Wiadomości z Rudy Śląskiej

Industrialna Fryna na archiwalnych zdjęciach z I połowy XX w. Bardzo się zmieniła?

  • Dodano: 2023-02-23 12:45, aktualizacja: 2023-02-24 07:47

Fryncita, jakiej nie pamiętamy? Zobaczcie zdjęcia z pierwszej połowy XX wieku, kiedy dzisiejszy Nowy Bytom stanowił jeszcze osobną gminę, a w jej sercu znajdowała się prężnie działająca „Friedenshutte”, czyli Huta „Pokój”.

Zdjęcia pokazują Frynę z pierwszej połowy XX wieku 

Na zdjęciach znajdujących się w naszej galerii można zobaczyć m.in. kopalnię węgla "Wanda-Lech" w Nowym Bytomiu  z 1938 roku. Była to  głębinowa kopalnia węgla kamiennego, a działa w latach 1938-1968 (zdjęcia udostępnił Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji). Wiele fotografii pochodzących z archiwum Henryka Poddębskiego ukazuje z kolei dzisiejszą hutę "Pokój". Najczęściej pojawiającym się na zdjęciach obiektem jest Wielki Piec (zdjęcia pochodzą z zasobów Polony). Zaprezentowano m.in. kolejkę napowietrzną w hucie "Pokój", spuszczanie pieca martynowskiego, walcownię szyn oraz piece do wypalania rudy. Charakterystyczną fotografią jest także ta przedstawiająca uczestników uroczystości odbywającej się w hucie "Pokój". Widoczni na zdjęciu są m.in.: dyrektor Stanisław Surzycki (2. z lewej) i wojewoda śląski Michał Grażyński (3. z lewej), a pamiątka pochodzi z Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Huta "Pokój" działa od 1840 roku

Huta "Pokój" to jeden z największych zakładów w regionie. Od 1840 roku daje zatrudnienie okolicznym mieszkańcom. Jak wyglądała w pierwszej połowie XX wieku? Można to zobaczyć na archiwalnych zdjęciach, na których zaprezentowano wnętrze zakładu.

Huta wpisała się na dobre w krajobraz Nowego Bytomia. Początkowo huta składała się m.in. z wielkiego pieca opalanego koksem, hali odlewniczej, kotłowni i stolarni. Niebawem wspomniany wielki piec zyska nowe życie dzięki rewitalizacji.

W ciągu tylu dekad działalności zakład gościł wielu znamienitych gości. Przykładowo, w 1936 roku gościł tu m.in. minister gospodarki Belgii Philip van Isacker. Przez wiele lat hutą zarządzał jako dyrektor generalny koncernu Stanisław Surzycki, który w 1934 roku otrzymał doktorat honoris causa Akademii Górniczej za działalność naukowo-techniczną na polu metalurgii żelaza i stali. Zginął w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego.

Komentarze (1)    dodaj »

  • JBL

    Ale wielbłądy, kopalnia Wanda-Lech to dzisiejsza kopalnia Pokój, ówczesny Pokój (szyby Anna, Maria, Barbara i Żużlowy)fedrował do około 1994 jako drugi ruch KWK Pokój, a ostatni szyb był czynny do 2003.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również