Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kochłowiczanie oczekują lepszych dróg. Za nami kolejne spotkanie prezydent z mieszkańcami

 • Dodano: 2019-10-15 07:00, aktualizacja: 2019-10-15 07:15

Stan dróg, organizacja ruchu, miejsca parkingowe, jakość powietrza i finanse miasta – to najważniejsze tematy, o których rozmawiała wczoraj prezydent Grażyna Dziedzic z mieszkańcami Kochłowic.

Było to piąte zebranie dzielnicowe w tej jesieni

W harmonogramie tego cyklu spotkań pozostały jeszcze trzy terminy.

Kochłowiczanie czekają m.in. na remont ulicy Średniej.

Ta inwestycja była naszym priorytetem, ale długo blokował ją jeden z mieszkańców. Mamy już dokumentację, jednak musimy jeszcze znaleźć środki. O to może być teraz trudno, bo musimy poruszać się w nowych warunkach finansowych, spowodowanych przez zmiany ustawowe. Jeśli tylko będą pieniądze, to zadanie zostanie zrealizowane – zapewniła Grażyna Dziedzic. - Inwestycje drogowe staramy się robić kompleksowo, ponieważ powierzchowny remont zwykle nie jest zwykle dobrym rozwiązaniem – dodał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Wspomniane nowe warunki finansowe związane są ze zmianami w podatkach i systemie wynagrodzeń. Niektórym z obecnych trudno było uwierzyć, że będą one miały tak duży wpływ na samorządowe budżety.

Niestety, takie są wyliczenia. Nie jesteśmy przeciw podwyżkom płac i obniżaniu podatków, bo jest to korzystne dla mieszkańców. Ale trzeba pamiętać, że te zmiany negatywnie odbijają się na środkach, które miasto ma do dyspozycji. Same wpływy z podatku dochodowego do miejskiej kasy mogą być mniejsze o 27 mln zł – podkreślił wiceprezydent Mejer.

Kolejna droga, która wymaga remontu, to ul. Wyzwolenia

W tym przypadku praktycznie uzgodnione jest już porozumienie ze stroną górniczą, która odpowiada ze obecny stan drogi i w przyszłym roku sytuacja powinna ulec zmianie.

Część kochłowiczan sceptycznie podchodzi do wprowadzonych niedawno w dzielnicy zmian w organizacji ruchu, np. na odcinku ul. Oświęcimskiej między ulicami Piłsudskiego i Radoszowską.

Wszystkie uwagi przekażemy Wydziałowi Dróg oraz Komisji ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W tej kwestii opieramy się na opiniach fachowców – mówiła Grażyna Dziedzic.

Kolejne zgłoszone problemy dotyczyły dużej inwestycji logistycznej, która realizowana jest na terenie w rejonie ul. Oświęcimskiej. Pierwszy dotyczył obecnego zanieczyszczenia jezdni, spowodowanego trwającą budową, a drugi przyszłego obciążenia drogi.

Zobowiązaliśmy inwestora do przebudowy skrzyżowania ulic Oświęcimskiej i Kalinowej, a także samej ul. Kalinowej oraz do budowy drogi pożarowej. Jeżeli okaże się, że ruch w tym miejscu jest zbyt duży, to miasto wybuduje sygnalizację świetlną – poinformował Krzysztof Mejer. - Natomiast w sprawie zanieczyszczania drogi będziemy interweniować – dodał.

Jeden z mieszkańców skarżył się na brak miejsc parkingowych przy basenie krytym 

Szczególnie zimą jest to problem, kiedy z małymi dziećmi trzeba iść do oddalonego miejsca postojowego. A parking szkolny dostępny jest tylko w weekendy – mówił. - Uzgodnimy z panią dyrektor, żeby ten parking był otwarty również w tygodniu – odpowiedziała prezydent Dziedzic.

Rozpoczęty sezon grzewczy wiąże się z gorszą jakością powietrza 

Otwarcie okna i przewietrzenie mieszkania staje się często niemożliwe – zaznaczył jeden z zebranych. - Mamy świadomość problemu. Systematycznie modernizujemy źródła ciepła, ale to kropla morzu potrzeb. Miasto wspiera też działania operatora sieci ciepłowniczej, podłączając do niej miejskie instytucje, co często jest warunkiem rozbudowy – zaznaczył Krzysztof Mejer.

Z kolei wiceprezydent Michał Pierończyk przybliżył założenia projektu budowy instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym, na który miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej.

Tegoroczne inwestycje w Kochłowicach dotyczą przede wszystkim dróg. Wyremontowana została nawierzchnia ul. Kamiennej oraz ul. Wyzwolenia w rejonie budynku nr 77, a na ul. Strzeleckiej w rejonie ul. Oświęcimskiej wykonano przejście dla pieszych wraz z korekcją skrzyżowania. Przy ul. Wyzwolenia zainstalowano także wiatę przystankową. W realizacji jest zadanie z tegorocznego budżetu obywatelskiego, czyli strefa aktywności Mrówcza Górka. Natomiast do budżetu obywatelskiego na 2020 rok w tej dzielnicy wybrano projekt „Planty Kochłowice 2.0 - miejsce integracji rudzian”.

W jesiennym cyklu spotkań prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach miasta pozostały jeszcze trzy. Najbliższe odbędzie się w czwartek, 17 października, o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Głównej 1 i przeznaczone będzie dla mieszkańców dzielnic Wirek i Czarny Las.

Komentarze (8)    dodaj »

 • rudzianin

  witam pan Mejer bezczelnie kłamie był na ul.Wyzwolenia na spotkaniu z mieszkańcami i oświadczył ze nie będzie remontował ulicy bo mieszkańcy nie zgłaszają problemu a teraz chwali się ze wyremontował 40 metrów drogi,obłuda naszej władzy !!!!

 • Karminadel

  Panie Mejer a może by tak pozyskać środki z UE lub WIOŚ i rozbudować sieć ciepłowniczą? Inne miasta są w programie "ciepło systemowe" Ruda jakoś nie?! Teraz się można zadumać, czy trafionym pomysłem była sprzedaż PEC? I dalej nie potrafię zrozumieć: skoro miasto buduje budynek, to dlaczego nie podłącza tego budynku do sieci miejskiego CO?! Przy okazji można by podłączyć okoliczne kamienice, a tak niech trują. Panie Mejer weź to Pan wytłumacz!!!

 • Mietlora

  No popatrzcie państwo prywatna inwestycja a miasto wybuduje sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu? A tam gdzie mieszkańcy wskazują że jest niebezpiecznie i trzeba by to czy tamto usprawnić to władze są głuche?

 • greg

  zmiana na skrzyżowaniu zostaje na stałe, korki do lasu zostają na stałe, smród z komina przeszkadza, ale z kanalizacji na rynku nie, Oświęcimska co chwilę zawalona syfem z budowy, żuli koło karlika tyle że strach tam chodzić, na fejsbuku ogłoszone że wszystkie sprawy mieszkańców załatwione i nie muszą przychodzić na spotkania z prezydent! normalnie super dzielnica marzeń!!!!!!!!!!!!! sielanka idylla wzór dla innych jak blok Alternatywy 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Warszawiak

  Zlikwidować kopalnie !!! Czyste powietrze, brak szkód górniczych, lepsze drogi... same plusy .... że też żaden kandydat do sejmu i senatu nie wystosował takiej inicjatywy ???!!!

 • Edmund

  WON

 • necromancer

  Chcecie czyste powietrze, a palicie węglem. Chcecie lepsze drogi, a nie popieracie likwidacji kopalń, które to drogi systematycznie niszczą. Dom wariatów.

 • marek

  ty sie som zlikwiduj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również