Wiadomości z Rudy Śląskiej

Innowacyjne rozwiązania IoT w logistyce i telemetrii – przyszłość to nowe technologie

  • Dodano: 2024-12-30 12:15

W logistyce innowacje technologiczne przyjmują się wyjątkowo szybko, stopniowo zmieniając oblicze całej branży. IoT czy AI nie są już jedynie przyszłościowymi konceptami, lecz teraźniejszością – przynajmniej dla przedsiębiorców, którzy rozumieją, że zmiany są koniecznością i motorem napędowym biznesu.

Jakie rozwiązania z zakresu IoT mogą znaleźć zastosowanie w logistyce?

IoT oznacza sieć obiektów połączonych w jedną dużą sieć za pomocą systemu specjalistycznych czujników zbierających i przesyłających dane. W kontekście logistyki sprowadza się to w dużej mierze do urządzeń montowanych w pojazdach i magazynach, które uczestniczą w procesie transportu i przechowywania towarów.

W jakich konkretnych działaniach mogą sprawdzić się rozwiązania wykorzystujące IoT? Do obszarów logistyki, w których zapotrzebowanie na takie technologie jest wysokie, należą m.in.:

  • optymalizacja tras – zbierając szczegółowe dane o poszczególnych trasach (np. panujących na nich warunkach czy trwających pracach drogowych), można szybko reagować na zmiany i ustalić, które z nich są niezbędne, a które warto zmodyfikować, aby poprawić wydajność i opłacalność całego procesu. Może to doprowadzić do obniżenia zużycia paliwa, liczby samochodów we flocie, a nierzadko także czasu realizacji usługi transportowej;
  • optymalizacja łańcucha dostaw – wiedząc, gdzie dokładnie znajdują się towary w danym momencie i jakie jest zapotrzebowanie na nie, można łatwo planować dostawy w sposób eliminujący tak zastoje, jak i przetowarowanie;
  • koordynacja transportów multimodalnych i drobnicowych – właściwe przeprowadzenie takich procesów wymaga nie tylko dostępu do bardzo szczegółowych danych, ale też umiejętności ich analizowania w krótkim czasie;
  • monitoring floty w czasie rzeczywistym – pomaga planować kolejne etapy procesu logistycznego i jednocześnie kontrolować, czy na trasie nie dochodzi do nieplanowanych postojów mogących stanowić zagrożenie dla ładunku;
  • monitoring warunków przechowywania towarów w czasie rzeczywistym – umożliwia stworzenie otoczenia, które jest niezbędne do przewiezienia produktów bez obawy o ich uszkodzenie czy zepsucie;
  • monitorowanie stanu floty – dane pochodzące z systemu IoT mogą dotyczyć m.in. stanu technicznego pojazdów, intensywności ich eksploatacji czy stylu jazdy kierowców. Bazując na nich, można zaplanować serwisowanie pojazdów w taki sposób, aby ograniczyć ich awaryjność i wiążące się z nią koszty operacyjne.

Co można zyskać dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii w sektorze logistycznym?

Zastosowanie rozwiązań z zakresu IoT ma na celu przede wszystkim zwiększyć efektywność działań realizowanych przez firmę. Planując trasy na podstawie danych z czujników IoT, można wytyczyć najwydajniejsze ścieżki, które pozwolą zmniejszyć liczbę kursów bez negatywnego wpływu na jakość świadczonych usług. To samo dotyczy również magazynowania produktów. Jeśli proces zostanie zaplanowany przy użyciu precyzyjnych danych pochodzących z sensorów IoT, przestrzeń magazynowa będzie wykorzystana w optymalny sposób. To wszystko przekłada się natomiast na możliwość osiągnięcia lepszych wyników niż dotychczas przy mniejszych zasobach własnych.

Technologia IoT przyczynia się również do bezpieczeństwa towarów biorących udział w procesie transportowym. Za sprawą sensorów można monitorować warunki (np. temperaturę czy wilgotność powietrza), w których są przechowywane produkty, aby np. zapobiec ich rozmrożeniu czy zabrudzeniu. Stosowanie takich technologii może też ograniczyć ryzyko wystąpienia kradzieży w transporcie oraz innych zagrożeń dla ładunku.

Presja społeczna i zmiany legislacyjne sprawiają także, że osoby działające w branży logistycznej muszą brać pod uwagę kwestie środowiskowe. Analizując dane płynące z czujników IoT i planując trasy z ich wykorzystaniem, można zmniejszyć negatywny wpływ transportu i magazynowania na środowisko naturalne. To z kolei sposób na zmniejszenie śladu węglowego generowanego przez biznes i spełnienie tak wymogów prawnych, jak oczekiwań klientów świadomych ekologicznie.

IoT to przewaga konkurencyjna dla przedsiębiorców z branży logistycznej

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych bazujących na IoT i AI nie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy z sektora logistycznego. Warto jednak pamiętać, że jest to jedna z najbardziej konkurencyjnych branż. Aby utrzymać się na rynku i rozwijać biznes, trzeba zatem reagować na zmiany, a wręcz je wyprzedzać.

Wdrażając innowacyjne technologie, takie jak np. telematyka od internetum, można zwiększyć wydajność działań, a tym samym potencjalne zyski firmy transportowej czy logistycznej. Warto mieć jednak świadomość tego, że IoT zapewnia szereg korzyści nie tylko przedsiębiorcom działającym w tej branży, lecz również ich klientom. Rozwiązania z tego zakresu to także sposób na ograniczanie strat i poprawę bezpieczeństwa ładunków tak w transporcie, jak podczas magazynowania. Stosując takie technologie, firmy logistyczne mogą zatem liczyć na oferowanie lepszego standardu usługi, a tym samym na zwiększenie zainteresowania ze strony klientów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.