowania kolejnych wspólnych akcji służb mundurowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również