Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Każdy mo swojego ptoka, czyli śląskie hobby” – to hasło Nocy Muzeów w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2024-05-19 11:00

"Każdy mo swojego ptoka, czyli śląskie hobby” – to hasło tegorocznej Nocy Muzeów, która odbyła się wczoraj w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. W tegorocznej Nocy Muzeów wzięło również udział Muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej działające przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Kochłowicach, oraz Towarzystwo Miłośników Orzegowa. 

Noc Muzeów 2024 w Rudzie Śląskiej

W Muzeum Miejskim tegoroczna Noc Muzeów rozpoczęła się otwarciem wystawy czasowej "Każdy mo swojego ptoka, czyli śląskie hobby". Następnie odbyły się wykład dr hab. Doroty Świtały-Trybek oraz występ Ślązaka Roku 2007 Norberta Klosy. Później odbył się występ Edwarda Jona - laureata konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku w 2008 r. i muzykowanie na akordeonie i opowieści Józefa Osmendy o kolekcji akordeonów. O swojej pasji ornitologicznej opowiedział także Marek Faber z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza oraz zaprezentował fotografie. Nie zabrakło też koncertu Grzegorza Płonki oraz Orkiestry Dętej KWK „Pokój” pod batuta Jacka Kampy.

W tym samym czasie wiele atrakcji czekało na odwiedzających także w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie zostały ustawione stanowiska prezentujące tradycyjne i współczesne hobby z udziałem twórców ludowych. W placówce odbyły się także warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży oraz pokaz walki zapaśniczej zawodników ZKS "Slavia" Ruda Śląska. Z kolei o godz. 19.30 rozpoczęła się nauka gry w skata, czyli warsztaty prowadzone przez członków Polskiego Związku Skata Okręgu Zabrze.

Atrakcji nie zbrakło też w muzealnym "etnołogródku". Można było dowiedzieć się ciekawostek związanych z działalnością śląskich hobbystów takich jak: hodowcy gołębi i kanarków, działkowców i kolekcjonera rowerów. Nie zabrakło też ekspozycji zabytkowych rowerów, kącika gier i zabaw dla dzieci oraz atrakcyjnej niespodzianki, a także prezentacji dawnych sprzętów  gospodarskich.

- Impreza zgromadziła ludzi z pasją, rękodzielników oraz artystów, którzy chętnie dzielili się z uczestnikami swoimi pasjami, odkrywali sekrety zainteresowań i zaprezentowali perły swych kolekcji. Do magazynów sięgnęli także rudzcy muzealnicy, prezentując podczas otwarcia wystawy eksponaty dokumentujące rozmaite hobby. Nie zabrakło też koncertów, warsztatów dla dzieci i dorosłych, prezentacji gry w skata, zajęć w "etnołogródku" i wielu innych atrakcji – mówił Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Noc Muzeów organizowana przez Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej we współorganizacji z I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza objęta została dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Noc Muzeów w Kochłowicach i Orzegowie

W tegoroczną Noc Muzeów włączyło się również m.in. Towarzystwo Miłośników Orzegowa, organizując spotkanie, w trakcie którego poprzez projekcję multimedialną przybliżone zostały życiorysy osób spoczywających na starym cmentarzu parafialnym.

Dzień wcześniej - 17 maja w III Liceum Ogólnokształcące w Kochłowicach w ramach Nocy Muzeów można było zwiedzić wystawę stałą, oraz wykonać pamiątkowe fotografie w fotobudce, a na najmłodszych czekały różne niespodzianki. 

Warto wspomnieć, że na terenie placówki od lat działa przyszkolne Muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej, nauczycielki historii, dzięki której zaangażowaniu powstało to miejsce. „Pela”, bo tak ją nazywano, była założycielką szkolnej Izby Pamięci i Tolerancji. Do zbierania eksponatów mających związek z historią, głównie Rudy Śląskiej, zachęcała swoich uczniów, ale część z nich zdobywała sama. Eksponaty zaczęto gromadzić w 1969 roku.

Europejska Noc Muzeów 

Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również