Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak mierzyć i usprawnić wydajność programisty?

  • Dodano: 2024-04-04 13:00

Czy wiesz, od czego zależy produktywność programisty? Aby zmierzyć jego wydajność, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Niestety, często ocena jest bardzo subiektywna, co utrudnia wyciągnięcie miarodajnych wniosków. Dlatego też warto sprawdzić, jak można zweryfikować wydajność programisty w obiektywny sposób oraz skutecznie ją usprawnić w razie potrzeby!

Czy miarą wydajności programisty mogą być linie kodu?

Wiele osób próbuje zmierzyć produktywność programowania, mając na uwadze wygenerowany kod. Konkretna liczba napisanych linijek w założeniu ma świadczyć o efektywności pracy danej osoby. W rzeczywistości jednak ten element nie jest wystarczająco miarodajny. Należy pamiętać, że czasami stworzenie trudniejszego projektu wiąże się z napisaniem krótszego kodu, niż w przypadku łatwiejszych zadań. Co do zasady, nie można mierzyć efektywności programisty, poprzez liczenie linii kodu. Wyjątek mogą stanowić projekty realizowane z wykorzystaniem języków skryptowych. W tym przypadku liczba linii kodu może być czynnikiem pozwalającym na sprawdzenie wydajności pracy.

Chcesz rozpocząć karierę jako programista? Najnowsze ogłoszenia czekają na Ciebie na portalu the:pro - zapoznaj się z ofertami z Twojego regionu!

Efektywność programowania mierzona z punktu widzenia programisty

W niektórych firmach pracodawcy próbują zmierzyć wydajność programistów, mając na uwadze poziom satysfakcji zleceniodawcy. W tym przypadku miarą efektywnej pracy byłoby zrealizowanie oczekiwań zleceniodawcy w jak najszybszym czasie. W rzeczywistości również z tej perspektywy nie sposób ocenić wydajności programowania. Przykładowo, nierzadko zaprojektowanie całego serwisu internetowej jest dla programisty mniej czasochłonne niż wprowadzenie zmian w gotowym już projekcie. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zatem mierzenie wydajności programowania z punktu widzenia programisty. Specjalista IT sam powinien określić, ile czasu zajmie mu wykonanie danego zlecenia, ustalając orientacyjny termin jego realizacji. W przypadku opóźnienia programista zyska większą świadomość na temat swojej skuteczności, co pomoże mu w efektywniejszym planowaniu kolejnych zleceń. Mierzenie wydajności programisty może zatem sprowadzać się do monitorowania czasu, jaki przeznaczył na wykonanie zadania.

Sprawdź oferty pracy dla programistów i przekonaj się, jakie są oczekiwania pracodawców!

Jak planowanie wpływa na wydajność programisty?

Z myślą o poprawie efektywności pracy programisty warto nauczyć się skutecznego planowania. Pierwszym krokiem powinno być wpisanie zadań do wykonania w konkretnym dniu. Następnie należy orientacyjnie ustalić, ile czasu zajmie ich realizacja. Ważne jest, aby każde zakończone zadanie na bieżąco wykreślać z listy.

Efektywność programisty a higiena pracy

Wydajność programisty jest uzależniona od jego samopoczucia. Koniecznie należy zatem zadbać o utrzymanie odpowiedniej higieny pracy, pamiętając chociażby o regularnych przerwach. Duży projekt warto podzielić na kilka etapów, po każdej części pozwalając sobie na chwile relaksu. W przypadku programowania na komputerze zaleca się, aby dla lepszego samopoczucia i większej wydajności odpoczywać minimum przez pięć minut po każdej godzinie wykonywania obowiązków. Ważne jest także, aby zadbać o odpowiednie warunki pracy. Pomieszczenie, w którym pracujesz, musi być regularnie wietrzone - w przeciwnym razie narazisz siebie na częste bóle głowy, co zmniejsza produktywność. Należy również pamiętać o zachowaniu optymalnego oświetlenia w miejscu pracy. Na wydajność wpływa też poczucie wygody, a w tym kontekście priorytetem dla programisty będzie komfortowe krzesło i biurko.

Podsumowanie

Zajmujesz się programowaniem i zależy Ci na zwiększeniu swojej wydajności? Zadbaj o odpowiednie warunki do pracy i pamiętaj o przestrzeganiu regularnych przerw na odpoczynek. Zmierzenie wydajności w tym zawodzie jest praktycznie niemożliwe, ale dzięki wdrożeniu kilku prostych zasad możesz w szybkim czasie przyczynić się do zwiększenia swojej efektywności.

Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/projektowanie-w-ux-to-nie-wszystko-co-jeszcze-sie-liczy 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.