RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Guniak czerwczyk znów atakuje. Czy jest niebezpieczny?

 • Dodano: 2022-07-08 08:00, aktualizacja: 2022-07-08 13:02

Guniaki czerwczyki rozszalały się w naszym regionie na dobre. Pojawiają się wieczorami, często w okolicach terenów zielonych. Owady sieją postrach wśród dzieci, które w okolicach godziny 19:00 w popłochu uciekają z placów zabaw. Czy chrabąszcze mogą być niebezpieczne?

Znów atakują

Guniaki czerwczyki atakują amatorów wieczornych spacerów. Ich aktywność w tym okresie jest szczególnie wzmożona. Chrabąszcze nie stanowią dla ludzi zagrożenia, jednak potrafią być bardzo uciążliwe. Mają tendencję do wplątywania się we włosy. Rowerzyści narzekają, że chrabąszcze często wpadają im do ust w trakcie jazdy. Największe skupiska owadów obserwuje się w okolicach drzew.

- Z jakiegoś powodu guniaki ciągnie do ludzi. Potrafią być naprawdę uciążliwe, odbijają się od przedmiotów jak piłka – mówi mieszkaniec Rudy Śląskiej – Panie szczególnie za nimi nie przepadają, bo uwielbiają zaczepiać się we włosach - dodaje.

Guniak Czerwczyk – charakterystyka

Nim chrabąszcz nauczy się latać, przez około 2-3 lata przebywa w glebie. Obecna inwazja chrabąszczy wynika z trwającego okresu godowego. Guniaka można rozpoznać po błyszczących, złotych skrzydełkach i jasnobrązowym kolorze tułowia. Mogą osiągać rozmiary do 2 centymetrów! Owady żerują głównie w okolicach zieleni i nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi – są tylko i wyłącznie uciążliwe. 

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • Biedra oszukuje

  A ja z innej bajki kiedy sieć Biedronka dowiezie w koncu Cukier na magazynach zalega a w sklepach ciągle brak czy pisiory zapłacili sieci żeby robiła takie przekręty!!!

 • ekolog

  Głupi tytuł.

 • Rudzianin

  Bardziej niebezpieczny jest dla naszego miasta Mejer

 • schabowy z kością

  za nie długo dzięki łunii jewropejskiej to będziecie się zajadać takimi julikami, bo na mięso was nie będzie stać

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.