Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy? Sprawdź!

 • Dodano: 2022-01-04 12:45

"Aby zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności, w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, wprowadziliśmy dodatek osłonowy. Jest to realne wsparcie dla obywateli, na które przeznaczone zostaną ponad 4 mld zł" – podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister zaznaczyła, że wsparciem objętych zostanie blisko 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwach jednoosobowych lub 1500 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. W dokumencie należy udokumentować dochód gospodarstwa domowego.

Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

Ustawa dot. dodatku osłonowego opublikowana

"Dołożyliśmy wszelkich starań, aby to ogromne wsparcie jak najszybciej trafiło do budżetów polskich gospodarstw domowych" – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ustawa z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym została opublikowana dziś, 3 stycznia 2022 r., w Dzienniku Ustaw. Kolejnym krokiem było podpisanie dzisiaj przez Ministra Klimatu i Środowiska rozporządzenia ws. wzoru wniosku.

Rusza infolinia

"Od 4 stycznia 2022 r. będzie czynna specjalna infolinia dla samorządów dot. dodatku osłonowego. Pod numerem +48 22 369 14 44 dzwoniący otrzymają profesjonalną pomoc w dni robocze – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00" – poinformowała minister Moskwa.

Kompleksowe informacje na temat wsparcia znajdują się także na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego:

 • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
 • Gospodarstwo 2-3-osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
 • Gospodarstwo 4-5-osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
 • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

*Kwota dofinansowania uzależniona będzie od źródła ogrzewania.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.


Źródło: Redakcja / Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • Tola

  Dodatek osłonowy tylko dla delikwentów po dziesiątej dawce zabójczego specyfiku .

 • cdn

  Coś tu nie gra. Gaz z Rosji do końca 2022 jest po nie zmienionej cenie. Rosja wbrew temu co mieli propaganda wywiązuje się ze wszystkich kontraktów. Magazyny wg rządu pełne. Kontrakt długoterminowy z USA podpisany na tańszy wg rządu gaz niż z Rosji. Chwalili się, że uniezależnili się od rosyjskiego drogiego gazu (np. Naimiski w TV). Wygrali spór z Gazpromem. Skąd wiec te podwyżki? Dlaczego np. USA nie obniży ceny gazu tylko ma to robić Putin? Skoro jesteśmy niezależni to dlaczego wciąż wycie o NS2? Cóż wyborcy PIS wszystko łykną. Putin winny!

 • olo

  Najpierw podnoszą ceny a potem "dają" dodatki ! Skoro wprowadzili gospodarkę centralnie sterowaną to niech poprostu obniżą ceny!

 • Megi

  Gdzie można złożyć wniosek online?

 • Onik

  A ci którzy na to wszystko pracują i mają coraz gorzej już nie bawem będą jedli tynk ze ściany... dla klasy pracującej niema nic w tym kraju najlepiej zrobić 4 dzieci i nie pracować resztę dostanie się za darmo.

 • Megi

  Informacja jest ale możliwości złożenia wniosku przez internet nie ma...

 • platforma ePUAP

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.