RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolej Plus. Przez Rudę Śląską przebiegać będą dwie nowe linie kolejowe

 • Dodano: 2022-04-20 12:15

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś listę projektów kolejowych, które otrzymają dofinansowanie w ramach projektu Kolej+. Na tej liście znalazły się dwie linie przebiegające przez Rudę Śląską. Są to: Ruda Śląska Chebzie - Bytom oraz Gliwice - Kochłowice - Katowice.

Program Kolej Plus

Ponad 1200 km linii kolejowych będzie mogło zostać objętych dofinansowaniem w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r. 

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyła ocenę dokumentów ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi, które przygotowały samorządy województw. Wszystkie zgłoszone projekty były oceniane według takich samych kryteriów określonych w wytycznych naboru, uwzględniając różne aspekty, m.in. demograficzno-społeczny, środowiskowy, ekonomiczny, techniczno-eksploatacyjny oraz wyniki analiz studialnych.

Na środowej konferencji prasowej w Janowie Lubelskim premier ogłosił listę projektów zakwalifikowanych w programie Kolej Plus oraz zmiany w finansowaniu tegoż programu. Zgodnie z zapowiedzią Mateusza Morawieckiego, budżet urośnie dwukrotnie i wyniesie 11 mld złotych.

- Polska musi rozwijać się równomiernie, a fundamentem tego jest zapewnienie nowoczesnej, gęstej sieci komunikacyjnej. Miliony Polaków - mieszkańców średnich i małych miast oraz wsi - codziennie dojeżdżają do pracy i szkoły i nie robią tego metrem, ale samochodem, autobusem i pociągiem. Chcemy, by ich codzienna podróż była komfortowa i szybka. Mam nadzieję, że dzięki naszym inwestycjom nikt już nie będzie musiał wstawać o 5 rano i iść 3 km do najbliższego, rozpadającego się przystanku, by zdążyć do pracy czy na lekcje - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Kolej Plus: Dwie inwestycje dotyczą Rudy Śląskiej

Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej w jedenastu województwach. W województwie śląskim zrealizowanych zostanie siedem projektów. Dwa z nich dotyczą Rudy Śląskiej. Są to:

 • Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice - Ruda Kochłowice - Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice - Ruda Kochłowice, 164 na odcinku Ruda Kochłowice - Hajduki i 651 Hajduki - Gottwald.
 • Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom Bobrek Wsch. w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom, w tym budowa nowych p.o. Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska.

Informację tę za pośrednictwem mediów społecznościowych skomentował wiceprezydent Rudy Śląskiej - Krzysztof Mejer. 

- Kolejny krok w kierunku budowy nowych połączeń kolejowych w ramach przyszłej Kolei Metropolitalnej wykonany - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer. 

Zobacz także

Komentarze (32)    dodaj »

 • kurde bele

  noy zapomcie uodrestaurować ta staro sztreka na Bykowina.Baknhof tam momy.Pyrsk Kamraty!

 • nowobytomoianin

  szkoda że nie zrobia połaczenia z chebzia przez nowy bytom do kochlowic

 • Maniek

  Różnież uważam, że powinno był połączenie Bytomia, Orzegowa, nowego Bytomia z Bukowiną i Kochłowicami. To ważny kierunek przemieszczania się mieszkańców miasta.Taką linia podobno była czynna jeszcze w.latacj 80 tych XX wieku. Resztki peronu w Chebziu nadal istnieją obok Stacji Biblioteka. Rozebrane są tory od kopalni Pokój do stacji w Kochłowicach.

 • Gość

  To pisz że jest taka potrzeba. Skąd mają wiedzieć? Ale jest tylko nowe połączenie na starych już istniejących torach.

 • Helmut

  Dworcowy poeta powinien napisać o tym wiersz.

 • boluś

  Już widza te Tłumy Chebzioków cisnonce na Cug do Bytomia i vice versa! Tak samo z Kochliwicami i Gliwicami ! Te tłumy Turystów z łotwartymi pyskami podziwiajonce Rudzkie ATRAKCJE' sami wiycie kiere ?

 • Jojo

  Nie chodzi o turystów głąbie,ludzie tymi trasami jeżdżą do pracy a wyobraź sobie że nie każdy ma samochód

 • boluś

  Sprawdź Se tymPOLu frekwyncja na tym Dworcu i faktyczne zapotrzebowanie na takie trasy 'no chyba co biego o coś zupełnie innego. Pyrsk małpko'

 • Górnik

  1. Prosze zrealizować wcześniejsze obietnice: mieszkanie+, 3 mln. samochodów elektrycznych, promy, budowa lotniska w Baranowie, mosty, obwodnice, PKS+ itd. 2. Obietnica ma przykryć "zamach" w Smoleńsku o którym było głośno za sprawą ludzkiego pana żoliborskiego i jego klakierów kilka dni temu i nagle w tej sprawie zapadła cisza w mediach pisowskich, ot i cała prawda. Trzeba na bieżąco czymś karmić lud pisowski.

 • jorg

  A kto ci tu w Rudzie obiecał lotnisko, promy tak swoją drogą miał on pływać po kłodnicy ? Chyba ci też metan w tej głowie walnął i głupoty piszesz.

 • WYBORCA

  Nie kompromituj się górniku .Lud pisowski ma się dobrze ,a wam tak ciężko przyznać, że PIS zaorał pod każdym względem PO.Dziękujmy Bogu,że to tym nieudacznikom nie przyszło sprawować władzy w czasie pandemii i wojny na Ukrainie.Ten twój bełkot to takie klasyczne miotanie się wiecznie przegranych .

 • Vipek

  Czyli twoim zdaniem ponad 145 000 ponadmiarowych zgonów w czasie pandemii to zasługa pisu , wyszczepienie na poziomie 58% to też "zasługa pisu" ? !!! , inflacja powyżej 11 % to też zasługa pisu?!,,,!Tylko pogratulować logiki i pojmowania rzeczywistości

 • Górnik

  podaj przykłady tej orki pisowskiej

 • dogórnika

  Jeden podstawowy .Od wielu lat wygrywane wszystkie możliwe wybory .Możecie nas wyzywać od ciemnego ludu , bo też co wam i innego pozostaje , ileż to można przegrywać .Ale to jakby na to nie patrzeć wynik demokratycznych wyborów. Kolejne też przegracie .I to jest ta orka .Jakiejś przyczyny takiego stanu rzeczy chyba są .I wierz mi ,że gdyby ten ciemny lud jak go nazywacie poczuł ,że ze strony Tuska i innych czeka go lepsze życie to zagłosowałby na niego .A tak wy uważający się za mądrzejszych od nas musicie za każdym razem przełknąć gorycz POrażki.

 • White

  I dlatego wymieniliście wszystkich odpowiedzialnych za wyniki wyborów? Wiadomo co się z wynikami dzieje.

 • The truth

  Nie wiesz że głupi lud to kupi ?

 • leko

  A ty co cepie miyszkosz pod mostym ? PeŁo ci niy dało myszkanio ?

 • The truth

  Nic nie muszą dawać. Wystarczy że nie będą przeszkadzać a sam sobie wszystko ogarnę. Na wszystko co mam sam zarobiłem i zapracowałem. Więc na prawdę ani jedni ani drudzy mi są do niczego potrzebni. Fakt że za tego złego PO paliwo nie kosztowalo 6,5 za litr ani cola też. Ale co ja mogę wiedzieć.

 • Górnik

  Mieszkam w bloku wybudowanym za komuny pod rządami Gierka któremu twój idol ludzki pan żoliborski do pięt nie dorasta nawet gdyby wszedł na drabinkę "jaśnie oświecony patrioto" pisowski.

 • Lubie Rude slaska

  Przynajmniej nowe odcink8 kolejowe

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.