Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejny piknik przy Piekaroku za nami!

  • Dodano: 2018-09-10 07:45, aktualizacja: 2018-09-10 08:02

Po raz kolejny mieszkańcy mogli skosztować wypieków z rudzkiego piekaroka. W niedzielę przy zabytkowym piecu chlebowym został zorganizowany piknik rodzinny, połączony z degustacją tradycyjnego chleba na naturalnym zakwasie.

Niedzielne spotkanie przy zabytkowym piekaroku odbyło się pod hasłem „Śląski sztand pomysłów”. W programie były m.in. warsztaty babskiej roboty na dawnym, śląskim sprzęcie AGD. Można było spróbować prania na waszbrecie, szpanowania i biglowania - prac domowych, które wykonywały nasze prababcie i babcie. Ponadto Muzeum Miejskie przygotowało warsztaty plastyczne i liczne konkursy. Przy zabytkowym piecu chlebowym można było też posłuchać tradycyjnych śląskich utworów ludowych w wykonaniu rudzkiej artystki Katarzyny Sroki.

Rudzki piekarok to jedyny piec chlebowy w regionie, który nadal spełnia swoje funkcje.

– Dzięki współpracy z Piekarnią „Jakubiec” kilka razy w roku odbywa się w nim wypiek chleba tradycyjną metodą – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – To niepowtarzalna okazja, by podejrzeć, jak wygląda taki proces i spróbować, jak smakuje tak przygotowany wypiek – zaznacza. 

Piekarok przy ul. Bujoczka 24 w Rudzie powstał około 1900 roku. Chleb wypiekano w nim do lat 50. ubiegłego wieku. Składa się z przedsionka i pieca. Swojego czasu został zagospodarowany na pomieszczenie dla królików. By obiekt doprowadzić do stanu pierwotnego, trzeba było rozebrać i odtworzyć na nowo część, w której znajdował się piec. Wymieniono również dach i niektóre elementy elewacji. Piekaroki były nieodłącznym elementem XIX-wiecznych familoków. Z czasem ulegały zniszczeniu lub wykorzystywano je do innych celów niż piekarnicze.

Kolejny piknik przy Piekaroku za nami!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również