Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak napisać dobre CV?

  • Dodano: 2021-01-28 06:00, aktualizacja: 2021-01-29 08:59

CV to dokument, który może albo Ci bardzo pomóc, albo zaszkodzić. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że od jednej strony dokumentu tak wiele zależy? To proste! By przykuć uwagę rekrutera masz zaledwie kilka sekund. Jeżeli Twoje CV nie będzie przejrzyste, klarowne, spójne, a jednocześnie stworzone z pomysłem i adekwatnie do stanowiska, to niestety marne szanse na sukces. Sprawdź, jak napisać dobre CV! Zapraszamy do lektury.

CV to Twoja najlepsza wizytówka

Mniej niż 10 sekund – tyle czasu potrzebuje rekruter, by wstępnie przejrzeć Twoje CV. Świetnie jest zdecydowanie ułatwić mu to zadanie, a jednocześnie skupić na sobie i swojej aplikacji uwagę. Od kilku lat bardzo dobrą praktyką jest na górze strony zamieścić kilka słów o sobie (głównie dotyczące kariery). Taki wstęp nie powinien mieć więcej niż 2-3 zdania i zawierać powinien jedynie Twoje najcenniejsze umiejętności i najważniejsze sukcesy – crème de la crème dotychczasowych osiągnięć. Czytając te zdania rekruter musi od razu wyobrażać sobie, jakie korzyści dla firmy przyniesie zatrudnienie Ciebie. Jeżeli uda Ci się stworzyć taki wstęp, to zaproszenie na rozmowę będzie już tylko kwestią czasu.

Odpowiednia budowa i wygląd CV – klucz do sukcesu

Uporządkowane i przejrzyste CV, w którym na pierwszy rzut oka widać kim jest dana osoba, co sobą reprezentuje i co może dobrego przynieść dla firmy to marzenie każdego rekrutera. Otrzymując takie CV wiedzą, że nie trzeba już szukać dalej. Twoim zadaniem jest sprawić, by takie właśnie było Twoje CV. Pamiętaj, że nie liczy się tylko treść, ale także odpowiedni i jednakowy w całym dokumencie rodzaj czcionki, zachowanie tych samych wielkości w przypadku tych samych części tekstu (nagłówków, wypunktowań itp.) oraz regularne odstępy. Ważny jest też odpowiedni układ oraz podział. 

Pamiętaj! Wszystko to ma wpływ na odbiór Twojego CV, dlatego tak ważne jest przygotowanie CV, które będzie urzekać nie tylko treścią, ale także formą. Dobrze jest skorzystać z dedykowanych narzędzi, które Ci to ułatwią. Użyj rewelacyjnego kreatora CV, stwórz doskonałe CV i zdobądź swoją pracę marzeń.

Wymagane i absolutnie niezbędne elementy CV

  • Dane osobowe – imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, miejsce zamieszkania oraz opcjonalnie data urodzenia.
  • Doświadczenie zawodowe – nazwa i czas zajmowanych stanowisk (od aktualnego), wypunktowanie/krótki opis najważniejszych obowiązków i dziedzin odpowiedzialności, wyszczególnienie dziedzin/stanowisk szczególnie istotnych dla potencjalnego pracodawcy.
  • Wykształcenie – etapy edukacji w odwróconej chronologii; w przypadku posiadania wykształcenia wyższego – z pominięciem szkoły średniej.
  • Języki obce – znajomość oraz poziomy zaawansowania (w klasyfikacji CEFR oraz opisowo, również z wyszczególnieniem na poszczególne obszary komunikacji).
  • Umiejętności – twarde i miękkie kompetencje, cechy wyróżniające na tle ewentualnej konkurencji.
  • Szkolenia/kursy/certyfikaty – umiejętności potwierdzone dokumentami.
  • Zainteresowania – autentyczne hobby, konkretny obszar zainteresowań (zamiast ogólników).
  • Klauzula o ochronie danych osobowych – aktualna i zgodna ze wzorem, jakiego wymaga rekruter/pracodawca.

Zdjęcie w CV – garść praktycznych wskazówek

Na wstępie warto podkreślić, że oczywistym jest fakt, że rekruter nie powinien oceniać Twojej aplikacji na podstawie zdjęcia, choć doskonale zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy tylko ludźmi i pierwsze wrażenie często rzutuje na dalsze postrzeganie. To, czy chcesz dodać do CV zdjęcie czy nie, zależy tylko od Ciebie. Jeśli już się na to zdecydujesz, to warto pamiętać, by zdjęcie było aktualne, zrobione najlepiej na neutralnym tle i odpowiadało stanowisku, na jakie aplikujesz. 

Wysyłasz CV do międzynarodowej korporacji lub firmy z branży finansowej? Postaw na profesjonalne zdjęcie w eleganckim lub pół eleganckim stroju (smart casual). Chcesz odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę animatorki zabaw dla dzieci lub sprzedawcy w młodzieżowym sklepie? Tu możesz pozwolić sobie na większą swobodę, jednak i w tym wypadku należy pamiętać, by na zdjęciu wyglądać schludnie. 

Luki w CV – niech będą atutem

Nie bój się mówić o przerwach w zatrudnieniu. Nikt nie powiedział, że człowiek powinien cały czas pracować, jednak dobrze jest wyjaśnić istniejącą lukę w CV, głównie po to by nie prowokować niepotrzebnych domyśleń. Jeśli poświęciłeś rok na podróże, studia podyplomowe, kurs doszkalający, czy np. własny projekt, to naprawdę warto o tym wspomnieć. Dodatkowo dobrze jest wypunktować, jakie nowe umiejętności dał Ci czas bez zatrudnienia.

Kłamstwa w CV

Nie da się ukryć, że kłamstwo ma krótkie nogi i przez to, bardzo szybko może wyjść na jaw – dobrze jeżeli stanie się to w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, a nie po zatrudnieniu. Staraj się bardziej uwypuklać swoje atuty i ewentualne korzyści, które możesz przynieść dla firmy bez jednego z wymagań (np. znajomości języka na odpowiednim poziomie, czy minimalnego stażu na danym stanowisku) niż uciekaj się do kłamstw. Powodzenia!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.