Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak wygląda wizyta u alergologa

  • Dodano: 2022-04-13 09:00

Alergie to zmora cywilizacji XXI wieku, na które cierpi coraz większy procent populacji. Wynika to z czynników środowiskowych i raczej mało prawdopodobne jest to, aby w najbliższym okresie liczba alergików zaczęła spadać. Alergia może pojawić się w okresie dziecięcym, ale wiele osób dowiaduje się o niej już jako osoby dorosłe. Wyróżniamy alergie pokarmową, kontaktową i wziewną, a diagnozowaniem i leczeniem każdej z nich zajmuje się lekarz alergolog. Jak przebiega wizyta u alergologa i czy różni się czymś od standardowego badania lekarskiego?

Jak trafić do gabinetu alergologicznego?

Najczęściej do alergologa trafiamy na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego. Powodem wizyty u lekarza tej specjalizacji mogą być m.in. problemy z oddychaniem, objawy skórne albo problemy żołądkowe. Po zebraniu wywiadu, lekarz rodzinny wystawia odpowiednie skierowanie, które jest podstawą do udania się do specjalistycznej poradni. 

Alergolog przyjmuje również bez skierowania (prywatnie), jeśli uznasz, że Twoje objawy wykazują znamiona alergii, możesz udać się bezpośrednio do specjalisty alergologa.

Kim jest alergolog i czym się zajmuje?

Alergia jest następstwem działania alergenów, czyli środowiskowych antygenów wpływających na ciało osoby chorej, wywołując reakcję alergiczną. Jeżeli chcemy walczyć z alergią udajemy się lekarza specjalizującego się w leczeniu alergii, czyli alergologa. Pamiętaj, że alergia to nie tylko gorszy komfort życia, ale również realne zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia.

Zadaniem alergologa jest zdiagnozowanie czynników alergicznych i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wśród najpopularniejszych chorób leczonych przez alergologa znajdują się:

  • astma alergiczna,
  • pokrzywka,
  • zapalenia spojówek, ucha, zatok,
  • katar sienny,
  • kaszel alergiczny

Na badania powinny wybrać się wszystkie osoby, którym towarzyszą objawy łzawienia oczu, wodnistego kataru, duszności, biegunki, wysypki czy świąd nosa.

Jak wygląda wizyta u alergologa?

Podobnie jak wizyty u lekarzy wielu innych dziedzin medycyny, tak i w tym wypadku wizyta zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu chorobowego. Lekarz zadaje pytania, które mają nakierować go na wykrycie określonej grupy alergenów.

Na wizytę warto zabrać wszelkie badania wykonywane w ostatnim czasie, bardzo pomocne mogą okazać się badania krwi: morfologia oraz IgE całkowite. Dobrze jest również przygotować listę przyjmowanych leków oraz pytań, które chcemy zadać lekarzowi.

Po zapoznaniu z dokumentacją chorobową, lekarz przystępuje do badania pacjenta. Dokładnie ogląda ciało w celu wykrycia zmian skórnych oraz oceny kondycji skóry. W przypadku problemów z oddychaniem - pacjent jest również osłuchiwany.

Alergolog po przeprowadzonym wywiadzie, badaniach podstawowych i/lub specjalistycznych może postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak nie zawsze diagnoza jest możliwa na pierwszej wizycie. W leczeniu alergii bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie alergenów i ich eliminacja z życia pacjenta.  W związku z tym pacjent może spodziewać się skierowania na konkretne badania lub testy alergiczne. 

Czy alergia jest dziedziczna?

Odpowiedzmy jeszcze na jedno z często zadawanych pytań - czy alergia jest dziedziczna? Badania wykazują istotny związek pomiędzy tym, czy rodzice mają alergię, a tym, jakie jest ryzyko, że dziecko ją odziedziczy. W przypadku dwójki rodziców chorych na alergię ryzyko wystąpienia alergii u dziecka to nawet 60%. Jednak należy zaznaczyć, że nawet dziecko mające rodziców bez alergii może na nią zachorować. Wpływ na to mają przede wszystkim czynniki środowiskowe.

Jeżeli na Twoim ciele pojawiły się zmiany skórne albo wiosną masz problem z łzawiącymi oczami i ciągłym katarem, to warto przemyśleć wizytę u alergologa. Osoby ze Śląska mogą wybrać poradnię alergologiczną POST MEDICAL z Rudy Śląskiej, w której pracują doświadczeni alergolodzy. Zachęcamy do dbania o swoje zdrowie i regularnego badania się!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Liza

    W sumie wiem, że mam alergię na kurz, ale u alergologa jeszcze nie byłam, bo Roomba i oczyszczacz powietrza dobrze sobie z nim radzą i prawie nie mam kurzu w domu. Ale dobrze wiedzieć jak to wygląda, może kiedyś przyda mi się ta wiedza

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.