Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy na dworcu w Chebziu już w pełni funkcjonować będzie biblioteka?

  • Dodano: 2019-06-14 06:15, aktualizacja: 2019-06-14 06:38

Do końca września w zrewitalizowanym budynku dworca w Rudzie Śląskiej - Chebziu już w pełni powinna funkcjonować biblioteka.

Miasto rozstrzygnęło przetarg na wyposażenie Stacji Biblioteka w niezbędne meble, a także sprzęt audio–wizualny. Czytelnicy oprócz wygodnych foteli do dyspozycji będą mieli m.in. dwie komfortowe kabiny akustyczne, w których czas spędzony na lekturze nie zostanie zaburzony przez żadne dźwięki.

Koszt umeblowania i urządzenia pomieszczeń wyniesie ponad 1,1 mln zł

Ponad połowę tej sumy stanowić będzie dofinansowanie ze środków unijnych.

Rewitalizacja zabytkowego budynku dworca w Chebziu zakończyła się pod koniec grudnia 2018 r. Do tego, żeby w pełni to miejsce mogło funkcjonować jako biblioteka, potrzebne jest niezbędne wyposażenie odnowionej przestrzeni. Dlatego musieliśmy ogłosić oddzielny przetarg na zakup mebli i potrzebnego sprzętu, który w ponad połowie sfinansujemy z pieniędzy unijnych – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

W głównej mierze instalowane wyposażenie stanowić będą meble biblioteczne oraz biurowe. Pojawią się nowe przesuwne regały na książki, a także fotele oraz pufy dla czytelników, którzy na miejscu będą chcieli skorzystać z książek lub czasopism.

Hitem będą dwie mobilne kabiny akustyczne

Będą to przeszklone kabiny, gdzie będzie można wygodnie usiąść oraz odseparować się od wszelakich dźwięków i w zupełnej ciszy zagłębić się w lekturze, czy to czytanej, czy też w wersji audio - zdradza Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

Ponadto część meblową zamówienia uzupełnią m.in. biurka, krzesła, stoliki i regały.

Oprócz nowych mebli na Stacji Biblioteka zainstalowany zostanie także sprzęt audiowizualny. Przede wszystkim chodzi tu o wyposażenie sali animacyjnej, gdzie zainstalowana zostanie scena wraz z nagłośnieniem, projektory oraz ekran.

Sprzęt ten będzie mobilny, co pozwoli na organizację wydarzeń także w plenerze, np. w znajdującym się na zewnątrz budynku dworca bibliogrodzie – tłumaczy dyrektor rudzkiej biblioteki.

Wszystkie prace związane z umeblowaniem i montażem sprzętu audio-wizualnego powinny się zakończyć do końca wakacji.

Już w sierpniu chcielibyśmy w pełni korzystać z sali animacyjnej, natomiast uruchomienie biblioteki planujemy na koniec września – zapowiada Krystian Gałuszka.

Docelowo znajdzie się tu wypożyczalnia ogólna, mediateka, wypożyczalnia historyczna, kawiarnia/czytelnia oraz galeria Fermata Godula. Co istotne, po przeniesieniu siedziby biblioteki do byłego budynku dworca w Chebziu w dotychczasowej siedzibie w Wirku nadal funkcjonować będzie wypożyczalnia dla dorosłych oraz dla dzieci.

Ten księgozbiór będzie cały czas dostępny, aż do momentu otwarcia budynku centrum informacji na zabytkowym osiedlu Ficinus, gdzie docelowo przeniesione zostaną  te dwie wypożyczalnie – wylicza Krystian Gałuszka.

Kompleksowa rewitalizacja byłego budynku dworca w Chebziu zakończyła się z końcem 2018 r.

Prace polegały przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji. W budynku są też pomieszczenia dla pracowników biblioteki.

Została odrestaurowana zabytkowa klatka schodowa, nitowane słupy żeliwne i ornamenty na sufitach. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne instalacje. Tak jak za dawnych lat w budynku będzie działać kawiarenka – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Prócz działalności bibliotecznej obiekt będzie spełniał dodatkowe funkcje

 Będzie m.in. głównym punktem centrum przesiadkowego w dzielnicy Chebzie.

Zainstalowaliśmy tam ogrzewanie podłogowe oraz ławki, dzięki czemu użytkownicy biblioteki, a także podróżni, mogą przebywać i korzystać z galerii bibliotecznej w komfortowych warunkach. Za budynkiem wybudowano nowy parking na kilkadziesiąt miejsc – wyjaśnia Piotr Janik.

W budynku powstały całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych.

Niewątpliwie jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca będzie „Bibliogród”.

To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku oraz w trakcie organizowanych plenerowych działań animacyjnych – informuje Krystian Gałuszka.

Koszt rewitalizacji i adaptacji dworca to ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95% dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Komentarze (5)    dodaj »

  • hanys

    pierona wy sie kcecie tam przesiodać ze cuga do banki abo ksiońżki pożycać a jo tam mioł barzij prziziymny problym - musiołech sie wyjscać a haziel zawarty!!!!

  • krysia

    dwie kabiny akustyczne? korzystanie będzie na zapisy?

  • Ela

    Można by tak od ludzi dla ludzi był by to szlachetny cel , darczyńców umieścić w złotej ramie na widocznym miejscu.

  • kwiatowe

    Kiedy na dworcu w Chebziu bedzie mozna sie wygodnie przesiasc z pociagu do tramwaju?

  • Fiko

    Spacer dobrze Ci zrobi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również