W ostatnich latach rozwój technologii sprawił, że możemy korzystać z wielu wynalazków, o których istnieniu kiedyś nawet nie myśleliśmy. Nowoczesne systemy znalazły swoje miejsce również w budynkach mieszkalnych. Inteligentny dom jest budynkiem wyposażonym w innowacyjne technologie, bezpiecznym i wygodnym dla domowników. Co może się wydać zaskakujące, nowoczesne systemy mogą zmniejszać koszty eksploatacji domu.
Co obecnie oznacza określenie inteligentny dom?
Definicje inteligentnego domu zmieniają się na przestrzeni lat wraz z rozwojem technologii. Obecnie za dom inteligentny uznajemy budynek, wyposażony w instalacje i systemy, które dzięki wzajemnej integracji współpracują ze sobą i są w stanie pracować w sposób autonomiczny. Wykorzystując obecność specjalistycznych czujników, urządzenia domowe wykonują pewne działania w sposób samodzielny. Przykładem może być zaciągnięcie zasłon, gdy czujnik wykryje, że na zewnątrz zapadł zmrok.
Główne funkcje systemów inteligentnych domów
- komfort użytkowania
Inteligentne systemy dążą do maksymalnej automatyzacji działania urządzeń domowych, a przez to minimalizacji czasu i ilości pracy potrzebnej do codziennej opieki nad domem. Pewnie większość z nas miała do czynienia z odkurzaczem automatycznym, który można zaprogramować, w taki sposób, by uruchamiał się samodzielnie i sprzątał dom podczas nieobecności jego mieszkańców. W taki sam sposób może działać zdecydowanie więcej systemów. Wyobraźmy sobie, że ustawiamy budzik na następny dzień, a system samodzielnie steruje odsunięciem rolet lub zasłon, by naturalnie obudziło nas światło, uruchamia nasz ulubiony program śniadaniowy lub stację radiową, nalewa wody do wanny, a kilka minut później włącza ekspres do kawy, który przygotowuje zaprogramowany napój. Brzmi jak abstrakcja? Niekoniecznie, takie rozwiązania oferuje obecnie wiele systemów sterowania domem.
- bezpieczeństwo
Jednym z istotniejszych systemów inteligentnego domu jest jego monitoring. Reaguje on na ruch i jeśli go wykryje, wysyła informacje do domowników, czy agencji ochrony. Dodatkowo system alarmów, inteligentnego oświetlenia oraz zamków do drzwi, dzięki zdalnemu sterowaniu zwiększa codzienne bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki ich wykorzystaniu można w sposób zdalny uruchamiać oświetlenie i sterować roletami, by sprawiać wrażenie obecności w domu. Ponadto, jeśli system wykryje awarię, na przykład w postaci wycieku wody, wysyła powiadomienie do aplikacji sterującej w telefonie, a nawet wyłącza całkowicie zawór wody.
- oszczędność i ekologia
Dzięki czujnikom temperatury, natężenia światła słonecznego, wiatru, elektronicznym roletom i systemom inteligentnego ogrzewania, instalacja smart domu pozwala na minimalizację ilości energii potrzebnej do utrzymania komfortu cieplnego mieszkańców. Wpływa to zarówno na zmniejszenie kosztów, jak i jest korzystne dla środowiska.
Inteligentny dom — systemy i urządzenia
Obecnie biura projektowe oferują gotowe projekty domów uwzględniające systemy inteligentne i rozwiązania smart. Jeśli nie są one przewidziane z góry, warto od razu dodać je do projektu, dzięki temu znacznie zmniejsza się koszt wdrożenia systemu. Ponadto umożliwia to ukrycie potrzebnego okablowania w ścianach.
W ramach systemu inteligentnego domu zamontować można:
- inteligentny napęd do bramy
- monitoring zewnętrzny i domowy
- inteligentne oświetlenie
- inteligentne sterowanie roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi
- inteligentne ogrzewanie i chłodzenie
- inteligentny zamek do drzwi
- inteligentne gniazdka
Sercem systemu jest centrala, a sterowanie może odbywać się za pomocą głosu, pilota lub klawiatury oraz aplikacji.
Zdjęcie: Projekt M262a - Słuszny wybór - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska
Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl
Zdjęcie do wstawienia - plik o nazwie: 07.M262a_frontr.jpg