Obowiązek usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych

Czas czytania: 3 min.

Przypomnienie o obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych. Zadbaj o bezpieczeństwo – właściciele i zarządcy muszą monitorować dachy i inne elementy budynków w związku z prognozowanymi opadami.

Przypomnienie o obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych

W związku z prognozowanymi opadami śniegu w nadchodzących dniach, Miasto Ruda Śląska przypomina o obowiązkach właścicieli, zarządców i administratorów budynków w zakresie usuwania śniegu oraz lodu z dachów i innych elementów budowlanych. Działania te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno użytkownikom budynków, jak i przechodniom.

Usuwanie śniegu z dachów i innych elementów budynku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciele lub zarządcy obiektów budowlanych są zobowiązani do monitorowania stanu pokrywy śnieżnej lub lodowej, która może gromadzić się na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach oraz innych elementach budowlanych. W przypadku, gdy zalegający śnieg lub lód stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia, konieczne jest podjęcie działań mających na celu usunięcie zagrożenia.

Potencjalne zagrożenia związane z zalegającym śniegiem i lodem

Nagromadzenie śniegu i lodu na dachu może stanowić poważne zagrożenie, w tym:

  • Nadmiar masy, który może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji dachu.
  • Sople lodowe i nawisy mogące spaść na przechodniów, powodując urazy.
  • Oblodzenie powierzchni może utrudniać dostęp do obiektów lub prowadzić do wypadków.

Właściciele i zarządcy obiektów mają obowiązek niezwłocznie podjąć działania w celu usunięcia nadmiaru śniegu, lodu i sopli, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania budynku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub potrzeby pomocy, mieszkańcy mogą skontaktować się z dyżurnym Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Ruda Śląska pod numerem 800 158 800.

Justyna Dudek
Źródło: UM Ruda Śląska

Komentarze (2) DODAJ

W punkt :)
kółeczko
Magistrat to niech przypomni sobie, że ma obowiązek usuwania śniegu z chodników na terenach miejskich.
mieszczuch

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe