Wiadomości z Rudy Śląskiej

Gyburstag Karola Goduli - ostatnie wydarzenie w ramach Festu Literackiego "Kakauszale"

  • Dodano: 2022-10-27 11:30

Karol Godula z pewnością byłby mile zaskoczony przyjęciem, jakie przygotowała na jego cześć Stacja Biblioteka oraz gośćmi, którzy licznie przybyli na jego "gyburstag". Było to ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznego Festu Literackiego "Kakauszale".

Gyburstag Karola Goduli

Wczoraj w Stacji Biblioteka odbyło się kolejne wydarzenie w ramach Festu Literackiego "Kakauszale" - Gyburstag Karola Goduli. Nie zabrakło prelekcji na temat tzw. króla cynku, pokazu strojów z jego epoki oraz walca w wykonaniu profesjonalnych tancerzy.

– Była to impreza promująca postać Karola Goduli, mająca charakter sympozjonu, zamykająca Kakauszale – Fest Literacki 2022 – mówił Krystian Gałuszka.

Karol Godula był żyjącym na przełomie XVIII i XIX w. przedsiębiorcą, okrzykniętym mianem króla cynku. Jego wychowanką była Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godulla z domu Gryzik, jedna z najważniejszych kobiecych postaci śląskiej historii, która pomnożyła otrzymany w spadku majątek Goduli, angażując się także w działalność społeczną, fundując szkoły, sierocińce i kościoły.

„Kakauszale” po raz ósmy

„Złap pociąg do książek” – to hasło ósmej już edycji Festu Literackiego „Kakauszale”. Impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej podzielona została na cztery części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka, galę wręczenia „Tabulki”, targi śląskiej książki połączone z prezentacjami autorskimi oraz gyburstag Karola Goduli.

- „Kakauszale” to wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Impreza ta ma przede wszystkim wspierać śląską literaturę i jej twórców, dlatego cieszę się, że zainteresowanie nią stale rośnie – dodaje.

Warto dodać, że każdego roku motywem przewodnim Festu są tzw. kakauszale, czyli po śląsku łuski kakaowe. Uczestnicy imprezy mogą częstować się tym szczególnym napojem podczas wydarzenia.

- Swym „oldschoolowym” charakterem „kakauszale” zawsze podkreślają charakter tego spotkania z książkami. W dzisiejszych czasach picie „kakauszali” nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP.

Zobaczcie relacje z poprzednich wydarzeń zorganizowanych w ramach ósmej już edycji Festu Literackiego "Kakauszale":

Komentarze (2)    dodaj »

  • giekar

    Porządna impreza.

  • hanys

    jeronie tyn chop sie łoblyk choby kopidoł we Fronleichnam za czasów Wilusia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również