Wiadomości z Rudy Śląskiej

Harcerze z rudzkiego hufca ewakuowani z bazy żeglarskiej w miejscowości Wenecja

  • Dodano: 2021-07-13 13:15, aktualizacja: 2021-07-13 14:25

Wczoraj, 12 lipca, gwałtowna nawałnica przeszła nad częścią powiatu ostródzkiego w woj. warmińsko-mazurskim. Zniszczony został częściowo obóz harcerski w miejscowości Wenecja. Na obozie przebywała 4 Harcerska Drużyna Wodna "HOOK" z Rudy Śląskiej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Zniszczony został częściowo obóz harcerski w miejscowości Wenecja

Wczorajsza burza i silny wiatr połamały gałęzie drzew oraz przewróciły kilka namiotów. Na bazie przebywało prawie 200 osób, w większości nieletnich uczestników obozów harcerskich. Nikomu nic się nie stało. Jednak ze względów bezpieczeństwa wszystkich ewakuowano do pobliskich Małdyt.  

- Zadziałał system ostrzegania, który został wypracowany cztery lata temu. Harcerze z wyprzedzeniem otrzymali z ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP informację o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Kadra obozowa ogłosiła ewakuację uczestników i pomimo zniszczonych namiotów wszyscy uczestnicy zdołali się schronić w miejscu bezpiecznym - czytamy na stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie.

W stanicy Wenecja na Mazurach stacjonowali harcerze z województwa łódzkiego, a także dwa obozy ze Śląska, w tym jeden z Rudy Śląskiej. 

- 12 lipca po godzinie szesnastej nad powiatem ostródzkim przetoczyła się sporych rozmiarów burza. Na ośrodku harcerskim w miejscowości Wenecja przebywała nasza 4 Harcerska Drużyna Wodna "HOOK". W związku z prognozami oraz zapowiedziami służb postanowiono na czas ulewy przeprowadzić zajęcia w murowanym budynku stołówki ośrodka. Burza przybrała na sile, w związku z czym po ustaniu opadów niezbędna była interwencja miejscowej Straży Pożarnej do oceny bezpieczeństwa terenów obozowiska - czytamy na stronie Hufca ZHP Ruda Śląska. - Postawa kadry harcerskiej, w tym drużynowej druhny Zosi Skuczeń została oceniona za wzorowe działania prewencyjne i właściwe reakcje zapewniające uczestnikom bezpieczeństwo. Wszyscy mają się dobrze. Komenda Hufca Ruda Śląska oraz Śląskiej Chorągwi wspierają naszych drużynowych.


Podjęto decyzję o zamknięciu obozowiska w Wenecji

Dziś służby kryzysowe wojewody warmińsko-mazurskiego podjęły decyzję o zamknięciu obozowiska w Wenecji. W związku z tym zapadła decyzja o przeniesieniu obozu do Kuźnicy. Dzisiaj Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski odwiedził ewakuowanych harcerzy w Małdytach. 

- Odwiedziliśmy dziś Szkołę Podstawową w Małdytach. Ze względu na burze, które w ostatnim czasie przeszły nad naszym województwem stała się ona miejscem ewakuacji 3 obozów harcerskich: z woj. śląskiego i łódzkiego. Chciałbym podziękować za pomoc i sprawne działania ze strony Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie, Nadleśnictwa Olsztyn oraz Wójta Gminy Małdyty. Z magazynów Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego W-MUW Olsztyn w nocy przekazaliśmy harcerzom niezbędne podczas ewakuacji koce i śpiwory - napisał Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski.


Do rudzkich harcerzy pojechał komendant hufca ZHP w Rudzie Śląskiej

Jak poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer, jeszcze dziś po harcerzy 4 Harcerskiej Drużyny Wodnej "HOOK" pojadą komendant hufca ZHP w Rudzie Śląskiej Marcin Różycki oraz komendant Śląskiej Chorągwi ZHP hm Anna Peterko.

- Przy okazji chciałbym w imieniu władz Rudy Śląskiej podziękować władzom obozu w Wenecji przemyślanych decyzji, dzięki którym uczestnikom obozu nic się nie stało - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki / PSP w Ostródzie

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Anonim

    Żadnego ostrzeżenia nie dostaliśmy, a do czasu przyjazdu służb prawie wszystko zostało zrobione.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.