Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Grupa SPEED w śląskiej policji. Zajmie się piratami drogowymi

 • Dodano: 2019-07-23 10:45, aktualizacja: 2019-07-24 06:55

Komenda Główna Policji zdecydowała, że w każdej komendzie wojewódzkiej stworzona zostanie grupa SPEED, na wzór tej jaka działa w komendzie stołecznej. Od środy będzie taka działać m.in. w śląskiej drogówce, a policjanci w superszybkich radiowozach będą ścigać piratów drogowych.

Śląscy policjanci w superszybkich radiowozach

Grupa SPEED zajmie się ujawnianiem wykroczeń, która najbardziej wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, takich jak: nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa czy nieprawidłowe zachowania w okolicach przejść dla pieszych. Policjanci z tej grupy do dyspozycji mają m.in. najnowsze BMW z serii 3 Gran Turismo. Dwa takie nieoznakowane radiowozy będą pilnowały bezpieczeństwa na autostradzie A4. Do policji trafią także oznakowane radiowozy BMW.

- Ci policjanci przy użyciu wideorejestratorów wykroczeń, przy użyciu motocykli – również z wideorejestratorami wykroczeń – przy użyciu laserowych mierników prędkości z wizualizacją obrazu, będą się skupiać na tych, którzy wierzą, że to jest zabawa w kotka i myszkę z policjantem. Tu idzie walka o życie, a my z tym sprzętem i tymi ludźmi przekonamy piratów drogowych, że to nie jest zabawa – tłumaczył podinsp. Rafał Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Dzięki działaniom grupy SPEED odebrano już 2,4 tys. praw jazdy

Pierwsza grupa SPEED powstała w stołecznym wydziale ruchu drogowego w listopadzie 2018 roku, by ograniczyć agresywne zachowania kierowców. Obok funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego działają w niej także policjanci z wydziału kryminalnego i wydziału do walki z cyberprzestępczością. Są także przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania narkotyków.

- Taktyką pracy zespołu SPEED jest ciągła zmiana taktyki pracy. Nie można powiedzieć, że policjanci pracują w tym, czy innym miejscu. Oni po prostu są wszędzie, są tam gdzie są potrzebni – podkreślił mł. insp. Piotr Jakubczak z Komendy Stołecznej Policji.

Od początku jej funkcjonowania policjanci stołecznego zespołu SPEED ujawnili ponad 12 tys. wykroczeń, z czego ponad 11 tys. dotyczyło przekroczeń prędkości. Dzięki tym działaniom odebrano 2,4 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości. 

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanka

  Ale gdzie tu niby ochrona bezpieczeństwa? Bo policja ma zajmować się bezpieczeństwem na drogach. Idiota jadący 250km/h stwarza mniejsze niebezpieczeństwo niż dziadek jadący 80 na skrajnie lewym pasie. Dlaczego nikt nic nie robi z takimi osobami? Dlaczego ludzie majac wolny prawy pas jadą po środkowym czy nawet lewym? Jadąc często a4 wymijam wszystkich jadąc po całkowicie wolnym prawym pasie, tak chyba nie powinno być? Siedzenie na [...]ie na autostradzie, nagminne zapominanie o migaczach czy spychanie innych uczestników ruchu, a o wyprzedzających się ciężarówkach, gdzie jedna jedzie 80, a druga 90 już nie wspomnę. Gdyby policjanci zajęli się takimi podstawowymi kwestiami na drogach byłoby dużo bardziej bezpiecznie. Kupowanie nowych aut tylko po to, by zaraz je rozwalić, bo policjanci nie maja szkoleń jak obsługiwać szybkie auta czy zgarnianie ludzi, którzy jadą 160 zamiast 140 jest śmiechem na sali, a już szczególnie ze taka predkosc ciężko uzyskać właśnie przez januszy drogi jadących 90 po lewym pasie.

 • Twój stary

  Ale zajechało Januszem. A nie sory, to Grażyna xD

 • Padre

  Od utylizacji zawalidróg powinni zacząć. I czego minusujecie mohery. Ktoś w końcu prawdę napisał

 • lolek

  Takich też zgarniają, uwierz mi. Zresztą widzisz że nie wszystkie incydenty były związane z przekroczeniem prędkości. I zapamiętaj, w Polsce po lewym pasie jeździ się maks 140. Nie raz przydarzyło mi się wyprzedać TIRa jadąc lewym pasem nawet ponad 140 a za mną jakiś kretyn z owsikami kręcił się i migał wszystkim co popadnie.

 • Tobi

  Jak są 2 pasy to są 2 prędkości. Albo jedziesz 85 prawym albo idzesz z falą lewym pasem zregóły ok 160. Problemy sie zaczynają jak jest więcej pasów. Coniektórzy nie umnią się zdecydować którym jechać. I jadą środkiem wyprzedzani z obu stron.

 • Tobi

  I tak wiadomo kaj bydom

 • YNY ze kontof

  Jestem za.....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.