Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedyś w niemal każdej dzielnicy działał basen letni. Obecnie funkcjonuje tylko jeden

 • Dodano: 2019-08-09 12:45, aktualizacja: 2019-08-12 10:58

Orzegów, Godula, Bielszowice, Wirek czy Bykowina - w tych dzielnicach kiedyś mieszkańcy bawili się na basenach letnich. Obecnie w Rudzie Śląskiej funkcjonuje tylko jedno takie miejsce. Czy to się zmieni?

Kiedyś w niemal każdej dzielnicy naszego miasta działał basen letni. Obecnie jedynie w Nowym Bytomiu funkcjonuje letnie kąpielisko. Jak się okazuje, władze miasta nie planują w najbliższym czasie budowy kolejnego basenu letniego. Jak mówi Krzysztof Piecha - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, przede wszystkim chodzi o wysokie koszty budowy i utrzymania takiego obiektu.

- Dla przykładu modernizacja basenu przy ul. Ratowników kosztowała prawie 17 mln zł, a koszty funkcjonowania i eksploatacji w całym 2018 roku wynosiły 870 tys. zł. Warto to porównać z wpływami ze sprzedaży biletów i wynajmu pomieszczeń, które w ubiegłym roku zamknęły się w kwocie niespełna 443 tys. zł. Widać zatem, że do funkcjonowania tego typu obiektu trzeba dokładać niemałe pieniądze z miejskiej kasy - mówi Krzysztof Piecha.

Również z powodu wysokich kosztów wykonania i funkcjonowania na razie władze miasta nie zdecydowały się na budowę wodnego placu zabaw. Urzędnicy przekonują jednak, że taka inwestycja jest w planach.

- Rozważane jest jego wykonanie przy basenie letnim lub Aquadromie. Wszystko będzie zależało jednak od tego, jakie będą możliwości inwestycyjne miasta w kolejnych latach. Musimy jednak pamiętać, że czekają nas ogromne wydatki związane z budową trzeciego odcinka trasy N-S. Jest to inwestycja priorytetowa, bo dzięki niej nie tylko będzie łatwiej przemieszczać się po mieście, ale także przełoży się ona na wzrost liczby inwestorów, co widzimy po już wykonanych etapach - dodaje Krzysztof Piecha.

Warto przypomnieć, że kiedyś w niemal każdej dzielnicy naszego miasta działał basen letni. Orzegów, Godula, Bielszowice, Wirek czy Bykowina - w tych dzielnicach kiedyś mieszkańcy chętnie korzystali z wszystkich atrakcji kąpielisk. Pamiętacie je jeszcze? Zachęcamy do zobaczenia galerii zdjęć, które znajdują się w zasobach Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.


Basen w GoduliBasen w Goduli dobrze pamiętają starsi mieszkańcy. Na terenach zielonych przy ogródkach działkowych przy ul. Karola Goduli istniał kompleks basenowy z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze kilka lat temu można było dostrzec elementy niecek basenów. Dziś teren mocno zarośnięty nie ujawnia najmniejszych śladów istnienia tego wspaniałego letniego kompleksu, na którym czas spędzały dzieci, całe rodziny i pracownicy, którzy w czynie społecznym budowali basen. Kompleks zaczął upadać, kiedy połączono zakłady górnicze. W kąpielisko nie miał kto inwestować i o nie dbać. W latach 80. basen podupadł. W połowie lat 90. próbowano go "reanimować", jednak i to nie przyniosło zamierzonego efektu. Szybko został zamknięty. Na zawsze. Dziś ciężko dostać się w to miejsce z powodu bujnej roślinności porastającej teren.


Basen w Orzegowie
 Nieopodal, bo kilometr dalej, istniał kolejny letni basen. To ośrodek sportów wodnych w Orzegowie. Swój najlepszy okres przeżywał od lat 60. do lat 80. Później z podobnych powodów do tych, które dotyczą zamknięcia kompleksu w Goduli, miejsce podupadało. W latach 90. wydzierżawił basen, już w okrojonej wersji, prywatny przedsiębiorca, jednak i jemu nie udało się uratować kompleksu. Pod koniec lat 90. basen zamknięto.


Basen w Bielszowicach
Bielszowice także miały swój basen letni. W Parku Strzelnica ośrodek rekreacyjny powstał na początku lat 50. Zakończono budowę basenu, który mieścił się na dzisiejszym boisku, postawiono drewnianą muszlę koncertową. Później w latach 60. w czynie społecznym załoga kopalni wzniosła tu murowaną muszlę koncertową, powstało lodowisko, tor saneczkowy, wyciąg narciarski i kawiarnia - jej odpowiednik istnieje tam do dziś. Stoi także muszla koncertowa. Po reszcie nie ma śladu.


Basen w Bykowinie
W Bykowinie mieszkańcy raczyli się własnym basenem letnim od lat 60. Liczne szkody górnicze spowodowały, że basen zamknięto. Na terenie tym do lat 90. przedsiębiorca prowadził piwiarnię. Później kompleks całkowicie upadł. Kilka lat temu mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego zainicjowali w tym miejscu powstanie parku aktywności. Dziś na terenie dzieci bawią się na dużym placu zabaw, starsi mają do dyspozycji ławki, siłownię i grill, niebawem powstanie też boisko do piłki nożnej.


Zdebel - Wirek
Decyzję o budowie ośrodka "Zdebel” podjęto ponad 50 lat temu, w 1963 roku. Utworzono wówczas Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Zdebel przy kopalni "Wanda-Lech". W jego skład weszli przedstawiciele wszystkich rudzkich kopalń, Huty Pokój, Elektrowni Halemba oraz PSS Społem.
Historia tego letniego kompleksu także była zawiła. Przez wiele lat był to ośrodek KWK "Pokój". Później basen przejęło miasto. Zaczęły się problemy - szkody górnicze, przebiegająca autostrada, która zmniejszyła teren kompleksu, mijająca młodość basenu i brak pieniędzy na remonty. W roku 2011 basen po raz ostatni cieszył mieszkańców miasta. Później został zamknięty. Dziś miejsce to jest w rękach prywatnego właściciela, który wzdłuż działki postawił domy w zabudowie szeregowej.

Pamiętacie jeszcze inne letnie ośrodki rekreacyjne w Rudzie Śląskiej, gdzie można było się ochłodzić w ciepłe dni?

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: fot. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (48)    dodaj komentarz »

 • Wilk

  Zdebel był najlepszemu ośrodkiem mogli to remontować tak jak przystań też był basen tylko na opa zrobili schody szkoda że to już nie ma

 • andrzej Szendzielorz

  Szkoda ze slabe zdjecie z basenu w samej rudzie bo tam przeciesz byl stadion ,basen maly tor kajakowy korty teraz juz basenu niema a fajne miejsce tam bylo ,tak nie w samym miescie a takim zalesionym troche miejscu,w kazdym badz razie fajnie bylo tylko trzeba bylo by troche odnowic zrobic wiecej atrakcji itd ale miejsce na rekreacje bylo super.Teraz tylko zgliszcze no czasy kiedy niema zyskow to trzeba wszystko zamykac.Widac ten nowy ustroj dba tylko o swoje tylki a reszte spoleczenstwa ma w [...]ie ,tylko ze nie kazdego stac na wyjazdy czy w polsce albo zagraniczne.Komuna niby byla zla ale dbala o ludzi a teraz kapitalisci dbaja tylko o siebie i zyski.

  • andrzej Szendzielorz
   2020-02-04 11:04
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Jo

  A utrzymanie Straży Miejskiej?. Ponad 5 mln zł rocznie!!!. Policji i tak jest bardzo dużo w Rudzie Śląskiej. Można porównać z innymi miastami.

 • Bonek

  I już mamy kasę nie na jeden ale na dwa baseny w Rudzie Śląskiej!. Można?. Można. Jak widzę tych grubych Strażników to śmiać mi się chce. Nie ma żadnych testów sprawnościowych?.

 • Joachim

  Jo mom basyn na ogrodku mie styknie na wszystko 500+ razy6 i mopsik tyż dowo jo żyja a niy marudza jak wy tukej tera jeszcze biera auto na raty i czekom na nowe miyszkanie yno większe bo sie chcymy jeszcze bajtla klupnąć bo to sie werci zaś kasa bydzie mie sie we Rudzie miyszko super.

 • swierszcz

  haha dobre :)))) awe socjal i nie robole

 • Marek

  Nie opłaca się inwestować w basen letni z którego korzysta dziesiątki tysięcy osób w sezonie i kolejne tysiące które przychodzi poza sezonem. Na plac zabaw boisko do kosza czy najzwyczajniej posiedzieć na ławce ale opłaca się kupić piec od Huty i wkładać tam kasę hotel florianka kolejna kasa wywalona by przyjąć do pracy kolejnych urzedasow skoro jest urząd stanu cywilnego trzeba tam było zrobić żłobek stara brama Huty pokój kupiona kilka lat temu wyremontowana i stoi nasza pani rezydent i jej doradcy to jakaś porażka

 • To ja

  Kiedyś to było kiedyś, a dzisiaj to dzisiaj. Kiedyś w Rudzie świetnie prosperowały kopalnie: Halemba, Śląsk, Bielszowice, Pokój, Nowy Wirek, Walenty Wawel - które zatrudniały kilkadziesiąt tysięcy dobrze zarabiających ludzi. Świetnie prosperowała Huta Pokój. Zarówno te zakłady pracy, jak i osoby w nich pracujące zostawiały podatki w tym mieście. Dzisiaj cwaniaczki z Warszay porobili holdingi, kompanie, konsorcja w miastach wojewódzkich i co - kopalnie niszczą rudzką ziemię a podatki dostają Katowice... Samorządy było stać na wiele różnych inwestycji. Dzisiaj ustawodawca wymyślając idiotyczne przepisy daje ludziom pieniądze (wiekszość poprzez MOPS) a odbiera z budżetu Samorządu. Obecnie znowu - ulga podatkowa dla osób do 26 roku życia - super - tylko, że średnio około 20 mln zł rocznie straci na tym samorząd wielkości Rudy. Restrukturyzacja szkolnictwa - super - zapłaciły za to samorządy. Kluby sportowe - niegdyś na utrzymaniu dużych zakładów pracy - obecnie na utrzymaniu samorządu - super - tylko, że corocznie miasto wydaje miliony na te kluby. Tak więc kiedyś było inaczej, bo Miasto nie utrzymywało tyle na swoich finansowych barkach ! Wina ustawodawcy - zmieńmy przepisy, a będą znowu baseny w każdej dzielnicy.

 • a to ja

  Gościu ty chyba pracujesz w UM i jesteś zwolennikiem PO. Zmieńmy wszystko żeby było po staremu to wasze urzędnicze lewackie hasła.To se newrati.

 • Sponsor gornikow

  Tak racja gornicy teraz klepia biede.

 • Wiesiek

  Najprostsze rozwiązania zarosnij zrobić zdjęcie i otworzyć muzeum

 • Jac 1976

  Teraz to trzeba mieć filtry solary do nagrzewania i niecki z nierdzewnej blachy kiedy$ wystarczył beton

 • Popmix

  Baseny i ośrodki rekreacyjno wypoczynkowe były własnością zakładów pracy, dziś nie ma zakładów pracy i nie ma. Kto się tym opiekować czy finansować.

 • Iwona

  Powinno być więcej basenów, kiedyś na Nowym Bytomiu były 3 baseny, teraz są 2. Ludzi masa. Aż nie chce się tam jeździć. Jestem z Rudy a jeżdżę do Gliwic lub nad jezioro, gdzie jest zdecydowanie więcej miejsca. D

 • Nn

  W Kochłowicach na ,,Przystani".....

 • Nowa Mieszkanka

  Pod tym względem nie jest źle. Jest Aquadrom i Fryna. W Chorzowie nie ma ani basenu odkrytego ani kompleksu wodnego, nie kojarzę, żeby był też park wodny. Zawsze chciałoby się więcej, ale cieszmy się, że nie trzeba daleko jechać.

 • Lis

  Chorzów ma swoje problemy. Zabrze ma więcej, Bytom też, Świętochłowice mają pięknie..... Skoro panią stać na Aqua gratuluję, są jednak osoby dla których wyprawa do Halemby to spory koszt, nie wspominając o cenie biletów wejścia! Więcej empatii!

 • Nowa Mieszkanka

  Pod tym względem nie jest źle. Jest Aquadrom i Fryna. W Chorzowie nie ma ani basenu odkrytego ani kompleksu wodnego, nie kojarzę, żeby był też park wodny. Zawsze chciałoby się więcej, ale cieszmy się, że nie trzeba daleko jechać.

 • Bladius

  Nieudolna prezydent Dziedzic wszystko likwiduje by ludzie jeździli do nietrafionej inwestycji o nazwie Aquadrom

 • lina117

  A pamięta ktoś basen w Rudzie Śląskiej za mostem na starym osiedlu?

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.