Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie, które jest nie tylko ekologiczne, ponieważ może być również opłacalne finansowo. Jak w rzeczywistości wyglądają jego koszty? Ile prądu zużywa pompa ciepła? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Jak wspomniano we wstępie, ogrzewanie domu pompą ciepła jest nie tylko ekologiczne, ale może być również ekonomiczne. Pompa ciepła wykorzystuje bowiem energię z odnawialnych źródeł, których przykładem może być powietrze lub grunt. Przekształca ją następnie w energię grzewczą, która jest wykorzystywana do ogrzewania budynku. By było to możliwe pompa ciepła pobiera prąd, który służy do jej zasilania. Jak wygląda jego zużycie? Otóż, jest ono uzależnione zarówno od efektywności energetycznej pompy ciepła, czyli współczynnika określającego to, ile energii cieplnej jest wytwarzane z 1 kWh energii elektrycznej. Wybierając pompę ciepła należy zatem postawić na urządzenie o możliwie najwyższej klasie efektywności energetycznej, ponieważ pozwoli to zmniejszyć zużycie prądu, a co za tym idzie, koszty ogrzewania budynku.
Ile wynoszą koszty ogrzewania domu pompą ciepła?
Koszty ogrzewania domu pompą ciepła uzależnione są nie tylko od jej efektywności energetycznej, ale również zapotrzebowania budynku na energię. W związku z tym wpływa na nie zarówno jego wielkość, a konkretnie kubatura, jak i stan ocieplenia czy zastosowany system grzewczy. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że pompa ciepła to urządzenie, które pracuje znacznie wydajniej w przypadku ogrzewania podłogowego niż przy zasilaniu instalacji grzejnikowej. Poza tym na koszty ogrzewania domu pompą ciepła wpływają również temperatury utrzymywane wewnątrz budynku oraz panujące na zewnątrz. Wynika to z faktu, że uzyskanie i utrzymanie wyższej temperatury będzie wymagało dostarczenia większej ilości energii grzewczej, a co za tym idzie, do jej produkcji zostanie zużyte więcej prądu.
Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?
Za montażem pompy ciepła przemawia nie tylko aspekt finansowy, ale również kilka innych kwestii. Chodzi przede wszystkim o ekologię, ponieważ pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje odnawialne źródła energii, a co za tym idzie, nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń. W efekcie inwestycja w pompę ciepła pozwala już teraz dostosować się do coraz bardziej restrykcyjnych norm w zakresie emisji zanieczyszczeń. Poza tym istotna jest także wygoda, ponieważ pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które działa nie tylko bezawaryjnie, ale również bezobsługowo. Co więcej, ogrzewając dom pompą ciepła nie trzeba martwić się gromadzeniem opału na zimę czy dysponować miejscem do jego przechowywania. Nie ma również popiołu, co rozwiązuje problem z jego utylizacją i pozwala zachować czystość.
Podsumowując, należy stwierdzić, że to ile prądu zużywa pompa ciepła uzależnione jest od jej efektywności energetycznej, czyli współczynnika COP. Koszty ogrzewania budynku uzależnione są natomiast od jego zapotrzebowania na energię grzewczą.