Wiadomości z Rudy Śląskiej

Gimnazjaliści i ósmoklasiści wybierają szkołę

  • Dodano: 2019-03-22 08:15, aktualizacja: 2019-03-22 09:50

Około 2400 uczniów z Rudy Śląskiej stoi przed decyzją o wyborze dalszego kierunku kształcenia. To ponad dwa razy więcej osób niż w ubiegłym roku. Chodzi o uczniów z ostatniego rocznika gimnazjum oraz  pierwszych absolwentów klas ósmych. Z myślą o nich od 26 do 27 marca zorganizowana zostanie Giełda Szkół Ponadpodstawowych i Ponadgimnazjalnych. Wydarzenie odbywać się będzie od 9:00 do 14:00 w hali MOSIR w dzielnicy Halemba, przy ul. Kłodnickiej 95.

W pierwszym dniu /26 marca/ oferta szkół średnich skierowana będzie do uczniów klas 8 szkół podstawowych, a 27 marca prezentowana będzie oferta dla uczniów gimnazjów. Podczas giełdy zaprezentują się wszystkie szkoły ponadgimnazjalne (ponadpodstawowe), dla których organem prowadzącym jest Miasto Ruda Śląska, a także Centrum Kształcenia Ustawicznego, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego oraz Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości.

- Szkoły średnie w szczególny sposób przygotowują się do prezentacji swoich ofert edukacyjnych. Gimnazjaliści  i ósmoklasiści poznają coraz ciekawsze oferty placówek oraz zapoznają się z możliwościami praktyk zawodowych realizowanych w zakładach rzemieślniczych naszego miasta – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum mają okazję bezpośrednio porozmawiać z uczniami i nauczycielami szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz rzemieślnikami na interesujące ich tematy. Rzetelna informacja pomoże im podjąć właściwe decyzje o wyborze szkoły, zawodu, co będzie miało ogromny wpływ na ich dalsze, dorosłe życie – dodaje.

-  Giełda Szkól Ponadgimnazjalnych ma już swoją tradycję. Przez ostatnie lata prezentacje szkół mocno ewoluowały. Niektóre szkoły przeszły 100-procentową metamorfozę. Zaskakuje inwencja uczniów, ale i nauczycieli, którzy ich prowadzą. To właśnie dzięki dobrze zaprezentowanej ofercie szkoły często zyskują nowych uczniów – mówi Klaudia Rolnik, dyrektor SP 24, organizator giełdy.

W Rudzie Śląskiej  funkcjonuje 5 liceów ogólnokształcących w tym jedno dla dorosłych, 6 techników oraz 7 szkół branżowych I stopnia. Młodzież ma w Rudzie Śląskiej do wyboru wiele zróżnicowanych kierunków kształcenia. Jeśli chodzi o technikum, są to m.in. kierunki:

  • technik realizacji nagrań,
  • technik realizacji nagłośnień,
  • technik lotniskowych służb operacyjnych,
  • technik fotografii i multimediów,
  • technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej
  • czy technik chłodnictwa klimatyzacji.

Z kolei szkoły branżowe kształcą w każdym zawodzie, m.in. w zawodach magazynier – logistyk, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, krawiec, ślusarz, stolarz, betoniarz-zbrojarz, kucharz, sprzedawca.

Atutem rudzkich placówek jest  też nowoczesne wyposażenie, udział w programach unijnych, praktyki zagraniczne i nowe pracownie do zajęć kształcenia praktycznego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również