Wiadomości z Rudy Śląskiej

Gdzie rodzić? Ranking najlepszych porodówek na Śląsku

  • Dodano: 2019-12-18 08:45, aktualizacja: 2020-01-09 11:27

Porodówki na Śląsku są coraz lepsze. Standard opieki wzrasta systematycznie. Jeżeli zastanawiacie się, które porodówki są najlepsze? Sprawdźcie nasze zestawienie, które zostało stworzone na podstawie wyników ankiet, przygotowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku, działającą na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci.

Fundacja Rodzić po Ludzku w ankietach pyta kobiety o ich doświadczenia związane z porodem: w jaki sposób rodzące kobiety są traktowane przez personel, czy rodzą w godnych warunkach. Chodzi o jakość opieki okołoporodowej od momentu przyjęcia do opuszczenia szpitala. Czy w salach i łazienkach jest czysto, jaka jest jakość wyżywienia, w jaki sposób personel udziela informacji, czy szanuje prawo do intymności i decydowania o przebiegu porodu, czy respektuje plan porodu, z jakim matki zgłaszają się do szpitali, czy uczy karmienia piersią i pielęgnacji dziecka po porodzie? Fundacja w ten sposób chce też sprawdzić, czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej.

Sprawdźcie zestawienie najlepszych porodówek na Śląsku:


 

Katowice - Szpital Ginekologiczno-Położniczy

Szpital działa od 2007 roku. Oddział Ginekologiczno-Położniczy posiada 20 łóżek, dzięki czemu panuje kameralna i miła atmosfera. Sale porodowe wystrojem zbliżone są do warunków domowych. Kobieta rodząca w trakcie porodu może zachowywać się spontanicznie – przybierać najbardziej dogodną dla niej samej pozycję. W tym celu ma do dyspozycji fotel, worek sacco, piłkę, materac, uchwyty na ścianach, które są dodatkowym wyposażeniem sali. Pacjentki przebywają w salach jedno i dwuosobowych z łazienką, telefonem i telewizorem.

Oddział jest kompletnie wyposażony w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną: USG, KTG, fotele i łóżka ginekologiczne, respiratory, inkubatory, lampy do fototerapii, pompy infuzyjne i inne.

W ramach oddziału szpital prowadzi własną szkołę rodzenia z cyklem wykładów i szkoleń o zróżnicowanej tematyce dotyczącej kobiety w ciąży, porodu i opieki poporodowej. Kurs prowadzony jest przez wykwalifikowane położne.

W ramach oferty położniczej Szpital zapewnia:

  • porody w znieczuleniu,
  • każda pacjentka ma zapewnioną indywidualną opiekę zespołu medycznego: ginekolog, położna, anestezjolog, neonatolog, pielęgniarka noworodkowa,
  • na życzenie pacjentki – poród rodzinny,
  • możliwość odbycia pierwszego okresu porodu w wodzie,
  • system rooming in – dziecko po porodzie przebywa na sali wspólnie z matką,
  • bezpośrednia bliskość sali porodowej i bloku operacyjnego zapewnia bezpieczeństwo w przypadku konieczności zabiegowego rozwiązania porodu.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Zabrze - Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka

Jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków ginekologiczno-położniczych w Polsce. Blok porodowy Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka składa się z trzech osobnych sal porodowych, z których każda jest w pełni dostosowana do potrzeb pacjentek i osób towarzyszących, w każdej z nich znajduje się toaleta, prysznic oraz odpowiedni sprzęt ułatwiający poród.

Kobieta rodząca może przebywać z osobą towarzyszącą. Szpital oferuje pełen wachlarz niefarmakologicznych i farmakologicznych metod łagodzenia bólu tj. masaż, pozycje wertykalne, immersja wodna, aromaterapia, muzykoterapia, tens (urządzenie do przezskórnej elektrostymulacji nerwów uśmierzające ból), gaz medyczny (podtlenek azotu), środki farmakologiczne rozkurczowe i przeciwbólowe, znieczulenie zewnątrzoponowe, pacjentki mogą korzystać z dostępnego sprzętu (piłki, worki saco, materace, drabinki, łóżka do pozycji wertykalnych), jak również mogą urodzić w wannie porodowej do wody. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka spełnia kryteria wymagane przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu i uczestniczy w programie "Szpital bez bólu".

Na oddziale położniczym znajduje się 9 sal dwuosobowych i czteroosobowa sala pooperacyjna. Razem oddział posiada 32 łóżka. Sale pacjentek są komfortowe, każda z węzłem sanitarnym i kącikiem noworodkowym. Oddział pracuje w systemie rooming-in (mama z dzieckiem), położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie z oddziałem Neonatologii.

Szpital oferuje również bezpłatne konsultacje i porady psychologa, dietetyka i konsultanta laktacyjnego zarówno przed, jak i po porodzie.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Katowice - Szpital Zakonu Bonifratrów

Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Zakonu Bonifratrów znajduje się obecnie w ścisłej czołówce śląskich szpitali wykonujących najtrudniejsze operacje, w szczególności kompleksowe operacje onkologiczne.

Na odcinku położniczym znajduje się dwanaście 2-3 osobowych sal, każda z własnym dostępem do łazienki. Dla bezpieczeństwa przebywających na Oddziale pacjentek całodobowe dyżury medyczne pełni 5-osobowy zespół lekarski (3-osobowy zespół ginekologów, specjalista neonatolog i specjalista anestezjolog), co w sytuacjach równolegle przebiegających porodów umożliwia zapewnienie ścisłego nadzoru nad przebiegiem porodu.

Blok operacyjny dysponuje w pełni wyposażoną, klimatyzowaną salą dedykowaną dla operacji ginekologicznych. W skład traktu porodowego wchodzi sala cięć cesarskich, na której możliwe jest bezpieczne zakończenie porodu ze wskazań nagłych oraz trzy oddzielne sale porodowe o podwyższonym standardzie umożliwiające również porody rodzinne i porody w wodzie. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, worki sakko i piłki położnicze, system nadzoru położniczego "Monako'. Dla bezpieczeństwa pacjentek blok porodowy wyposażony jest w dwuosobową salę przedporodową oraz salę nadzoru poporodowego. Oddział Noworodkowy, zlokalizowany jest na tym samym piętrze.

Placówka uczestniczy w programie "Szpital bez bólu", starając się zminimalizować ból po porodzie, szczególnie po cięciu cesarskim, poprzez wielokierunkowe leczenie pacjentki, m.in. farmakoterapię, znieczulenia , wczesną rehabilitację.

Szpital oferuje m.in.

  • możliwość nieodpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego
  • niefarmakologiczne łagodzenie bólu porodowego – TENS
  • możliwość skorzystania z indywidualnej opieki położnej przy porodzie
  • możliwość pobrania (bankowania) krwi pępowinowej dzięki współpracy z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Gliwice - Szpital Wielospecjalistyczny

We wrześniu br. blok porodowy Szpitala Wielospecjalistycznego został wyremontowany i unowocześniony. Na Oddziale znajduje się pięć klimatyzowanych sal porodowych, każda z dostępem do łazienki, nowoczesne łóżka porodowe, dwie sale zawierają komfortowe wanny do porodów w wodzie, na sali porodowej dostępny jest aparat USG, inkubator transportowy z respiratorem, inkubator dla noworodka, osobne stanowisko resuscytacyjne
Są również nowe wanny do immersji wodnej (z masażem) podczas porodu - dwa takie specjalistyczne urządzenia przeznaczone dla rodzących.

Oddział Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży zapewnia opiekę specjalistów z zakresu: położnictwa, ginekologii, chirurgii onkologicznej, pediatrii i neonatologii, anestezjologii oraz pielęgniarek i położnych, wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny i monitorujący, doskonale wyposażone, klimatyzowane sale zabiegowe i operacyjne, komfortowe i przytulne kameralne sale dla pacjentek i noworodka, a także możliwość pobytu w jednoosobowym pokoju (odpłatnie).

Placówka zapewnia nowoczesne, intymne warunki sal porodowych, przystosowane do: porodów wodnych i rodzinnych, nowoczesne formy znieczulenia (zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, gaz rozweselający), możliwość wyboru położnej, asystującej przy porodzie (odpłatnie), daje gwarancję realizacji specjalnych życzeń rodzących (w tym pobranie krwi pępowinowej).

Przyszłe mamy mogą liczyć na opiekę w całodobowym systemie "rooming-in", wsparcie doradcy laktacyjnego, wsparcie psychologa klinicznego, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu (WiFi) oraz nowoczesne metody znieczulania.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Żory - Szpital Miejski, ul. Dąbrowskiego

Oddział Ginekologiczno-Położniczy w żorskim szpitalu jest wpisany na listę jednostek organizacyjnych prowadzących specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

W części położniczej oddział funkcjonuje w systemie "rooming in". Matka przebywa w sali razem z noworodkiem. W szpitalu jest też tzw. pokój rodzinny, gdzie kobiety przed porodem i po rozwiązaniu mogą przebywać przez całą dobę z osobą towarzyszącą np. mężem lub mamą.

Od lutego br. w szpitalu uruchomiona została także szkoła rodzenia w nowej formule. Jest to jedyna szkoła w mieście, która działa przy szpitalu oraz pierwsza, która wprowadza pakiet "Sprawna Mamuśka" czyli cykl zajęć ruchowych, prowadzonych przez kwalifikowanych instruktorów. Zupełną nowością jest przeszkolenie przyszłych mam z pierwszej pomocy udzielanej noworodkowi, niemowlęciu oraz dziecku, które prowadzane jest przez ratownika medycznego.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Chorzów - Śląski Instytut Matki i Noworodka

Śląski Instytut Matki i Noworodka działa na terenie Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11. Na bazie istniejącego oddziału stworzono nowoczesny szpital położniczo-ginekologiczny.

Dzięki kontraktowi z NFZ wszystkie procedury świadczone w chorzowskim szpitalu są bezpłatne. Również porody w znieczuleniu zewnątrzoponowym.

Nad zdrowiem mamy i dziecka czuwa wykwalifikowany i doświadczony personel wspierany nowoczesnym sprzętem medycznym. Oddziały: Ginekologiczny, Położniczy i Noworodkowy świadczą pełny zakres usług medycznych na najwyższym poziomie, zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, a stały zespół dyżurowy z neonatologiem, anestezjologiem i podwójnym dyżurem ginekologicznym gwarantuje mamie i dziecku bezpieczeństwo i fachową opiekę.

Sale Porodowe to dwa oddzielne pomieszczenia – każde z nich jest wyposażone w nowoczesne, wygodne łóżko porodowe, które umożliwia poród w wielu zróżnicowanych, lecz bezpiecznych pozycjach – to rodząca pacjentka wybiera, w jakiej pozycji czuje się najbardziej komfortowo. Przy każdym z łóżek jest zapewnione miejsce dla osoby towarzyszącej przy porodzie. W trakcie porodu można korzystać również z worków sako oraz piłek w celu zwiększenia wygody pacjentki rodzącej.
Na salach muzykoterapia. Szpital posiada certyfikat "Szpitala bez bólu".

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Mysłowice - Mysłowickie Centrum Zdrowia

Na Oddziale Położniczym są hospitalizowane pacjentki po porodach i po cięciach cesarskich oraz pacjentki, które zgłosiły się do szpitala z rozpoczynającą się czynnością porodową. Pacjentka jest monitorowana na oddziale do czasu nasilenia się czynności skurczowej, a następnie jest odprowadzana na salę porodową. Po porodzie pacjentki wracają na Oddział Położniczy, gdzie przebywają aż do wypisu.

Na Odcinku Patologii Ciąży hospitalizowane są pacjentki z poronieniem zagrażającym, porodem przedwczesnym zagrażającym oraz innymi patologiami I; II i III trymestru ciąży oraz wszelkimi innymi problemami związanymi z ciążą.

W ramach usług dodatkowych istnieje możliwość indywidualnej opieki okołoporodowej. Jest to usługa opłacana indywidualnie przez pacjentkę a opłaty dokonuje się w Szpitalu. Zaletą zawartej umowy jest możliwość wyboru konkretnej Położnej oraz jej dyspozycyjność względem Pacjentki przez 24h na dobę/7 dni w tygodniu przez okres od 37 tygodnia ciąży do 42 tygodnia ciąży. Indywidualna opieka drugiej położnej ma na celu zapewnienie rodzącym jak najwyższego komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz pomoc w wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych przed i po porodzie. Koszt wykonania usługi wynosi 600 zł.

Przyszłe mamy mogą opracować plan porodu - to pisemny plan zawierający życzenia i preferencje przyszłej mamy co do przebiegu porodu, znieczulenia, osób asystujących, sposobu przyjścia na świat dziecka, a także sposobu postępowania z noworodkiem po porodzie.

W Mysłowickim Centrum Zdrowia otwarto pierwsze w województwie mieszkanie poporodowe przeznaczone dla nowo narodzonego dziecka i rodziców. Jest pięknie urządzone w zwykłe domowe sprzęty. Jest wygodne łóżko, fotele, przyjemna łazienka. Za pobyt trzeba zapłacić 700 zł. W cenę wliczony jest pobyt partnera - męża, a także wyżywienie.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Świętochłowice - Szpital Powiatowy

Oddział pracuje w trybie całodobowym, pełni codziennie ostry dyżur oraz zabezpiecza poradnię ginekologiczną, posiada nowoczesny aparat do badań USG, salę intensywnego nadzoru oraz sale z dwoma łóżkami i sale z trzema łóżkami. Od 13 sierpnia 2019 roku na mamy czeka wyremontowany blok porodowy oraz specjalna strefa do kangurowania noworodków.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Sala Cięć, Sala Porodowa i Oddział Neonatologiczny Porodówka została odremontowana i wyposażona w:

  • nowoczesne kardiotokografy z telemetrią i centrala monitorującą,
  • inkubatory otwarte i zamknięte,
  • inkubator do intensywnej opieki nad noworodkiem,
  • systemy do naświetlania noworodków,
  • kardiomonitory,
  • pompy infuzyjne dwustrzykawkowe,
  • defibrylatory,
  • aparat do pomiaru gazometrii u noworodków,
  • bilirubinometr bezinwazyjny,
  • aparaty do znieczulania,
  • stół operacyjny,
  • lampy operacyjne i zabiegowe,
  • cieplarkę stacjonarną do płynów infuzyjnych,
  • meble medyczne do wyposażenia sal.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ
 

Ruda Śląska - Szpital Miejski

Oddział dysponuje 72 łóżkami i zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia, w tym operacyjnego w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii. W ramach oddziału funkcjonują odcinki: ginekologiczny, położniczy i patologii ciąży. Wydzielona została również dwu-łóżkowa sala intensywnej opieki medycznej. Na bazie Oddziału w Goduli zorganizowany jest Oddział Kliniczny Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Oddział posiada prestiżowy trzeci stopień referencyjności. Posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie położnictwa, ginekologii oraz perinatologii. Komfort rodzenia zapewnia nowocześnie wyposażony Zespół Porodowy. Oddział powiązany jest z Traktem Porodowym wyposażonym m.in. w przestronną salę do wykonywania cięć cesarskich, specjalistyczną wannę do rodzenia w wodzie oraz 4 komfortowe sale porodów rodzinnych z łazienkami, wygodnymi łóżkami dla rodzącej i kanapami dla osób towarzyszących (jeden z pokoi przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych). Każda sala jest monitorowana i klimatyzowana.

W ramach traktu zlokalizowane zostały m.in. zespół sali operacyjnej do cięć cesarskich (sala operacyjna, śluzy, pokój pielęgnacji noworodka/resuscytacji, pokój wybudzeń), zespół pomieszczeń pielęgnacyjnych (4 pokoje porodów rodzinnych z łazienkami, w tym 1 z łazienką dla osób niepełnosprawnych, punkt przyjęcia, pokój wybudzeń, punkt pielęgniarski – obserwacji pacjentki) oraz zespół pomieszczeń ogólnych (pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne).

W szpitalu uruchomiony został Bank Mleka Kobiecego, Jest to jedyna tego typu inicjatywa w regionie, a w skali całego kraju działała jeszcze tylko kilka takich banków. Zapewnia on naturalny pokarm dzieciom tych matek, które nie mogą karmić ich własną piersią.

Działa tu bezpłatna Szkoła Rodzenia, dająca nie tylko możliwość przygotowania się do porodu i rodzicielstwa, ale również poznania położnych pracujących w rudzkiej placówce i zapoznania się z Zespołem Porodowym, Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym i Oddziałem Neonatologicznym.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Bytom - Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii płodu

W bytomskiej placówce, posiadającej III stopień referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej dla naszego regionu, przyjmowane są pacjentki w ciążach wysokiego ryzyka. Szpital jest też jednym z niewielu w Europie, w którym wykonuje się operacje na płodzie (rozszczep kręgosłupa). Pomoc znajdują tam także pacjentki z chorobą nowotworową.

Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu powstało w miejscu starego Bloku 5 A oraz zostało połączone łącznikiem z Blokiem 5 i 6. W bloku porodowym powstało pięć sal porodowych, w budynku znajduje się także sala cięć, dwie sale przedporodowe i szpitalna izba przyjęć z dobudowanym podjazdem dla karetek. Do dyspozycji pacjentek zostało przekazanych 12 sal dwuosobowych i 1 sala jednoosobowa z wydzielonymi łazienkami.

Wszystkie pokoje są kolorowe i zaprojektowane w taki sposób, aby kojarzyły się z domowym wnętrzem. Wszystkie sale porodowe i poporodowe posiadają odrębny trakt dla osób towarzyszących. Bliscy mogą oczywiście uczestniczyć w porodzie oraz być obecni po rozwiązaniu.

Piętro, na którym mieści się Oddział Noworodków zostało upiększone przez sosnowieckiego malarza Macieja Kota, który na ścianach odtworzył sad owocowy.

Dodatkowo sale czyszczone są za pomocą specjalnego systemu dezynfekcyjnego zakupionego za 300 tys. zł. Po zakończonym zabiegu sala jest zamykana i dezynfekowana za pomocą gazów w celu stworzenia warunków jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych. Jest to system, który posiadają najnowocześniejsze szpitale w Europie.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ


Źródło: Redakcja

Komentarze (8)    dodaj »

  • Mama

    Jak najdalej od Świętochłowic! Przez głupotę i lenistwo położnej prawie straciłam tam syna.. na szczęście była zmiana personelu i w 15 min byłam już na stole operacyjnym a on dziś jest zdrowym 7 latkiem. Drugie dziecko urodzone w 2018 na Goduli, którą polecam a jeśli o lekarzy z tego szpitala to polecam Panią dr Ciaciura Jarno.

  • Sylwia

    Ja urodziłam w Świętochłowicach dwa lata temu i jestem bardzo zadowolona :) Zależy pewnie, na jaki personel akurat się trafi...

  • Pacjentka

    Ja niedawno rodziłam w szpitalu w Rudzie Śląskiej i bardzo polecam

  • nina

    Pod warunkiem ze prywatnie chodziłaś do lekarza i jesteś umówiona z położną

  • Pacjentka

    Nie umawiałem się z żadną położna i prywatnie też nie chodziłam na badania

  • Elka

    Pięknie te sale wyglądają to dla vipow chyba :) rodziłam w Świętochłowicach i polecam.

  • przesłodzone

    Wszędzie dobrze, gdzie nas rodzących nie ma.

  • bbb

    Godula!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również