Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejna kradzież metodą "na pracownika wodociągów". 80-latek stracił 40 tys. złotych

 • Dodano: 2020-03-12 08:15, aktualizacja: 2020-03-12 09:31

Kolejna kradzież znaną już metodą „na pracownika wodociągów”. I znów oszukano starszego rudzianina. Pomimo naszych częstych apeli do państwa, złodzieje dalej zbierają żniwo.

Porozmawiajmy z naszymi bliskimi, sąsiadami i zwiększmy czujność

We wtorek po południu do jednego z mieszkań w rudzkiej Goduli zapukała kobieta z mężczyzną. Osiemdziesięciolatkowi wmówili, że są pracownikami wodociągów i muszą pilnie sprawdzić licznik wody. Kiedy zostali wpuszczeni do środka, mężczyzna poszedł z seniorem do łazienki kazał odkręcić wodę i odwrócił jego uwagę. W tym czasie kobieta miała czas aby splądrować mieszkanie i ukraść schowane w pokoju oszczędności.

Starszy pan stracił 40 tys. złotych

Złodzieje są poszukiwani przez policjantów z komisariatu I. Jednocześnie prosimy o wzmożenie czujności i zainteresowanie się, kto kręci się po klatkach schodowych i puka do sąsiadów, szczególnie starszych i samotnie mieszkających. Szczególnie teraz gdy na terenie naszego kraju odnotowujemy coraz więcej zachorowań powinniśmy strzec się wykorzystujących tą sytuację różnego rodzaju oszustów i złodziei. Poszkodowani często przyznają się śledczym, że słyszeli o kradzieżach przez osoby podające się za pracowników różnych instytucji, ale akurat w trakcie wizyty rzekomych pracowników administracji, wodociągów czy ZUS nie pomyśleli o tych przestrogach.

Aby chcieć ustrzec siebie oraz bliskich przed sprawcami tego typu przestępstw należy podjąć niestandardowe działania w różnych formach, skierowane do wielu zróżnicowanych wiekowo grup adresatów tych działań. W przekazie do "młodszych" chodzi o zjednanie sobie osób spokrewnionych z osobami starszymi tak, aby treści prewencyjne dotyczące zapobiegania okradaniu i oszustwom były przekazywane przez jak największą liczbę osób, jak największej liczbie odbiorców. Jeśli wszystkim będzie zależało na powodzeniu i bezpieczeństwie osób starszych z pewnością liczba przestępstw na szkodę "seniorów" zmniejszy się znacząco, a organizowane działania osiągną planowany skutek.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na seniorach działają w różny sposób, zawsze wykorzystując zaufanie i dobre serce tych ludzi.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa i kradzieży, należy przestrzegać następujących zasad:

 • przed otwarciem drzwi spójrzmy przez wizjer lub okno i sprawdźmy, kto jest po drugiej stronie,
 • jeśli nie znamy odwiedzającego, spytajmy go (przy zamkniętych drzwiach!) o cel jego wizyty, zapnijmy łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej lub identyfikatora - uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
 • w razie wątpliwości umówmy się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi,
 • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast zadzwońmy na policję lub zaalarmujmy sąsiadów.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • TRC Ruda Śląska

  a co policja robi ? i prokuratura ? nic mają wylulane.

 • Matha

  a podobno emeryci tacy biedni../ tu nie mogą kupic tego czy tamtego, leki takie drogie...no ale szkoda naiwnego człowieka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.