Wiadomości z Rudy Śląskiej

Majówkę spędzają w Muzeum Historii Polski Ludowej [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2024-05-01 18:00

1 maja Muzeum Historii Polski Ludowej po raz czternasty otworzyło dla zwiedzających swe podwoje. W budynku XIX-wiecznej obory powstała nowa sala wystawiennicza, a w niej "Galeria Plakatu".

Wielkie otwarcie nowego sezonu w Muzeum Historii Polski Ludowej 

Od 1 maja można ponownie zwiedzać Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej. Rudzka placówka zainaugurowała dzisiaj czternasty sezon działalności. W tym roku na zwiedzających czekają nowe atrakcje m.in.: Galeria Plakatu, czy saturator.   

- To już trzynaście lat działalności Fundacji Minionej Epoki. To właśnie 13 lat temu - 4 czerwca - wystawą "Zaczynamy od końca" uruchomiliśmy działalność naszego Muzeum. Ratujemy ten XIX-wieczny folwark od kilkunastu lat po to, żeby nasze Muzeum mogło się rozrastać. Mamy nadzieję, że od 1 maja to miejsce, w którym tworzymy "Galerię Plakatu" i całe Muzeum, stanie się przestrzenią, która będzie gościnna dla wszystkich, którzy tu przyjadą - mówiła Monika Nizioł - Prezes Zarządu Fundacji Minionej Epoki. 

Podczas uroczystego otwarcia dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji m.in. koncert piosenki epokowej w wykonaniu Śląskiej Sceny Młodych oraz zabawy terenowe zorganizowane przez Hufiec Ruda Śląska. 

Muzeum PRL-u powstało w 2010 roku

Muzeum PRL-u powstało na miejscu folwarku Dwór Nowa Ruda, który stworzyła w 1890 roku rodzina von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zamknięciu PGR-ów folwark popadał w coraz większą ruinę, do momentu, gdy przeszedł w ręce prywatne. W ciągu kilku lat miejsce zostało odbudowane i przekształcone w Muzeum PRL-u, do którego trafiały różne przedmioty z okresu od 1944 do 1989 roku. w 2023 roku placówka zmieniła nazwę z Muzeum PRL-u na Muzeum Historii Polski Ludowej. 

Prowadzi je Fundacja Minionej Epoki, która w ubiegłym roku fundacja została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. 

Co można oglądać w Muzeum? Przede wszystkim ekspozycje przedstawiające wnętrza mieszkań i sklepów w latach 1945-1989. Przygotowano także coś dla miłośników motoryzacji – jedna z wystaw prezentuje motoryzacyjne perełki z tego okresu. Można także zwiedzić Galerię Malarstwa Socrealistycznego, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć 30 kopii malarskich największych dzieł z kolekcji Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kopie zostały wykonane przez Tatianę Talipową pod okiem profesora Romualda Kołodzieja. Atrakcją wartą uwagi jest także Park Pomników, który ciągle powiększa się o nowe eksponaty. Do największych należy warszawski Pomnik Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej czy 4-tonowy Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej ze Strzelec Opolskich.

Poza standardowym zwiedzaniem w placówce można organizować lekcje historii, a także np. sesje zdjęciowe czy imprezy okolicznościowe. Muzeum Historii Polski Ludowej znajduje się przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Placówka jest czynna sezonowo, od 1 maja do 30 września, od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. W tym roku bilet normalny kosztuje 25 złotych, a ulgowy 20 zł. Dzieci do 6. roku życia zwiedzają bezpłatnie.

Majówkę spędzają w Muzeum Historii Polski Ludowej [ZDJĘCIA]

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również