Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak zadbać o skórę zimą? Na ten temat rozmawiamy z dermatolog z Rudy Śląskiej

  • Dodano: 2019-01-25 14:00

W czasie zimy nasze włosy i skóra szczególnie narażone są na podrażnienia. Co zrobić, aby cieszyć się lśniącymi włosami i odżywioną skórą? Na te pytania odpowie dermatolog z Rudy Śląskiej - dr n. med. Ewa Koczy-Baron z Centrum Medycznego POST MEDICAL.

O podrażnienia skóry zimą nietrudno. Dlaczego?

Zima jest to szczególna pora roku, gdzie mamy do czynienia z wahaniami temperatur, z mrozem, wiatrem oraz ze śniegiem. Naszej skórze w tych warunkach nie jest łatwo. Czynniki te mają negatywny wpływ na skórę, doprowadzają do jej przesuszenia, utraty wody czy różnego rodzaju podrażnień. Szczególnie w tym okresie muszą uważać osoby z cerą naczyniową czy wrażliwą. Ciągłe zmiany temperatury u osób z cerą naczyniową powoduje na zmianę rozszerzenie naczynek oraz ich zwężenie. Często pojawiają się także nowe.

Co grozi nam, gdy nie zadbamy odpowiednio o skórę w zimie?

O skórę należy dbać przez cały rok, jednak zimą szczególnie. Pod wpływem różnych czynników takich jak np. zmiana temperatury, mróz u osób, które wcześniej nie miały problemów ze skórą, mogą się pojawić popękane naczynka czy rumień. U osób, które już mają cerę naczynkową, mogą zaostrzyć się zmiany. Wahania temperatur powodują przesuszenie skóry, w efekcie świąd, oraz podrażnienia. Należy pamiętać, że w tym okresie jesteśmy narażeni na znaczną utratę wody ze skóry.

Jak dbać o skórę twarzy w zimie? Jakie kosmetyki stosować zimą?

Częstym błędem popełnianym przez pacjentów jest stosowanie tych samych kremów przez cały rok. Zimą nie należy stosować kremów nawilżających. Zawarta w nich woda po kontakcie z niską temp. po prostu zamarza i niestety uszkadza naszą skórę od środka. Zimą należy stosować kremy natłuszczające, takie, które w swoim składzie zawierają np.: wazelinę, oliwę z oliwek, wosk pszczeli czy parafinę, kremy z ceramidami z kwasami tłuszczowymi, z kwasem hialuronowym. Pamiętajmy o kremach, które łagodzą już zaistniałe podrażnienia, czyli takie, które zawierają np. olejek z drzewa herbacianego, aloes, czy wyciąg z zielonej herbaty. Przy wyborze kremu zwracamy uwagę na to, jaką mamy cerę, jeżeli tłustą to lepiej wybierzmy emulsje, jeżeli cerę suchą to możemy się zdecydować na krem tłusty, gęsty.

Zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby nie wysuszać skóry, zrezygnować z mycia jej zwykłym mydłem, wybierać żele, płyny micelarne, czy mleczka. Nie zapominajmy, że kremy do twarzy nawet te, których używamy zimą, powinny zawierać filtry UV. Podczas przebywania w mieście wystarczą niskie filtry SPF 10, SPF 15, jeżeli jesteśmy w górach, to musimy zaopatrzyć się w filtry SPF 30, a nawet SPF50. Zimą nie musimy rezygnować z naszych kremów przeciwzmarszczkowych, tylko używajmy ich raczej wieczorem, w nocy skóra najbardziej się regeneruje.

Pamiętajmy o naszych ustach. Pozbawione są one gruczołów łojowych, wiec nie ma ich co chronić i skóra w tej okolicy bardzo szybko ulega wysuszeniu. Aby temu zapobiec, smarujmy je specjalnymi balsamami, takimi, które zawierają m.in. masło Shea oraz odpowiedni filtr przeciwsłoneczny. Jeżeli dojdzie do przesuszenia ust, możemy zastosować różnego rodzaju peelingi zawierające np. naturalne oleje czy cukier.

Stosowanie balsamów do ciała, olejków jest bardzo ważne, ponieważ odbudowują nasz płaszcz ochronny skóry, który jest zniszczony w trakcie zimy. Unikajmy peelingów gruboziarnistych do ciała, zastąpmy je peelingami cukrowymi, a na twarz stosujmy peelingi enzymatyczne.

Czy dieta też ma wpływ na naszą skórę?

To, co jemy, ma wpływ na to, jak wyglądamy. Jeżeli chcemy mieć twarde paznokcie, lśniące włosy czy jędrną skórę to nasza dieta powinna być bogata w witaminy szczególnie witaminy A, E oraz z grupy B i minerały.

  • Wit A odpowiednio nawilża naszą skórę, regeneruje, zapobiega rogowaceniu, obecna jest w papryce, pomidorach i żółtych owocach.
  • Wit E - chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami, wzmacnia naczynia krwionośne, a znajduje się w kapuście, brukselce, migdałach.
  • Wit B3 poprawia koloryt, ukrwienie skóry, a obecna jest m.in. w wątróbce, orzechach, warzywach strączkowych.
  • B6 reguluje wydzielanie gruczołów łojowych, zapobiega wypadaniu włosów, a jest obecna w bananach i groszku.
  • B9 regeneruje skórę i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Jest obecna w fasolce szparagowej i szpinaku.

Jeżeli chodzi o minerały, to najważniejsze są cynk, miedz, wapń, żelazo, selen i magnez.

  • Cynk jest odpowiedzialny za jędrność skóry, koloryt, pracę gruczołów łojowych, jego brak powoduje łamliwość paznokci i włosów. Jest obecny w owocach morza i kaszach.
  • Brak magnezu skutkuje łamliwością paznokci i wypadaniem włosów, Jest obecny w kaszach, kakao i gorzkiej czekoladzie.
  • Miedź odpowiada za barwę włosów i skóry. Potrzebna jest do syntezy kolagenu I elastyny. Jest obecna w chlebie pełnoziarnistym I żółtym serze.
  • Selen chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami i opóźnia proces starzenia. Jest obecny w chudym mięsie i rybach.
  • Wapń jest odpowiedzialny za twardość paznokci, znajdziemy go w mleku i jogurtach.
  • Gdy brakuje żelaza, to cera traci swój kolor, wypadają włosy i łamią się paznokcie. Jest obecna w czerwonym mięsie.

Białko jest niezbędne do produkcji i odnowy komórek. Nienasycone kwasy tłuszczowe to kolejny niezbędny składnik naszej diety, odpowiednio nawilżają skórę, dbają o jej prawidłowe napięcie, są obecne min w tuńczyku, makreli. Nie zapominajmy o odpowiedniej ilości wody, którą pijemy w ciągu dnia.

Kto najbardziej narażonych jest na niekorzystne wpływy atmosferyczne zimą?

Osoby, które posiadają cerę wrażliwą, naczynkową, chorujące na trądzik różowaty, Atopowe Zapalenie Skóry, małe dzieci oraz osoby starsze.

Kiedy powinniśmy się wybrać do lekarza?

Gdy skóra boli, swędzi, piecze, pojawiły się różnego rodzaju zmiany, których nie zaobserwowaliśmy wcześniej. Im wcześniej udamy się do lekarza, tym szybciej można wprowadzić odpowiednie leczenie oraz pielęgnację. Czasami domowe sposoby mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Dłonie najbardziej narażone są na skutki mrozu. Jak o nie zadbać?

Dłonie powinniśmy smarować po każdym myciu i przed wyjściem z domu, kremy powinny być natłuszczające o gęstej konsystencji. Jeżeli nasze dłonie są bardzo przesuszone, to możemy na noc zastosować preparaty z różnymi olejkami np. makadamia oraz rękawiczki bawełniane.

Czy równie ważne jest dbanie o włosy? W jaki sposób możemy zadbać właśnie o włosy?

Czynniki atmosferyczne i noszenie czapki nie pomagają. Raz mamy włosy przesuszone, ponieważ mróz powoduje, że nasze gruczoły łojowe pracują wolniej i nie wydzielają odpowiedniej ilości łoju, wtedy należy używać odpowiednich szamponów nawilżających, micelarnych, kojących również owłosioną skórę, głowy, odpowiednich odżywek, które zawierają np. olejek arganowy. Nasze włosy są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia, często wypadają.

Gdy nosimy grube czapki, to nasze gruczoły pracują bardzo intensywnie, włosy się przetłuszczają. Stosujmy preparaty przeznaczone do częstego stosowania, odpowiednie odżywki, lekkie balsamy, nie stosujmy preparatów z olejkami, bo jeszcze bardziej przetłuszczą włosy. Nadmiar łoju powoduje zatkanie mieszków włosowych, a włosy tracą sprężystość i połysk. Zimą częściej występuje łupież, należy stosować wtedy odpowiednie preparaty przeciw łupieżowe.

Dziękujemy za rozmowę.


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również