Wiadomości z Rudy Śląskiej

INDU - bal na Stacji Biblioteka

  • Dodano: 2019-03-01 07:00, aktualizacja: 2019-03-01 07:11

Jubileuszowa, 10 edycja święta Szlaku Zabytków Techniki, odbywać się będzie w Rudzie Śląskiej w dwóch obiektach.

Obok zabytkowego osiedla Ficinus, w festiwalu weźmie  też udział Stacja Biblioteka, która została obiektem zaprzyjaźnionym INDUSTRIADY 2019.

To bardzo istotny krok w naszych staraniach o to, żeby budynek dworca kolejowego w Chebziu powrócił na Szlak Zabytków Techniki – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. - Bardzo zależy nam na tym, by "Stacja Biblioteka" była mocnym punktem na mapie szlaku. Przypomnę, że z tej prestiżowej listy budynek dworca w Chebziu został skreślony w 2010 roku ze względu na zły stan techniczny, kiedy jego właścicielem były jeszcze PKP. Na szczęście obiekt ten udało nam się przejąć i zrewitalizować – dodaje.

Komisja konkursowa Urzędu Marszałkowskiego wybrała 3 obiekty, które wraz z 42 miejscami na Szlaku Zabytków Techniki  współtworzyć będą program tegorocznej INDUSTRIADY. Są to Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku, Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim Stacja oraz Biblioteka w Rudzie Śląskiej.

Dwa z wybranych obiektów brały już udział we wcześniejszych edycjach festiwalu i ich propozycje cieszyły się znacznym zainteresowaniem. W tym roku uczestnicy święta będą mieli okazję bawić się również w dopiero co odrestaurowanym miejscu, budynku Dworca PKP w Rudzie Śląskiej - Chebziu, w którym mieści się Stacja Biblioteka. To interesujący obiekt, który kiedyś należał do Szlaku Zabytków Techniki, później został z niego wykluczony, gdyż nie spełniał kryteriów, a teraz po gruntownej adaptacji na pewno jest warty odwiedzenia – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Przyznanie tytułu „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY” jest równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, którego finał zaplanowany jest na 8 czerwca 2019 roku.

Motywem przewodnim wydarzeń organizowanych łącznie w 45 zabytkach techniki będzie „INDU-bal”

W tym roku czeka nas jubileuszowa, dziesiąta edycja INDUSTRIADY

Przez ostatnie kilka lat festiwal ten stał się największym tego typu wydarzeniem w Polsce. W zeszłym roku w święcie Szlaku wzięło udział blisko 100 tysięcy osób. Cały program festiwalu zaprezentowany zostanie w maju.

Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Reprezentują one tradycję górniczą, hutniczą, energetykę, kolejnictwo, łączność, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Na tej liście znajduje się także kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej, która powstała w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen.

Chcemy uatrakcyjnić ofertę kolonii robotniczej Ficinus, gdzie zakupiliśmy jeden z domków i właśnie go remontujemy na potrzeby turystyczne i biblioteczne – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie „ExtraSchicht”, organizowanym od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry. I edycja Industriady odbyła się 12 czerwca 2010 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również