Wiadomości z Rudy Śląskiej

G. Dziedzic podpisała list poparcia dla prezydenta Świętochłowic – chodzi o referendum

 • Dodano: 2020-02-10 11:15

W Świętochłowicach trwa obecnie akcja zbierania podpisów, wymaganych dla zorganizowania referendum w sprawie odwołania Daniela Begera ze stanowiska prezydenta miasta, tymczasem w sukurs tamtejszemu zarządowi przyszli gospodarze innych, śląskich miast. List poparcia dla Daniela Begera podpisała między innymi Grażyna Dziedzic.

Mieszkańcy Świętochłowic są podzieleni - część chce odwołania obecnego prezydenta

W sąsiednich Świętochłowicach polityczny kocioł trwa nieprzerwanie od jesiennych wyborów samorządowych w 2018 roku, kiedy Daniel Beger zastąpił na stanowisku poprzedniego prezydenta, Dawida Kostempskiego. Sytuacja sąsiedniego miasta od wielu lat jest bardzo trudna, a jak twierdzi obecny prezydent, rządy jego poprzednika doprowadziły tamtejsze finanse do ruiny.

W Świętochłowicach dominują dwa spojrzenia na zarządzanie miastem – jedni uważają, że poprzedni prezydent był dobrym gospodarzem, trzymał budżet w ryzach i pomimo trudnej sytuacji starał się realizować inwestycje, zaś obecnie rządzącego Daniela Begera uznają za niekompetentnego. Inni zaś twierdzą, że rządy Dawida Kostempskiego przyczyniły się do finansowego upadku miasta, a Daniel Beger musi borykać się ze skutkami fatalnego w skutkach zarządzania swojego poprzednika.

Teraz trwa tam zbieranie podpisów poparcia dla zorganizowania referendum – organizatorzy akcji muszą ich zebrać ponad 3700, a więc 10% sumy wszystkich uprawnionych do głosowania, których w Świętochłowicach jest 37 tysięcy.

Oprócz prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic list podpisali: Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, Andrzej Kotala – prezydent Chorzowa, Marcin Krupa – prezydent Katowic, Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Zabrza, Adam Neumann – prezydent Gliwic, Rafał Piech – prezydent Siemianowic Śląskich, Mariusz Wołosz – prezydent Bytomia oraz Dariusz Wójtowicz – prezydent Mysłowic, a także Kazimierz Karolczak, Prezes Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.  

Warto przypomnieć, że w 2012 roku w Rudzie Śląskiej również zorganizowano referendum w sprawie odwołania Grażyny Dziedzic z funkcji prezydent miasta. Wówczas udało się zebrać wymaganą ilość podpisów, aby referendum w ogóle zorganizować, natomiast organizatorom nie udało się przyciągnąć do urn wystarczającej ilości osób.

 • Wymagana wówczas liczba głosów - 20 327
 • Liczba oddanych głosów - 17 752
 • Liczba głosów ważnych - 17 484
 • Liczba głosów za odwołaniem Prezydent Miasta - 16 015

W dalszych latach kadencji Grażyny Dziedzic pojawiały się kolejne próby zorganizowania referendum, ale inicjatorom nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów, aby je skutecznie przeprowadzić. 

Treść listu poparcia dla Daniela Begera:

My, niżej podpisani, prezydenci śląskich miast oraz przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyrażamy poparcie dla działań daniela Begera, Prezydenta Miasta Świętochłowice.

W naszej ocenie, trudna sytuacja, w której znalazły się Świętochłowice wymaga odważnych i konsekwentnych działań. Miasto szczególnie potrzebuje skutecznego gospodarza, który zmierzy się z narastającymi przez lata trudnościami natury społecznej i gospodarczej oraz zmniejszy skalę zaniedbań w obszarach kluczowych dla mieszkańców.

Choć działa w niezwykle trudnych okolicznościach – Daniela Begera cechuje determinacja w walce o dobro świętochłowiczan. Dał się też poznać jako człowiek dialogu, co doceniamy w sposób szczególny, mając świadomość, że współpraca jest warunkiem rozwoju całej Metropolii.

Jednocześnie zwracamy się z apelem do mieszkańców Świętochłowic, aby w ślad za zaufaniem, którym obdarzyli Daniela Begera podczas wyborów samorządowych w 2018 r., dali nowemu prezydentowi czas na uporanie się z problemami miasta.

Jako doświadczeni samorządowcy wiemy, że rok to za mało, aby podołać wyzwaniom, które muszą podjąć Świętochłowice. W naszej ocenie niezbędna jest dłuższa perspektywa, by w pełni uczciwie i sprawiedliwie ocenić działania prezydenta.

Więcej na temat referendum w Świętochłowicach na portalu Swiony.pl w artykule: Czy referendum w Świętochłowicach dojdzie do skutku? Trwa intensywne zbieranie podpisów

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • Zbigniew

  Ciekawy czy sie chociaz umi jeszcze sama babcia podpisac.

 • Zbigniew

  Widzicie cymbały, ze to nie referendum w rudzie a swietochlowicach chodzi?

 • wyborca

  Przypomnę ,że dwa referenda już były.Poszło na nie niemało pieniędzy .Ich głównymi inicjatorami byli wielcy przegrani , którzy nie mogą się pogodzić z tym ,że Grażyna Dziedzic z nimi wygrała .Próbujcie dalej , Pieniądze na referendum się muszą znaleźć , zawsze można obciąć jeszcze bardziej klubom sportowym i nauczycielom .

 • Ziomek

  A podpisała sie chociaż sama czy jak zwykle ostatnio podpisał z upoważnienia Mejer.Dziedzic w ogóle robi jeszcze cos sama w tym mieście?

 • doprzemędrzałka

  Kto cię ziomek pytał o zdanie , tak w ogóle

 • Ziomek

  A podpisała sie chociaż sama czy jak zwykle ostatnio podpisał z upoważnienia Mejer.Dziedzic w ogóle robi jeszcze cos sama w tym mieście?

 • nacho

  Dajcie spokój z tym referendum. Szkoda kasy.

 • jo...

  A może by tak już czas w Rudzie Śląskiej też zrobić referendum nad prezydentem Dzieci i Vive prezydentem Mejerem i resztą świty .

 • dolebra

  Za twoje ale boroku pieniądze.

 • wyborca

  Zorganizuj i zobaczymy

 • boluś

  Po przeczytaniu listy Jaśnie Wielmożnych Panujących popierających Begera zastanawiom sie czy kcom mu pomóc czy zaszkodzić? Poniekierzy sami majom sporo za uszami. Ale pomysł referendum jak najbardziej słuszny,polecom sąsiednim miastom! Szczególnie RUDZIE!

 • Leonardo99

  Referendum w Rudzie Śląskiej to kwestia czasu.

 • Ala

  W Rudzie Śląskiej należy zorganizować takie referendum

 • Achmed Terrorysta

  Jakże piękny wstęp do dyskusji na temat odwołania miłościwie nam panującej Grażyny - może już czas na zmiany w Rudzie Śląskiej?

 • Sportowiec

  Grażyna się obawia, aby na rudzie też nie było referendum za brak dotacji na sport dla dzieci

 • Henio

  Nie tylko za brak dotacji ale i za podwyżki wszystkich opłat i za niegospodarność

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.