Wiadomości z Rudy Śląskiej

Biegacze z Rudy Śląskiej pobiegną do Wadowic – 374 km w hołdzie papieżowi

  • Dodano: 2025-10-10 07:45, aktualizacja: 2025-10-10 12:10

Biegacze z Rudy Śląskiej pokonają 374 km w trzy dni, by uczcić rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Sztafeta prowadzi przez Czechy do Wadowic.

Śladami Jana Pawła II

Trzy dni, czternaście osób i 374 kilometry – tyle potrwa tegoroczna pielgrzymka biegowa z Rudy Śląskiej do Wadowic. To wyjątkowe wydarzenie organizowane corocznie, by uczcić rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, zgromadzi pasjonatów sportu i pamięci o Ojcu Świętym.

Start z Rudy Śląskiej. Meta – w miejscu narodzin papieża

Start sztafety zaplanowano na wtorek, 14 października 2025 r. o godzinie 9:00 z placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. Wcześniej, o godz. 8:00, uczestnicy wezmą udział we mszy świętej w kościele pw. św. Pawła. Meta – bazylika w Wadowicach – przewidziana jest na czwartek, 16 października, około godz. 11:30, dokładnie w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Symboliczne miejsca na trasie – w tym Ołomuniec

Biegacze odwiedzą także czeski Ołomuniec, gdzie 30 lat temu Jan Paweł II ogłosił kanonizację Jana Sarkandra. To właśnie z tej okazji tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Aby wszyscy byli jedno!”.

Trasa biegnie przez:

  • Ruda Śląska – Ofiar Katynia, Objazdowa, Czarnoleśna, Kokota
  • Zabrze, Knurów, Pilchowice, Racibórz
  • Koberice, Opawa, Ołomuniec (katedra św. Wacława)
  • Bielsko-Biała, Czaniec, Andrychów
  • Wadowice

Sztafeta ma charakter rotacyjny – każdy uczestnik pokonuje kilka kilometrów, po czym następuje zmiana. Ostatnie kilometry – do mety – biegacze pokonają wspólnie.

27 lat biegania po Europie

Pielgrzymka biegowa to inicjatywa Klubu Rekreacyjno-Sportowego TKKF „Jastrząb” Ruda Śląska, który od 1998 roku zorganizował m.in. biegi do Watykanu, Brukseli i Fatimy. Łącznie uczestnicy przebyli już ponad 24 tys. km.

Po śmierci Jana Pawła II, sztafeta na trasie Ruda Śląska – Wadowice odbywa się co roku. Każda edycja ma swoje oddzielne hasło tematyczne, a całość nosi nazwę: „Śladami Ojca Świętego Jana Pawła II”.

Harmonogram biegu:

  • 14 października – 8:00 – Msza święta w kościele pw. św. Pawła, Ruda Śląska – Nowy Bytom
  • 14 października – 9:00 – Start z pl. Jana Pawła II, Ruda Śląska
  • 14 października – 17:15 – Wizyta w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu
  • 16 października – 11:30 – Meta w bazylice w Wadowicach
  • 16 października – 17:00 – Powrót na pl. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej

–  16 października, czyli dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża, to dla wielu z nas bardzo ważna data. Dlatego tego dnia chcemy być w rodzinnym mieście naszego świętego i wspólnie przypominać sobie tamten czas – podkreśla August Jakubik, pomysłodawca sztafety.

– Każdego roku kontynuujemy tę tradycję, wyjątkiem były jedynie lata, kiedy 16 października pobiegliśmy do Watykanu. Ostatni raz było to w 2018, kiedy obchodziliśmy 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II – dodaje– dodaje

To nie zawody, ale pielgrzymka w duchu modlitwy, pamięci i fizycznego trudu. W wydarzeniu weźmie udział 14 biegaczy, a ich trasę zabezpieczą dwa samochody techniczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również