Wiadomości z Rudy Śląskiej

In-nY Dom Kultury podsumowuje wakacje i zaprasza na Festyn RodzIN-NY

  • Dodano: 2019-09-06 07:00, aktualizacja: 2019-09-06 07:09

Gdy nasi instruktorzy odpoczywali na wakacjach my jak co roku znowu zamieniliśmy nasz Inny Dom Kultury w niecodzienne miejsce.

W poprzednich sezonach byliśmy : wioską indiańską, wyspą piratów, średniowiecznym zamkiem, bazą Star Wars, obozem podróżników w wyprawie dookoła świata, Akademią Pana Kleksa, podziemiami kopalni, Akademia Herosów, Śnieżna Krainą, baza super bohaterów, siedzibą Rudostworków, Dzikimi Kochłowicami, szkołą czarodziei. A w tym roku dom kultury zamienił się w tajna bazę Tajnych Agentów.

Nasze miasto w tym roku obchodzi 60 rocznicę powstania i to była dobra okazja, aby ruszyć z naszymi Małymi Agentami  w poszukiwaniu tajemnic  Rudy Śląskiej.  Często przechodzimy koło miejsc, których historii nie znamy i dlatego chcieliśmy je przybliżyć  naszym dzieciom.

Pod koniec czerwca rozpoczęliśmy Misję Specjalną

W każdy poniedziałek Tajni Agenci udawali się do Nowego Bytomia . Oglądaliśmy filmy najstarszym w mieście kinie „Patria” (1937 r.). Kąpaliśmy się w odkrytym basenie.
 

Czy wiecie , że kiedy w latach 60-tych XX wieku wybudowano ten basen miał on najwyższą skocznię na Śląsku?
Spacerując po tej dzielnicy oglądaliśmy zegar słoneczny (XIX/XX w), wieże ciśnień (1908 r), budynek Miejskiego Centrum Kultury ((1888 r), Willa Florianka (1905 r), budynek Poczty (1897 r), wielki piec Huty „Pokój” (1840 r), budynek straży pożarnej (1905 r).
 Czy wiecie, że budynek MCK był wcześniej Zakładowym Domem Kultury Huty „Pokój”, oberżą pod Białym Orłem i kasynem hutniczym?

We wtorki naszą tajną bazę odwiedzali niecodzienni goście

Policjanci udostępnili Małym Agentom swój pojazd służbowy oraz radzili jak bezpiecznie spędzać wakacje. Technik kryminalistyki zdradzał tajniki swojej pracy i pokazywała swoje przenośne laboratorium .
Panie z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej opowiadały o zdrowiu, bakteriach i oczyszczaniu wody .
 Czy wiecie, że najstarsze ujęcie wody i zasilanie z rurociągów powstało w Rudzie 1 w 1872 roku?
Po ciekawym poranku wsiadaliśmy do autobusu i jechaliśmy  wyszaleć się na trampolinach.

Środowe warsztaty pobudzały wyobraźnie i doskonaliły manualnie naszych agentów.

Ramki i szkatułki w technice decoupage, malowanie drewnianych skarbonek, wykonywanie gadżetów z prasowanych koralików, produkcja mydełek, wyrób biżuterii, zabawa z bum-bum rurkami. To wszystko Mali Agenci mogli wykonać sami pod okiem dużych agentów. Ale największą atrakcją było malowanie graffiti na ścianach budynku DK.

Na zmianę z warsztatami agenci wychodzili w teren w celu wykonania tajnych zadań. Każda z grup na podstawie zaszyfrowanych informacji miała odnaleźć jedno z interesujących historycznie miejsc w Kochłowicach. Były to między innymi: dawniej sierociniec a obecnie dom pomocy społecznej (1910), dworzec kolejowy (1907), budynek dawnego Urzędu Gminy, budynek pierwszej szkoły (1910),  późnobarokowy kościół (1806), neoromański kościół (1902), przydrożne zabytkowe kapliczki, budynek byłego kina Bajka, wieża cisnień.
 

Czy wicie, że w Kochłowicach na przełomie XVI i XVII wieku istniała warzelnia soli, po której do dziś została nazwa ulicy Solnej?

Po warsztatach czas na relaks, kąpiele wodne w Aqadromie świetnie poprawiały kondycję psychiczną i fizyczną agentów.
 

Czy wiecie, że niedaleko Aquadromu w Halembie stoi klasycystyczny pałac z XVIII wieku, w którym dziś znajduje się Biblioteka Publiczna?

W czwartki wyruszaliśmy w dalsze trasy. Energyland, Twinpigs – Amerykański Park Rozrywki, Legendia.

Piątki przeprowadzaliśmy tajne operacje na terenie Rudy Śląskiej.

Na porannej odprawie Mali Agenci otrzymywali koperty z tajnymi wskazówkami, które pozwalały odszukać odpowiedni środek transportu i przemieścić się do celu. Na miejscu musieli rozwiązać zagadkę lub wykonać zadanie. Następnie informator przekazywał im dalsze instrukcje. Mali Agenci odwiedzili w ten sposób następujące miejsca: Muzeum PRL-u, Dworzec  Kolejowy w Chebziu, oczyszczalnie ścieków, kompleks sportowy Burloch Arena, rynek, bibliotekę i kościół w Orzegowie, krypty w Kościele ŚW. JÓZEFA, ruiny zamku Rudzkich oraz ruiny dom Karola Goduli w Rudzie 1, Urząd Miasta w Nowym Bytomiu. Na koniec każda z grup docierała na teren w pobliżu dawnej cechowni kopalni Pokój. Tutaj odbyło się uroczyste podsumowanie tygodniowych działań operacyjnych przy ognisku z pysznymi, pieczonymi kiełbaskami oraz rozdanie nagród za wzorową służbę wszystkim agentom.

Zakończeniem letniej operacji Małych Agentów były wyprawy do Energylandii, Legendii i Krasiejowa.

Bardzo dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

Po takich ekscytujących i barwnych przygodach zapraszamy wszystkich do udziału Festynie, który odbędzie się na Kochłowickich Plantach 7 września o godz. 16.00
 

In-nY Dom Kultury podsumowuje wakacje i zaprasza na Festyn RodzIN-NY

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również