Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Stacja Biblioteka obiektem zaprzyjaźnionym Industriady

  • Dodano: 2019-02-25 08:00, aktualizacja: 2019-02-25 12:03

Otwarta niedawno "Stacja Biblioteka" znajdująca się w Rudzie Śląskiej – Chebziu weźmie udział w tegorocznym święcie Szlaku Zabytków Techniki. Od 21 lutego może się pochwalić mianem „obiektu zaprzyjaźnionego Industriady 2019”.

Program tegorocznej Industriady współtworzyć będą poza 42 obiektami znajdującymi się na Szlaku Zabytków Techniki także 3 „obiekty zaprzyjaźnione”. W gronie tym znalazła się nie tylko rudzka "Stacja Biblioteka", ale także osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku oraz Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim.

O zwycięstwie rudzkiego obiektu poinformowała prezydent Grażyna Dziedzic na swoim Facebooku, pisząc:

Prawo do używania tego tytułu przyznała nam właśnie komisja konkursowa Urzędu Marszałkowskiego. To bardzo istotny krok w naszych staraniach o to, żeby budynek dworca kolejowego w Chebziu powrócił na Szlak Zabytków Techniki. Przypomnę, że z tej prestiżowej listy został on skreślony w 2010 roku ze względu na zły stan techniczny, kiedy jego właścicielem były jeszcze PKP. Na szczęście obiekt ten udało nam się przejąć i zrewitalizować. Bardzo nam zależy na tym, by "Stacja Biblioteka" była mocnym punktem na mapie szlaku. Chcemy też uatrakcyjnić ofertę kolonii robotniczej Ficinus, gdzie zakupiliśmy jeden z domków i właśnie go remontujemy na potrzeby turystyczne i biblioteczne.

Jak do tego doszło? Niedawno Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs pn. „Obiekt zaprzyjaźniony Industriady 2019”. Do udziału w tegorocznym święcie Szlaku Zabytków Techniki zaproszonych zostanie pięć industrialnych miejsc. Jednym z nich jest właśnie rudzka Stacja Biblioteka, która do konkursu została zgłoszona przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej. Warto dodać, że istotnymi elementami, które zostały poddane ocenie przez Komisję Konkursową były kryteria autentyczności, potencjału obiektu oraz atrakcyjności programu, a także walorów historycznych i architektonicznych – a tych "Stacji Bibliotece" nie brakuje.

Dwa z wybranych obiektów brały już udział we wcześniejszych edycjach festiwalu i ich propozycje cieszyły się znacznym zainteresowaniem. W tym roku uczestnicy święta będą mieli okazję bawić się również w dopiero co odrestaurowanym miejscu, budynku Dworca PKP w Rudzie Śląskiej – Chebziu, w którym mieści się Stacja Biblioteka. To interesujący obiekt, który kiedyś należał do Szlaku Zabytków Techniki, później został z niego wykluczony, gdyż nie spełniał kryteriów, a teraz po gruntownej adaptacji na pewno jest warty odwiedzenia – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 8 czerwca. Będzie to już dziesiąta, jubileuszowa edycja Industriady. Z powodu okrągłej rocznicy tematem przewodnim edycji będzie INDU-bal!

Świętujmy razem, bo to nasze wspólne dziedzictwo. Wszyscy jesteśmy przemysłowcami – postaci z historii, ludzie Szlaku i publiczność festiwalu. Od Częstochowy przez Bielsko-Białą po Żywiec, od Gliwic do Dąbrowy Górniczej, od Tarnowskich Gór do Rybnika. INDU-bal – wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki połączy przeszłość z przyszłością w pomarańczowym karnawale u progu lata. Potańcówka przy wieży szybowej, fajrant u majstra, bal u arystokraty, disco pod ziemią rozświetlą historię przemysłu i historię Szlaku – mówią organizatorzy Industriady.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również