Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kochłowickie ulice będą miały nowe oświetlenie

 • Dodano: 2018-08-03 14:15

Przy kochłowickich ulicach Xawerego Dunikowskiego, Jacka Malczewskiego, ks. Ludwika Tunkla, Józefa Pordzika oraz Józefa Chełmońskiego modernizowane będzie oświetlenie.

Rudzki magistrat rozstrzygnął właśnie przetarg w tej sprawie. Przekazanie terenu budowy planowane jest na ostatni tydzień sierpnia br. Od tego czasu na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 60 dni. Jej koszt to ponad 546 tys. złotych.

Na osiedlu złożonym ze wspomnianych ulic zdemontowanych zostanie 58 słupów betonowych, pojawi się zaś 57 słupów aluminiowych z 60 wysięgnikami i energooszczędnymi oprawami typu LED.

W ramach inwestycji demontowane będą betonowe słupy oświetleniowe, które aktualnie są w złym stanie technicznym i zagrażają bezpieczeństwu zarówno pieszych, jak i poruszających się pojazdów. W ich miejsce zabudowane zostaną słupy aluminiowe – zapowiada Marcin Lis z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. – Układ latarń się nie zmieni – dodaje.

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie też przetarg na wymianę latarń w Halembie, przy ulicach: Junaków, Chłopskiej, Świętojańskiej, Strzelców Bytomskich, Jutrzenki, Marzanny, Sobótki i Dziewanny. Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja konieczna do ogłoszenia  przetargu.

Planowana wymiana oświetlenia jest częścią kilkuletniego projektu „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Rudzie Śląskiej”. W jego ramach w poprzednich latach udało się pozyskać dofinansowanie unijne do wymiany oświetlenia przy ulicach: Obrońców Westerplatte, Gen. Hallera, Weteranów, Niedurnego, Lwa Tołstoja, Macieja, Kościelnej, Żelaznej, Konstytucji oraz Ustronnej. Dofinansowanie pochodziło z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ścieżki pozakonkursowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Miasto, gdy tylko będzie to możliwe, będzie wnioskować również o dofinansowanie tegorocznych inwestycji oświetleniowych – zdradza Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Łącznie w tegorocznym budżecie na modernizację oświetlenia ulicznego zarezerwowano prawie 1,5 mln zł, do tego dochodzą prace w tym zakresie realizowane w ramach inwestycji drogowych. Ogółem od 2016 roku do czerwca 2018 roku na terenach miejskich w Rudzie Śląskiej zamontowano 621 słupów oświetleniowych oraz 731 opraw.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Bes

  Na Bykowinie latarnie późnym wieczorem już są wyłączone, jak wracasz z pracy później to nie zapomnij zabrać ze sobą własnej latarki. Takie zmiany i oszczędności.

 • witek

  Wszystkie latarnie powinni wymienić na ledowe oświetlenie.

 • Wirek

  Na Westerplatte mogą już naprawiać te super latarnie.

 • CARLA

  te ulice to Kochłowice i Bykowina a nie Nowy BYTOM

 • Górnik

  Noe Nie źle Miasto znów Inwestuje w Nowy Bytom i jej okolice a pozostałe Okolice mają w Nosie :/ Mieszkańcy ul. Orzeszkowej oraz Radziewiczówny , Dobrowiczówny i Poświatowskiej też by chcieli nowe oświetlenie Ledowe , skoro Państwo tak robi to Nikt już nie zagłosuje na tych samych skąpych Osób :/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.