Wiadomości z Rudy Śląskiej

Spotkanie ze śląskim poetą - Pawłem Kobylewskim w Bibliotece Ficinus

  • Dodano: 2022-10-20 10:15, aktualizacja: 2022-10-20 12:38

27 października (czwartek) o godz. 17:00 w zabytkowym budynku Biblioteki Ficinus przy ul. Pawła Kubiny 24 w  Rudzie Śląskiej - Wirku rozpocznie się spotkanie z Pawłem Kobylewskim, laureatem XVIII Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka. Finał konkursu odbył się w ramach tegorocznego Festu Literackiego „Kakauszale”, organizowanego przez Miejska Bibliotekę Publiczną.

Paweł Kobylewski jest mieszkańcem Bytomia

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim w  Katowicach. Zawodowo zajmuje się doradztwem zawodowym dla osób niepełnosprawnych. W sierpniu br. ukazał się jego zbiór małych form poetyckich pt. „Karbunkuł”. Poeta wydał też arkusz poetycki „Podróż w nieznane”.  Jego wiersze były drukowane w antologiach: „Struna Orficka 2011-2015”, „Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015”, „Przewodnik po zaminowanym terenie 2”, a także w różnych czasopismach literackich m.in. w: Toposie, Arteriach, Frazie, Helikopterze, Wydawnictwie J. Jest laureatem kilkunastu lokalnych i ogólnopolskich konkursów poetyckich.

- Od ponad 18 lat piszę wiersze, ale po raz pierwszy, biorąc udział w konkursie organizowanym przez rudzką bibliotekę, napisałem je po śląsku. Dlatego tym bardziej cieszę się, że zdobyłem uznanie jurorów i otrzymałem pierwszą nagrodę – mówi Paweł Kobylewski, laureat tegorocznego Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka.

Miejska Biblioteka Publiczna organizuje konkurs poetycki od 2005 roku

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie trzech wierszy napisanych „po ślonsku” lub w języku literackim. Oceniane są prace, które związane ze Śląskiem poprzez osobę autora, tematykę, albo język.

– Konkurs ten wpisuje się doskonale w ideę promowania śląskości, ma na celu pobudzanie regionalnej aktywności twórczej, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocję regionu. Cieszę się, że po raz kolejny nie tylko znaleźli się twórcy, ale - co jest nie mniej ważne - odbiorcy, żywo zainteresowani tego typu poezjowaniem – mówi Krystian Gałuszka Dyrektor MBP.

Ks. Norbert Bonczyk – patron konkursu uznawany jest za „śląskiego Homera”, który językiem poetyckim, czyli językiem serca wyrażał swoje emocje związane z ziemią rodzimą.


Twórczy czwartek na Ficinusie

Cykl „Twórczy czwartek na Ficinusie” to inicjatywa miasta oraz biblioteki miejskiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej przy ul. Kubiny, która jest obiektem na Szlaku Zabytków Techniki.

W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17:00 w budynku Biblioteki Ficinus organizowane są spotkania autorskie, warsztaty i prelekcje. Są one też okazją do zwiedzenia najstarszej kolonii robotniczej w regionie oraz obejrzenia wystawy muzealnej pt. „W dawnej śląskiej kuchni”.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Piotr

    Przyjechałem z Poznania na kontrakt, wasza śmieszna gwara zawsze mnie bawiła do łez. Kiedy słyszę jak ktoś "godo" to patrzę na niego jak na małpę w zoo. A śląskie kobiety zauważyłem mają więcej męskich cech (np. głos)

  • Opa

    Czyli co? Mają brodę i wąsy czy ,,parówki i jajka,,? Hm....ale z jednym się zgodzę, śląskie kobiety mają jaja,ale mentalne i to zapewne większe od Twoich.

  • nemo

    Dopowiedz resztę: do Poznania przyjechałeś z Sosnowca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również