W lasach coraz częściej możemy dostrzec grzyby, które aż się proszą o zebranie! Amatorów grzybobrania nie brakuje, dlatego w związku z rozpoczęciem sezonu na grzyby, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP przypomina o najważniejszych zasadach, których warto przestrzegać podczas grzybobrania.
Gratka dla miłośników grzybów
Amatorzy grzybobrań mają powody do radości – w lesie zaczęły pojawiać się pierwsze grzyby, co zwiastuje ich rychły, masowy wysyp. Już we wrześniu rozpoczną się pierwsze grzybobrania, które wiążą się nie tylko z miło spędzonym czasem na łonie natury, ale również z wieloma zagrożeniami, o których postanowili przypomnieć druhowie z Grupy Ratownictwa Specjalistycznego rudzkiego OSP.
- Chodzenie po lesie jest przyjemnym zajęciem, ale może okazać się też pułapką. Apelujemy do Was o zachowanie kilku zasad, które zwiększą Wasze bezpieczeństwo, a w razie potrzeby pomogą nam szybko Was odnaleźć.
10 zasad bezpiecznego grzybobrania
- Jeśli to możliwe, nie wybieraj się na grzyby sam - to zwiększa Twoje bezpieczeństwo.
- Poinformuj swoich krewnych o planowanym grzybobraniu - miejscu, w które się wybierasz i przybliżonym czasie powrotu.
- Jeśli masz możliwość udostępnij najbliższym transmisję swojej lokalizacji w telefonie komórkowym.
- Zapoznaj się z mapą miejsca, w którym planujesz zbierać grzyby.
- Jeżeli nie znasz terenu, staraj się nie zbaczać zbyt daleko od ścieżki - miej ją zawsze w zasięgu wzroku. Zwróć także uwagę na znaki i elementy oraz punkty orientacyjne w okolicy, którą się przemieszczasz. Jeśli się zgubisz, mogą być dla Ciebie cennymi wskazówkami.
- Podczas zbierania grzybów zawsze utrzymuj kontakt wzrokowy ze współtowarzyszem wyprawy.
- Noś przy sobie naładowany telefon komórkowy. Dodatkowo zaopatrz się w gwizdek, latarkę,
- kompas oraz powerbank.
- Ubierz się odpowiednio do warunków pogodowych. Pamiętaj o ciepłej, przeciwdeszczowej odzieży, obuwiu oraz elementach odblaskowych.
- Jeśli zamierzasz przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas, zabierz ze sobą jedzenie i ciepłe napoje. Nie zapomnij o butelce z wodą.
- Zaplanuj grzybobranie rano lub w ciągu dnia. Nie wychodź zbyt późno ani nie wędruj po lesie o zmierzchu.
OSP przypomina, że w sytuacji zabłądzenia w lesie, nie należy wpadać w panikę, a wykonać telefon do członka rodziny i pod 112. Gdy usłyszymy nawoływanie i zobaczymy światła, musimy pozostać w miejscu i głośno wołać o pomoc, aby ratownicy z łatwością mogli nas odnaleźć.