Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedyś w niemal każdej dzielnicy działał basen letni. Obecnie funkcjonuje tylko jeden

 • Dodano: 2019-08-09 12:45, aktualizacja: 2019-08-12 10:58

Orzegów, Godula, Bielszowice, Wirek czy Bykowina - w tych dzielnicach kiedyś mieszkańcy bawili się na basenach letnich. Obecnie w Rudzie Śląskiej funkcjonuje tylko jedno takie miejsce. Czy to się zmieni?

Kiedyś w niemal każdej dzielnicy naszego miasta działał basen letni. Obecnie jedynie w Nowym Bytomiu funkcjonuje letnie kąpielisko. Jak się okazuje, władze miasta nie planują w najbliższym czasie budowy kolejnego basenu letniego. Jak mówi Krzysztof Piecha - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, przede wszystkim chodzi o wysokie koszty budowy i utrzymania takiego obiektu.

- Dla przykładu modernizacja basenu przy ul. Ratowników kosztowała prawie 17 mln zł, a koszty funkcjonowania i eksploatacji w całym 2018 roku wynosiły 870 tys. zł. Warto to porównać z wpływami ze sprzedaży biletów i wynajmu pomieszczeń, które w ubiegłym roku zamknęły się w kwocie niespełna 443 tys. zł. Widać zatem, że do funkcjonowania tego typu obiektu trzeba dokładać niemałe pieniądze z miejskiej kasy - mówi Krzysztof Piecha.

Również z powodu wysokich kosztów wykonania i funkcjonowania na razie władze miasta nie zdecydowały się na budowę wodnego placu zabaw. Urzędnicy przekonują jednak, że taka inwestycja jest w planach.

- Rozważane jest jego wykonanie przy basenie letnim lub Aquadromie. Wszystko będzie zależało jednak od tego, jakie będą możliwości inwestycyjne miasta w kolejnych latach. Musimy jednak pamiętać, że czekają nas ogromne wydatki związane z budową trzeciego odcinka trasy N-S. Jest to inwestycja priorytetowa, bo dzięki niej nie tylko będzie łatwiej przemieszczać się po mieście, ale także przełoży się ona na wzrost liczby inwestorów, co widzimy po już wykonanych etapach - dodaje Krzysztof Piecha.

Warto przypomnieć, że kiedyś w niemal każdej dzielnicy naszego miasta działał basen letni. Orzegów, Godula, Bielszowice, Wirek czy Bykowina - w tych dzielnicach kiedyś mieszkańcy chętnie korzystali z wszystkich atrakcji kąpielisk. Pamiętacie je jeszcze? Zachęcamy do zobaczenia galerii zdjęć, które znajdują się w zasobach Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.


Basen w GoduliBasen w Goduli dobrze pamiętają starsi mieszkańcy. Na terenach zielonych przy ogródkach działkowych przy ul. Karola Goduli istniał kompleks basenowy z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze kilka lat temu można było dostrzec elementy niecek basenów. Dziś teren mocno zarośnięty nie ujawnia najmniejszych śladów istnienia tego wspaniałego letniego kompleksu, na którym czas spędzały dzieci, całe rodziny i pracownicy, którzy w czynie społecznym budowali basen. Kompleks zaczął upadać, kiedy połączono zakłady górnicze. W kąpielisko nie miał kto inwestować i o nie dbać. W latach 80. basen podupadł. W połowie lat 90. próbowano go "reanimować", jednak i to nie przyniosło zamierzonego efektu. Szybko został zamknięty. Na zawsze. Dziś ciężko dostać się w to miejsce z powodu bujnej roślinności porastającej teren.


Basen w Orzegowie
 Nieopodal, bo kilometr dalej, istniał kolejny letni basen. To ośrodek sportów wodnych w Orzegowie. Swój najlepszy okres przeżywał od lat 60. do lat 80. Później z podobnych powodów do tych, które dotyczą zamknięcia kompleksu w Goduli, miejsce podupadało. W latach 90. wydzierżawił basen, już w okrojonej wersji, prywatny przedsiębiorca, jednak i jemu nie udało się uratować kompleksu. Pod koniec lat 90. basen zamknięto.


Basen w Bielszowicach
Bielszowice także miały swój basen letni. W Parku Strzelnica ośrodek rekreacyjny powstał na początku lat 50. Zakończono budowę basenu, który mieścił się na dzisiejszym boisku, postawiono drewnianą muszlę koncertową. Później w latach 60. w czynie społecznym załoga kopalni wzniosła tu murowaną muszlę koncertową, powstało lodowisko, tor saneczkowy, wyciąg narciarski i kawiarnia - jej odpowiednik istnieje tam do dziś. Stoi także muszla koncertowa. Po reszcie nie ma śladu.


Basen w Bykowinie
W Bykowinie mieszkańcy raczyli się własnym basenem letnim od lat 60. Liczne szkody górnicze spowodowały, że basen zamknięto. Na terenie tym do lat 90. przedsiębiorca prowadził piwiarnię. Później kompleks całkowicie upadł. Kilka lat temu mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego zainicjowali w tym miejscu powstanie parku aktywności. Dziś na terenie dzieci bawią się na dużym placu zabaw, starsi mają do dyspozycji ławki, siłownię i grill, niebawem powstanie też boisko do piłki nożnej.


Zdebel - Wirek
Decyzję o budowie ośrodka "Zdebel” podjęto ponad 50 lat temu, w 1963 roku. Utworzono wówczas Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Zdebel przy kopalni "Wanda-Lech". W jego skład weszli przedstawiciele wszystkich rudzkich kopalń, Huty Pokój, Elektrowni Halemba oraz PSS Społem.
Historia tego letniego kompleksu także była zawiła. Przez wiele lat był to ośrodek KWK "Pokój". Później basen przejęło miasto. Zaczęły się problemy - szkody górnicze, przebiegająca autostrada, która zmniejszyła teren kompleksu, mijająca młodość basenu i brak pieniędzy na remonty. W roku 2011 basen po raz ostatni cieszył mieszkańców miasta. Później został zamknięty. Dziś miejsce to jest w rękach prywatnego właściciela, który wzdłuż działki postawił domy w zabudowie szeregowej.

Pamiętacie jeszcze inne letnie ośrodki rekreacyjne w Rudzie Śląskiej, gdzie można było się ochłodzić w ciepłe dni?

Karolina BauszekKarolina Bauszek
źródło: fot. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (47)    dodaj komentarz »

 • Ziga z Wirku

  To się już nie wróci, ten klimat, możliwość odpoczynku nad wodą za 5 zl caly dzień, dziś przykro patrzeć na to co zostało ze Zdebla, tylko winnych nie ma, aquadrom to już nie to..

 • Mieszkanec

  Basenów nie będzie fontann nie będzie doputy żądzi w naszym mieście ta sama klika nic się nie zmieni . Miasto popada w ruinę tylko prywatne interesy się liczą..W wielu miastach rozwija się transport szynowy a u nas tory się zwija, autobusy z epoki kamienia łupanego, drzewa się wycina a o posadzone nie dba i wysychaja

 • Mario

  Jeden basen na tyle ludzi.MASAKRA I WSTYD

 • Aaaaa

  Basen na Orzegowie z przystanią kajakowa rewelacyjny:)))

 • Adolf

  Basenu nie będzie bo bardziej opłacalne miastu jest sprzedanie działek deweloperom. Tyle w temacie.

 • XXX

  A basen na KS Slavia

 • karlus wspominajacy Slawia.

  Ja tam było elegancko,ajakie fajne panny tam były,gerda gita lola gryjta hajdla,wiesia,samelale ze slawi.

  • karlus wspominajacy Slawia.
   2019-08-09 23:04
  • Ocena:
  • odpowiedz

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.